Dobór kijków narciarskich pod względem długości: tabela

Żeby kijki narciarskie były dobrze dopasowane do ich użytkownika, muszą przede wszystkim mieć odpowiednią długość. To od niej bowiem zależy, jak wysoko narciarz będzie musiał podnosić łokcie podczas chodzenia lub zjeżdżania, co ma ogromny wpływ na jego komfort. Konieczność zbyt mocnego odchylania ich do tyłu szybko może przyprawić o ból mięśni, a w konsekwencji pozostawić nieprzyjemną pamiątkę z wyjazdu, w postaci uciążliwych zakwasów.

Najłatwiej będzie oczywiście przymierzyć kije, czyli chwycić je w sklepie w dłoń. Żeby wynik był maksymalnie wymierny, należy złapać dolną część kijków, tuż pod talerzykiem. Odcinek nad zaciśniętą pięścią to bowiem ten, który będzie ukryty w śniegu. Dzięki temu sposobowi jednak łatwiej będzie zmierzyć długość kijka od śniegu (podłogi) do wysokości łokcia. Dobrze dobrane kije narciarskie bowiem będą, po oparciu ich na podłodze, wymuszały od użytkownika zgięcia ręki w łokciu pod kątem 90 stopni.

 

Rossignol, Kijki narciarskie, Tactic Grey Black, szary, 125 cm

 

Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że przymierzenie kijków nie zawsze jest możliwe, szczególnie gdy szuka się ich online. Dlatego przygotowaliśmy tabelę, która wskazuje optymalną długość kijów w stosunku do wzrostu ich przyszłego użytkownika, przy założeniu zachowania zasady zgięcia łokci pod kątem 90 stopni:

 
Długość kijów
 

Regulowane kijki do nart – kiedy warto je wybrać?

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach powyższa metoda wyznaczania optymalnej długości kijków się nie sprawdzi. Dotyczy to przede wszystkim skitouringu, czyli sportu polegającego na zwiedzaniu gór na nartach. W jego przypadku turysta-sportowiec często mierzy się z bardzo wysokim śniegiem, dlatego zaleca się wybranie nieco dłuższych kijków, by mogły swobodnie się w nim zapadać i ułatwiać wychodzenie z zasp. Z drugiej strony długie kije narciarskie będą zawadzały podczas schodzenia z bardziej stromej góry. Dlatego ciekawym wyborem dla wszystkich aktywności innych niż zjeżdżanie ze stoku są teleskopowe kijki do nart. To modele, w których możliwa jest zmiana ich długości nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Przydadzą się również w przypadku poszukiwania modelu optymalnego dla dziecka – trzeba mieć bowiem na uwadze, że kilkuletnie maluchy bardzo szybko rosną. Kijki, które w jednym roku będą odpowiednio długie, w kolejnym sezonie mogą okazać się za krótkie, aż w końcu dziecko będzie musiało się garbić, by odepchnąć się od podłoża. Kije regulowane, takie jak np. Gabel Energy Kids FL, rozwiązują ten problem.

 

Komperdell, Kijki narciarskie, Schnapsstock, czarny, 125 cm

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując kije narciarskie?

Choć określenie idealnej długości kijków do nart jest najważniejszą kwestią w ich doborze, to nie jedyną, którą warto mieć na uwadze. Przed zakupem należy sprawdzić również:

  • Materiał wykonania – kijki do nart powinny przede wszystkim zapewniać narciarzowi bezpieczeństwo, a więc dobre wsparcie. Nie powinny zatem budzić ryzyka ich łatwego połamania lub wygięcia, również podczas ewentualnego wypadku na stoku. Z oczywistych względów muszą być też odporne na wpływ wilgoci oraz bardzo niskie temperatury – nie mogą rdzewieć. Godne uwagi będą modele wykonane z aluminium pokrytego powłoką chroniącą je przed korozją (np. Head Classic Neon). To materiał o wysokiej odporności na wyginanie, a przy tym bardzo lekki;
  • Średnica talerzyków – ogólna zasada mówi, że im większa średnica talerzy, tym lepiej radzą sobie z wysokim śniegiem. Mniejsze są zatem przeznaczone do jazdy po utwardzonym terenie, np. przygotowanym do zjazdów ze stoku. Z kolei średnie szerokości są najbardziej uniwersalne i powinny sprawdzić się w większości warunków;
  • Wyprofilowanie rączki – warto zdecydować się na kijki do nart z profilowanymi rączkami, czyli mającymi wgłębienia na palce. Dzięki nim łatwiej wykonać pewny chwyt i trudniej o występowanie odcisków. Polecamy zwrócić uwagę np. na kijki Redster marki Atomic;
  • Rodzaj paska – godne uwagi modele wyposażone są w paski na nadgarstki, które automatycznie się zaciskają przy gwałtownym szarpnięciu. Taka funkcjonalność zabezpiecza narciarza przed utratą kijków przez przypadkowe zahaczenie nimi o kamyk, korzeń lub na skutek upadku.

Szukasz nowych kijków do nart dla siebie lub na prezent dla bliskiej ci osoby? Sprawdź naszą ofertę i porównaj między sobą kilka par, by wybrać te, które będą najlepiej pasować do potrzeb użytkownika! Po więcej tego typu porad zapraszamy do sekcji Sporty zimowe.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock