Mokra karma dla kota – ranking 2023

miejsce
produkt
cechy produktu
1.  
1 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kota Cats Plate Fish – dorsz

Karma mokra dla kota Cats Plate Fish – dorsz

forma karmyforma karmy: pełnoporcjowa

składnik głównyskładnik główny: dorsz

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 71%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 18 zł/100 g
sprawdź

2.  
2 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kota Cats Plate Goose mousse – mus z gęsi

Karma mokra dla kota Cats Plate Goose mousse – mus z gęsi

forma karmyforma karmy: pełnoporcjowa

składnik głównyskładnik główny: gęś

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 84%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 15,33 zł/100 g
sprawdź

3.  
3 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kota JohnDog For Cats – zupa z królika

Karma mokra dla kota JohnDog For Cats – zupa z królika

forma karmyforma karmy: pełnoporcjowa

składnik głównyskładnik główny: królik

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 78%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 16,80 zł/100 g
sprawdź

4.  
4 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kota JohnDog For cats Mousse – mus z jagnięciny

Karma mokra dla kota JohnDog For cats Mousse – mus z jagnięciny

forma karmyforma karmy: pełnoporcjowa

składnik głównyskładnik główny: jagnięcina

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 65%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 9,90 zł/400 g
sprawdź

5.  
5 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kotów Carnilove – kurczak i kaczka

Karma mokra dla kotów Carnilove – kurczak i kaczka

forma karmyforma karmy: pełnoporcjowa

składnik głównyskładnik główny: kurczak

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 71%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 6,10 zł/85 g
sprawdź

6.  
6 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kota Gussto – cielęcina

Karma mokra dla kota Gussto – cielęcina

forma karmyforma karmy: pełnoporcjowa

składnik głównyskładnik główny: cielęcina

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 70%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 7,27 zł/85 g
sprawdź

7.  
7 miejsce w rankingu mokrych karm dla kotów - Karma mokra dla kota Applaws – pierś z kurczaka

Karma mokra dla kota Applaws – pierś z kurczaka

forma karmyforma karmy: uzupełniająca

składnik głównyskładnik główny: pierś z kurczaka

zawartość procentowa   zawartość procentowa: 55%

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 6,69 zł/70 g
sprawdź

Ranking mokrych karm dla kota

Karma mokra dla kota Cats Plate Fish – dorsz, 100 g

Nasz ranking mokrych karm dla kota otwiera Cats Plate – pełnoporcjowy posiłek o smaku dorsza. Skład tego produktu został bardzo czytelnie rozpisany, dzięki czemu wiemy, co i w jakiej ilości znajduje się w karmie – 71% to filet z dorsza. Karma dla dorosłych kotów przechowywana jest w słoiczkach o dwóch gramaturach – 100 i 180 g. Została wyprodukowana przez polskiego producenta Dogs Plate – co z w znaczny sposób może ułatwić kontakt w przypadku dodatkowych pytań.

Karma mokra dla kota Cats Plate Goose mousse – mus z gęsi, 100 g

Karma pełnoporcjowa o smaku gęsi, również producenta DogsPlate. Przeznaczona jest dla kotów dorosłych. Ma bardzo czytelnie rozpisany skład – 84% to filet z gęsi. W tej wersji mamy natomiast inną strukturę pokarmu – mus, który może się okazać ulubioną formą karmy waszego kota.

Karma mokra dla kota JohnDog For Cats – zupa z królika, 100 g

Kolejną bardzo dobrą mokrą karmę dla kota oferuje JohnDog. Pełnoporcjowy pokarm o smaku królika został przygotowany w formie zupy. Karma przeznaczona jest dla kotów dorosłych. Czytając skład, nie mamy wątpliwości, co dokładnie znajduję się w słoiczku – 78% to mięso z królika, a 12% to podroby. JohnDog wychodząc naprzeciw różnym preferencjom kocich brzuchów – każdy smak karmy przygotował w 3 formach – musu, zupki i galaretki.

Karma mokra dla kota JohnDog For cats Mousse – mus z jagnięciny, 400 g

Kolejna propozycja od JohnDog, tym razem w puszce. To karma pełnoporcjowa dla kotów dorosłych. Forma musu jest dostępna w 6 smakach – jagnięciny, królika, kurczaka, indyka, przepiórki, cielęciny. Skład, chociaż przejrzysty, nie wskazuje, ile dokładnie mamy mięsa, a ile podrobów w karmie, łącznie zawiera 65% jagnięciny.

Karma mokra dla kotów Carnilove – kurczak i kaczka, 85 g

Propozycja saszetki od Carnilove zawierająca mix smaku kurczaka i kaczki – ze składu łatwo możemy odczytać ich dokładny udział. To dobra karma mokra dla kota zawierająca 71% kurczaka i 14% kaczki. Jest pełnoporcjowa i może być stosowana u kotów dorosłych.

Karma mokra dla kota Gussto – cielęcina, 200 g

Propozycja od Gussto w dwóch gramaturach – 200 i 400 g. Karma pełnoporcjowa o smaku cielęciny jest przeznaczona dla kotów dorosłych. Z opisu możemy mniej więcej ocenić, co wchodzi w skład produktu. Jednak zapis nie ujawnia nam, jaka jest zawartość samego mięsa i serc, znamy jedynie ich łączny udział (70%).

Applaws, pierś z kurczaka w galaretce, 70 g

Ostatnia mokra karma dla kota w naszym rankingu to produkt uzupełniający od Applaws o smaku kurczaka. Karma może być stosowana u zwierząt w każdym wieku, ale tylko jako dodatek, a nie podstawowy pokarm. Skład produktu jest prosty i czytelny – zawiera on 55% piersi z kurczaka i 7% wołowiny.  

Jaka mokra karma dla kota jest najlepsza? Jak ją wybrać?

Nie ma jednej najlepszej mokrej karmy dla kota. Jesteśmy w stanie ocenić, że dany produkt ma lepszy lub gorszy skład, natomiast na karmę składa się tyle różnych czynników, że trudno jednoznacznie uszeregować produkty od najlepszego do najgorszego.

Koty mogą też mieć trochę inne potrzeby i preferencje smakowe – nie dla każdego zwierzaka ten sam pokarm będzie najlepszym wyborem. Na co zwrócić uwagę, szukając dobrej karmy mokrej dla kota?

 

Karmy mokre dla kotów

 

  • Pełnoporcjowy posiłek

Konieczne sprawdźmy, czy karma jest pełnoporcjowa, czy uzupełniająca. Karma pełnoporcjowa to posiłek w pełni zbilansowany, który dostarczy kotu wszystkich potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonowania. Karma uzupełniająca może pełnić rolę przekąski i dodatku w diecie. Długotrwałe podawanie niezbilansowanego pokarmu może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.

  • Preferencje zwierzęcia

Część opiekunów kotów na pewno może się zgodzić, że najważniejszą kwestią jest to, by pupil lubił swoje jedzenie. Istnieją koty, które oczywiście zjedzą większość podanego pokarmu, ale są też takie, które jedzą jedną wybraną karmę i niczego innego nie chcą tknąć. Należy zatem zwrócić uwagę na zapach oraz smaki pokarmu – zarówno główny składnik, jak i dodatki, które mogą być przez zwierzę nielubiane.

  • Konsystencja karmy

Dla kotów bardzo ważna jest konsystencja i struktura jedzenia – pasztet, mus, kawałki mięs czy obecność sosiku. Warto uczyć swojego pupila od początku jedzenia różnego rodzaju pokarmu – szczególnie tego najlepszej jakości.

  • Cena

Kolejnym czynnikiem, który nie umknie naszej uwadze, jest cena. To ważne, by na samym początku określić możliwości i szukać najlepszych dostępnych cenowo opcji w tym przedziale. Nie ma co ukrywać, że za jakością idzie wyższa cena – nie zawsze działa to jednak w drugą stronę.

  • Skład produktu

Najbardziej pożądanym składnikiem w karmie dla kota jest mięso i to ono powinno stanowić, główny składnik diety kota. Oczywiście zdarzają się zwierzaki, dla których dużo smaczniejszą opcją może być karma z przewagą podrobów. Natomiast zawsze powinien być to produkt, zawierający w składzie głównie produkty zwierzęce.

Skład mokrej karmy dla kota – na co zwracać uwagę?

Producent ma obowiązek umieszczać składniki karmy w takiej kolejności, by to, czego jest w karmie najwięcej, znajdowało się na początku, a to, czego jest najmniej, na końcu. Jeśli na górze widoczne jest mięso, to bardzo dobrze. Natomiast w przypadku, gdy mamy mięso i podroby, bez podziału na zawartość procentową, nie wiemy, ile w karmie jest mięsa mięśniowego, a ile podrobów. Niektórzy producenci podają zawartość procentową każdego składnika, w tym poszczególnych podrobów. Jest to najbardziej uczciwa forma pokazania tego, co faktycznie znajduje się w karmie.

Nie ma wymogu, aby etykieta mokrej karmy zawierała szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie składniki zostały użyte do jej produkcji. Wystarczy posłużenie się kategoriami, np. „mięso i produkty uboczne”, „zboża”, „oleje i tłuszcze”. Daje to producentowi możliwość tworzenia karmy według tak zwanej receptury otwartej, gdzie skład nie jest stały i zależy od dostępności składników oraz ich ceny.

Ogólne deklaracje na etykiecie produktu mogą być mylące lub nie ujawniać wszystkiego, co dokładnie znajduje się w produkcie. Zapis „mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (4% kurczaka)”, oznacza, że w karmie jest pewna ilość mięsa oraz produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, przy czym nie wiemy, ile jest mięsa, a ile produktów ubocznych oraz o jakie produkty chodzi. Może być też tak, że mięso i produkty uboczne stanowią 4% karmy, a reszta to składniki występujące na kolejnych miejscach w składzie, np. zboża. Taki produkt raczej nie będzie najlepszą mokrą karmą dla kota.

Inne deklaracje, które możemy spotkać na etykiecie produktu:

  • „o smaku…” – musi zawierać > 0% wskazanego składnika głównego, ale mniej niż 4%,
  • „z… ” – karma musi zawierać minimum 4% deklarowanego składnika,
  • „bogata w.../o wysokiej zawartości…” – karma musi zawierać przynajmniej 14% deklarowanego składnika,
  • „menu/danie” – karma musi zawierać min. 26% deklarowanego składnika.

Warto również zwrócić uwagę na zawartość wody i kalorii w mokrej karmie dla kota. Zdarza się, że zawierają one bardzo dużą wilgotność, przez co często są mniej kaloryczne. To zwykle przekłada się na większą dawkę posiłku i wyższy koszt dziennego karmienia. W innym przypadku, gdy chcemy np. zwiększyć ilość podawanej wody lub ograniczamy kalorie przy procesie odchudzania, takie karmy mogą być bardzo pomocne.

 


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z naszym artykułem „Ile powinien ważyć kot? Jak rozpoznać nadwagę u kota?


 

Niezależnie od produktów, które wybieramy dla swojego kota, zawsze należy pamiętać o tym, że jego skład może się zamienić. Warto co jakiś czas kontrolować etykietę, zawracać uwagę na inny wygląd i zapach niż wcześniej. Zadawajmy pytania do producentów, gdy tylko pojawiają się wątpliwości.

 

Jaki skład powinna mieć mokra karma dla kota?

Najlepsze mokre karmy dla kota to te z jasnym i czytelnym składem. Cechuje je bardzo duża ilość produktów zwierzęcych, z przewagą mięsa. Producent dobrej karmy informuje nas o tym, jaka jest procentowa zawartość mięsa, a jaka podrobów. Najlepsze powinny mieć jak najmniej dodatków np. zagęstników typu guma guar.

Czego unikać w mokrej karmie dla kota?

Za wszelką cenę należy unikać karm, które na samym początku składu zawierają produkty typu: zboża i składniki pochodzenia roślinnego. Pokarm roślinny nie jest odpowiedni dla kotów, a w tak dużych ilościach może być wręcz szkodliwy. Każda karma dla kota, w której składzie widnieje cukier, powinna być wykreślana z kociego menu.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock