Jak przejść na dietę BARF?

Podstawową kwestią zmiany modelu żywienia na jakikolwiek inny jest znajomość stanu zdrowia zwierzęcia. Regularne badania profilaktyczne pozwalają weryfikować jego aktualne potrzeby. Korzystając z pomocy dietetyka psów i kotów możemy sprawdzić podstawowe badania krwi, moczu czy USG. Dzięki temu będziemy mogli dobrać najlepsze rozwiązania dietetyczne.

Istotną kwestią jest wiedza na temat preferencji smakowych pupila. Jakie mięso lubi oraz w jakiej formie. Przejście na BARF dla kotów może przebiegać tak, jak w przypadku innych karm – przez kilka dni zwiększamy udział nowego pokarmu. Wiele kotów bardzo dobrze przestawia się też z dnia na dzień. Tym, co warto rozważyć, jest włączenie wszystkich elementów diety od razu lub stopniowo. W przypadku podejrzenia złej reakcji na pokarm lub u kotów bardzo wybrednych dobrą praktyką jest dodawanie każdego elementu diety osobno i obserwacja reakcji pupila.

 

Kot na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila Autor:Olejnik Małgorzata

 

Jak przygotować BARF dla kota?

Diety domowe, jak sama nazwa wskazuje, to posiłki przygotowywane przez opiekunów. Wymagają wiedzy i zaangażowania. Wiele zależy od tego, czy opiekun samodzielnie poszukuje informacji, czy korzysta z pomocy specjalisty. Podstawową kwestią jest przepis, który możemy przygotować z pomocą dostępnych kalkulatorów albo skorzystać z pomocy kociego dietetyka lub książek, w których znajdziemy przepisy dla zdrowych kotów. Natomiast przy wyborze karmy BARF, czyli gotowego produktu, musimy zachować wszelkie środki ostrożności i być pewni, co wchodzi w jego skład oraz jaka jest jakość wykorzystanych surowców.

Aby móc przygotować BARF dla kota przyda nam się kilka sprzętów, m.in. waga jubilerska do dokładanego odmierzania dawek suplementów. Ponadto trzeba zaopatrzyć się w wagę kuchenną, dużą miskę do mieszania wszystkich składników, ostry nóż (jeśli kot wybiera większe kawałki mięsa) lub maszynkę (jeśli preferowane jest większe rozdrobnienie składników).

Powinniśmy również zastanowić się nad najlepszą formą przechowywania pokarmu. Zwykle koci opiekunowie decydują się na mrożenie porcji w pojemniczkach. Takie rozwiązanie pozwala na przygotowywanie posiłków na wiele dni. Mrozić możemy całość mieszanki, czyli mięso, podroby i dodatki suplementów. Na odmrożenie posiłku w lodówce zwykle potrzebujemy kilkunastu godzin. Niektórzy korzystają także z woreczków lub słoiczków. W przypadku braku możliwości mrożenia lub podczas wyjazdów wielu opiekunów wykorzystuje proces wekowania.

BARF dla kotów – co się składa na posiłek?

Mięso

Podstawą kociej miski jest mięso, które stanowi większość mieszanki. To, z jakich gatunków korzystamy, może zależeć od predyspozycji smakowych zwierzęcia, ceny produktów, ale też kwestii zdrowotnych, np. gdy zwierzę wykazuje nieprawidłowe reakcje na pokarm i tylko niektóre gatunki mięs są dla niego bezpieczne. Co bardzo ważne – korzystajmy z mięsa ze znanego źródła pochodzenia o jakości human grade, które kupujemy tam, gdzie mięso dla siebie.

Podroby

Uzupełnieniem miski są podroby, stanowiące najczęściej 15-25% mieszanki.  Są cennym składnikiem miski, dostarczającym wiele makro- i mikroelementów, a także witamin. Wpływają też na regulację wypróżnień. Najczęściej wykorzystywane są serca oraz żołądki drobiu. Na szczególną uwagę zasługuje wątróbka, która w diecie domowej występuje w konkretnych dawkach i zwykle obejmuje od 5 do 8% mieszanki. Jest bogatym źródłem witaminy A, ale w zależności od gatunku znacznie podnosi poziomy żelaza, cynku czy miedzi.

Warzywa

U kotów nie ma potrzeby stosowania dodatków warzyw. Jest to element zbędny i wykorzystywany zwykle w specyficznych stanach chorobowych. Nawet w takich sytuacjach ich dodatek jest kontrolowany i zazwyczaj nie stanowi dużego udziału mieszanki.

Suplementy

Bardzo istotnym elementem są suplementy, które pozwalają na zbilansowanie mieszanki w taki sposób, by niczego w pokarmie nie brakowało. Ich stosowanie jest konieczne. W BARF dla kotów dorosłych stosuje się:

  • wapń – suplement wapnia występuje w różnej formie. Pierwotnie podawany w formie kości, aktualnie bardzo wielu opiekunów korzysta z innych form suplementacji, np. węglanu wapnia. Służy to do utrzymania odpowiedniego stosunku wapnia i fosforu w diecie,
  • tauryna – niezbędny aminokwas w diecie kotów,
  • witamina E – antyoksydant,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego np. olej z łososia,
  • tran z wątroby dorsza jako suplement witaminy D,
  • suszona hemoglobina lub świeża krew wołowa czy wieprzowa – suplementy żelaza,
  • sól himalajska – źródło sodu i chloru,
  • drożdże browarnicze nieaktywne jako źródło witamin z grupy B,
  • algi (Ascophyllum nodosum) jako źródło jodu.

Do tego często dorzucane są żółtka jaj i inne dodatkowe suplementy (jeśli są konieczne), które będą wspierały zwierzę w jego problemach zdrowotnych. Nie zawsze też wszystkie suplementy muszą i mogą być stosowane.

Wady i zalety diety BARF dla kota

Dieta BARF bez wątpienia jedną z najmniej przetworzonych form posiłków, jaką możemy zaproponować swojemu kotu. Pozwala na pełne dostosowanie parametrów diety do stanu zdrowia zwierzęcia, co szczególnie sprawdza się u zwierząt z wieloma jednostkami chorobowymi. W żadnej innej diecie nie mamy tak dużej kontroli nad tym, co składa się na miskę pupila. Dietę BARF dla kota możemy też stosować w formie gotowanego odpowiednika.
Ponadto, korzystając z mięs o niższych cenach, żywienie BARFem jest tańsze w porównaniu z dobrymi karmami mokrymi.

Z drugiej strony na opiekunie spoczywa duża odpowiedzialność za prawidłowe przygotowywanie diety BARF dla swoich kotów. Konieczne jest dbanie o odpowiednią jakość surowców, ich świeżość oraz pochodzenie. Musimy także ściśle przestrzegać dawek suplementów, by pokarm był w pełni zbilansowany.

 

Holista Salt for B.A.R.F Sól do diety BARF dla psów i kotów 400g

 

Dieta BARF dla kota lub jego gotowany odpowiednik to model żywienia, który na pewno warto rozważyć przy wyborze pokarmu. Często jest to jedyne możliwe rozwiązanie, jeśli chcemy skutecznie wesprzeć dietą kota z wieloma chorobami.

Więcej sprawdzonych porad znajdziecie w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock