Co lubią jeść koty?

To, czym karmimy kocięta, ma przełożenie na to, co w przyszłości będą lubiły. Są to zwierzęta, które uczą się i zapamiętują, jaki pokarm jest bezpieczny. Z tego powodu, podejmując decyzje o tym, czym karmimy kota na samym początku, decydujemy o jego żywieniu w kolejnych latach. Jeśli decyzja nie będzie najlepsza, może czekać nas dużo pracy nad próbą przestawiania pupila na inny model żywienia.  A może się to okazać konieczne np. w momencie zachorowania.  
Każdy kot oczywiście może mieć też swoje preferencje. Zjadać tylko wybrane smaki, konkretne konsystencje i struktury pokarmu. Istotny będzie też zapach. Do niektórych rzeczy może nigdy się nie przekonać i należy to uszanować.
Powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności, kiedy u naszego kota wystąpi „zespół Pica”, czyli spaczone łaknienie, w wyniku którego, kot dąży do spożywania rzeczy ogólnie niejadalnych np. foliowych woreczków.

 

Miska ceramiczna podwójna drewniana szara 2x400 ml

 

Co mogą jeść koty?

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, niezdolnym do przeżycia tylko na produktach roślinnych. Jego żywienie składa się z kilku lub nawet kilkunastu posiłków dziennie. Mimo udomowienia i lat ewolucji kot nie wykształcił zdolności adaptacyjnych do przyjmowania dużej ilości węglowodanów w diecie. Jego układ pokarmowy przystosowany jest do pobierania pokarmów odzwierzęcych. To także gatunek, który pije mało chętnie, więc wodę pobiera głównie z pokarmem.

Biorąc pod uwagę to wszystko, dieta kota powinna być wilgotna i zawierać głównie tkanki pochodzenia zwierzęcego, na które będą składać się mięso oraz podroby. Taki rodzaj pokarmu możemy znaleźć w postaci dobrej jakości puszek lub diety BARF, czy też jej gotowanego odpowiednika.

 

Gussto mokra karma dla kota Cielęcina 85g

 

Czego nie mogą jeść koty?

Istnieją produkty, których spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kota. Należą do nich: winogrona, czekolada, cebula, ksylitol. Niebezpieczna może okazać się także roślinność w naszym domu. Zanim zdecydujemy się na kota, zweryfikujmy, które kwiaty są trujące, a które nie. Na czarnej liście znajdują się m.in. lilie, fikusy, monstery. Więcej o niebezpiecznych roślinach dowiecie się z artykułu „Jakie rośliny są trujące dla kota i czym je zastąpić?

Oczywiście koty nie powinny zjadać niczego z rzeczy niejadalnych – wszelkiego typu przedmioty, które są atrakcyjne dla naszego pupila, powinny być usunięte.

Karmy suche nigdy nie powinny być pierwszym wyborem w żywieniu kota. Oczywiście, jeśli do tej pory pupil zjadał tylko ten typ pokarmu, nie mamy wyboru, ponieważ przestawianie go na mokrą karmę wymaga czasu. Sytuacja ma się podobnie, gdy kot jest chory i jedyne, na co ma ochotę, to chrupki – wtedy najważniejsze, żeby zwierzę jadło. Każdy dłuższy okres, podczas którego odmawia on jedzenia, powinien być dla opiekuna niepokojący i konieczne jest wówczas udanie się do lekarza weterynarii.

 

Cats Plate Goose mousse - mus z gęsi - 100g Cats Plate

 

Co powinny jeść koty? Suchą karmę czy mokrą?

Zapotrzebowanie kociego organizmu na poszczególne składniki może być zaspokojone tylko poprzez podaż tkanek zwierzęcych. W mięsie i podrobach znajduje się m.in. tauryna, arginina, kwas arachidonowy, witamina A – zapotrzebowanie pupila na te składniki jest zwiększone, a nie potrafi ich pozyskać z produktów roślinnych. Cały układ pokarmowy kota został przystosowany do pobierania, trawienia oraz wykorzystywania pokarmu mięsnego. Zatem zwierzęta te powinny unikać pokarmu suchego i być żywione dietą mokrą – karmą lub dietą domową.

Decydując się na karmę, powinna ona być odpowiedniej jakości. Dobra mokra karma charakteryzuje się zawartością głównie mięsa mięśniowego z dodatkiem podrobów. Nie powinna zawierać dodatków typu zboża i licznych zagęstników. Unikać należy karm mokrych z dodatkiem cukru.

Wprowadzając dietę domową – surową czy też gotowaną – trzeba zadbać o jej odpowiednią kompozycję. Takie posiłki muszą być poprawnie zbilansowane i zawierać wszystkie suplementy, które obok mięsa czy ewentualnych podrobów, stworzą pełnowartościowy posiłek. W takim przypadku korzystamy z dobrej jakości mięs o pewnym źródle pochodzenia.

 

Miska dla kotów ras krótkopyskich, ceramiczna, 0.3 l/o 15 cm, koralowa Marka:Trixie

 

Dlaczego karma sucha nie jest najlepszym wyborem?

  • Zbyt mała zawartość wody

Liczne badania pokazują, że koty, które spożywają suchą karmę i mają dostęp do wody, nie piją jej wystarczająco dużo. Konsekwencją tego jest stały, niski poziom nawodnienia organizmu i mniejsza ilość produkowanego moczu, co często doprowadza do problemów z pęcherzem.

  • Brak adaptacji organizmu kota do pokarmu bogatego w węglowodany

Karma sucha składa się zwykle z bardzo dużej ilości węglowodanów. Koci organizm znacznie różni się od naszego i psiego, nie pozwalając na wykorzystanie nadmiaru glukozy po spożytym posiłku. Poposiłkowe stężenie glukozy we krwi pochodzenia roślinnego utrzymuje się na wysokim poziomie przez wiele godzin. Przyczynia się do wzmożonej pracy trzustki i uczucia mdłości u zwierzęcia.

  • Wysoki stopień przetworzenia

Karmy suche są najbardziej przetworzonym rodzajem pokarmu dla zwierząt. Możemy je porównać do fast-foodów. Zanim chrupka trafi do naszych domów, surowce poddawane są licznym obróbkom, a do podstawowych składników dodawane są często dodatki.

  • Zanieczyszczenia toksynami grzybów

Kot jako zwierzę obligatoryjnie mięsożerne słabo radzi sobie z zagrożeniami takimi jak toksyny grzybicze. Związane są one z produktami roślinnymi, których w naturze koty nie jedzą, więc takie mechanizmy obronne nigdy nie były mu potrzebne.

  • Rodzaj białka i jakość

Białko to podstawowy składnik pokarmowy, który u kotów nieprzerwanie jest wykorzystywany do produkcji energii. O jakości białka świadczy jego skład aminokwasowy, który zawartością i proporcjami aminokwasów różni się pomiędzy surowcami. Białko roślinne nie jest w stanie dostarczyć kociemu organizmowi wszystkiego, co potrzebne.

 

Karma mokra dla kota CATS PLANE Fish, 100 g Cats Plate

 

Co jedzą koty – najczęściej zadawane pytania

  • Czy koty mogą jeść ryż?

Zdecydowanie nie powinny, szczególnie w większych ilościach. Węglowodany w żywieniu zdrowego kota są zbędne.

  • Czy koty mogą jeść jajka?

Tak, jajka mogą być wartościowym składnikiem diety, podawanym w formie dodatku. Ostrożnie do tematu powinni podejść opiekunowie zwierząt z alergią pokarmową.

  • Czy koty mogą jeść surowe mięso?

Tak, jeśli pochodzi ono ze sprawdzonego źródła, a nasz kot nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do jedzenia mięsa surowego. Może ono pełnić funkcję urozmaicenia podstawowej diety lub stanowić jej podstawę w przypadku diety BARF.

  • Czy koty mogą jeść miód?

Nie, podawanie tego typu dodatków do diety może powodować bardzo duże wahania glukozy we krwi, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.

  • Czy koty mogą jeść psią karmę?

Nie – pies i kot to dwa odrębne gatunki, których zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest różne. Stosowanie karmy psiej u kota (i na odwrót), może negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierzęcia.

 

TRIXIE Miska ceramiczna dla kota KOLOR 0,3L

 

Więcej ciekawych artykułów o żywieniu kotów znajdziecie w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock