Polifagia – co to jest?

Polifagia to zjawisko nadmiernego apetytu, w wyniku którego zwierzę zjada każda ilość podanego mu pokarmu, często dopraszając się o więcej lub kradnąc jedzenie. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może mieć to związek z zaburzeniami funkcjonowania organizmu np. uszkodzony ośrodek sytości, ale także problemami behawioralnymi. Warto zauważyć, że nadmierny apetyt może być nie tylko przyczyną problemów zdrowotnych, ale bardzo często objawem występującej już jednostki chorobowej.

Pobieranie pokarmu

Mechanizm regulacji pobierania pokarmu jest złożony. Składa się na niego wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które wchodzą we wzajemne relacje, co utrudnia wychwycenie jednej konkretnej przyczyny. Za wewnętrzną regulację pobierania pokarmu w organizmie odpowiedzialne są struktury zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym. Biorą w niej również udział hormony oraz neuroprzekaźniki. Do zewnętrznych regulatorów niewątpliwie zaliczamy bodźce sensoryczne tj. smak, zapach oraz widok pożywienia. Znaczenie ma także stan odżywienia zwierzęcia i wymagania energetyczne organizmu. Wpływ na pobieranie pokarmu ma również indywidualizm zwierzęcia oraz nawyki żywieniowe, które kot wypracowywał w oparciu o doświadczenie. Zachwianie, któregokolwiek z powyższych elementów może wywołać polifagie. 

 

Ile powinien zjeść kot?

Istotne jest zweryfikowanie, ile kalorii zwierzę powinno zjadać, a ile faktycznie zjada. Karmy bardzo różnią się miedzy sobą gęstością energetyczną, wiec nie należy oceniać tego na oko. Każdy opiekun powinien znać dzienne zapotrzebowanie na kalorie u swojego zwierzęcia i przeliczać je na dawkę pokarmu. Sygnałem ostrzegawczym powinna być także utrata masy ciała lub nieodpowiednie przyrosty masy ciała u młodych zwierząt.

Należy też pamiętać, by uwzględniać fizjologiczne zmiany w organizmie, które mogą wpływać na zapotrzebowanie kaloryczne kota. Kotki w ciąży, czy też kocięta rosnące będą potrzebowały zdecydowanie więcej pokarmu. Wiele młodych kotów karmionych jest metodą „na żądanie”, czyli wtedy, kiedy potrzebuje, dostaje pokarm. W przypadku kociąt jest to jak najbardziej dopuszczalne, pod warunkiem, że nic innego nie wzbudza naszego niepokoju np. nieprawidłowy kał.

Podawanie pokarmu – o czym trzeba pamiętać?

Pamiętajmy, że kot to gatunek, który fizjologicznie przystosowany jest do zjadania częstych i małych posiłków. Bardzo ważna jest też rutyna i rytm dnia. Nie wolno zapominać, by w trakcie posiłków zwierzę czuło się bezpiecznie oraz komfortowo. Pamiętajmy o tym przede wszystkim w sytuacjach, gdy w domu jest więcej zwierząt. Brak zapewnienia spokoju może być przyczyną szybkiego tempa jedzenia pokarmu, a to z kolei wymiotów, które nie są pożądane.

 

Syndrom głodu u kota – kiedy występuje?

Niestety koty, które doświadczyły głodu, często mają problem z nadmiernym apetytem i bardzo szybkim tempem jedzenia. Dobrze pamiętają okresy, gdzie towarzyszyło im uczuciem głodu, dlatego nie mogą się opanować na widok pokarmu. W takiej sytuacji konieczna jest kontrola podawanego pokarmu w celu zapobiegania nadwagi i otyłości. Istotna jest też praca z takim kotem, chociaż często doświadczenia z przeszłości uniemożliwiają całkowite pozbycie się problemu. Warto zasięgnąć opinii specjalisty i rozważyć pracę z behawiorystą.

Powody zdrowotne jedną z przyczyn polifagii

Ciągle głodny kot może być też objawem problemów zdrowotnych. Istnieją choroby, które wpływają na wykorzystywanie i przyswajania pokarmu, czego efektem jest ciągłą chęć jego pozyskania. Inne z kolei wyniszczają organizm, który próbuje się ratować. Zwykle za przyczynami zdrowotnymi idą inne objawy, wiec należy bacznie obserwować zwierzę. Zawsze, gdy coś nas niepokoi, musimy rozważyć konsultację z lekarzem weterynarii, by sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia.  

Przykładami chorób, które mogą prowadzić do ciągłego uczucia głodu są:

  • zaburzenia trawienia (zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki),
  • pogorszone wchłanianie (choroby zapalne jelit),
  • zaburzenia endokrynologiczne (cukrzyca),
  • choroby tarczycy,
  • nowotwory,
  • pasożyty.

Zlekceważenie zjawiska polifagii u zwierzęcia może nieść szereg konsekwencji. Jeśli jest to objaw chorobowy i zostawimy kota z tym samego, to niestety może skończyć się to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet utratą życia. Przejadanie i pochłanianie nadmiernej ilości kalorii znajdzie swoje konsekwencje w nadwadze oraz otyłości, a to z kolei może powodować kolejne choroby i problemy behawioralne. Jeśli przyczyną jest aspekt behawioralny, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by wesprzeć zwierzę w tej sytuacji.

Jeśli nasz kot ciągle chce jeść, szczególnie gdy nie obserwujemy tego od zawsze, koniecznie trzeba skonsultować sytuacje z lekarzem weterynarii. Przy wykluczeniu zdrowotnych aspektów warto przyjrzeć się żywieniowym kwestiom i behawioralnym aspektom. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek niepokoi cię w zachowaniu kota, zawsze warto omówić ten problem ze specjalistą.

 


Więcej o żywieniu kotów dowiesz się z naszych artykułów


Podobne artykuły i porady ekspertów znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock