Spis treści:

 

Back to school - witaj w klubie wzorowo przygotowanych do szkoły

 

W trakcie wybierania idealnego biurka dla pierwszoklasisty, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich, jak:

  • wymiary;
  • funkcjonalność;
  • materiał;
  • design;
  • ustawienie w pokoju.

Ułatwi to nie tylko wybór komfortowego biurka pod aranżację pokoju ucznia, ale również pozwoli postawić na jego funkcjonalność, by nie stało się sezonowym meblem i służyło dziecku przez wiele lat.

Kiedy wybrać pierwsze biurko dla dziecka?

Najlepszym momentem na zakup biurka dla pierwszoklasisty są wakacje przed rozpoczęciem pierwszego roku szkolnego przyszłego ucznia. Wtedy też często rodzice decydują się na remont lub odświeżenie pokoju dziecka, by dopasować go do nowego etapu, który rozpocznie się we wrześniu i potrwa przez wiele lat.

Poszukiwania najlepszego biurka dla pierwszoklasisty warto zacząć już w lipcu, bo sierpień to miesiąc poświęcany na kompletowanie wyprawki szkolnej.

Wymiary biurka dla dziecka

Odpowiednia wysokość biurka dla dziecka powinna być dopasowana do wzrostu. Optymalna wysokość blatu znajduje się na wysokości przepony w momencie, kiedy dziecko siedzi. Dlatego idealne biurko dla ucznia o wzroście między 120 a 150 cm, powinno mieć wysokość 50 do 70 cm.

W komplecie niezbędny będzie odpowiedni fotel do biurka dla ucznia. To właśnie za pomocą regulowanego krzesła obrotowego dziecko będzie mogło dostosować pozycję, jaką przyjmuje za biurkiem, tak, żeby odrabianie prac domowych było wygodne.

TOP 6 biurek dla pierwszoklasisty

Biurko dla dzieci z regulacją wysokości Spacetronik Xd Spe-X102W

Regulacja wysokości blatu to coraz bardziej powszechna cecha nowoczesnych biurek. Tymczasem w przypadku modelu Xd Spe-X102W zmienić można także kąt nachylenia blatu. Dzięki temu można pracować na stojąco. Ustawienie nachylenia do 40 stopni jest również wygodne przy wszelkich pracach artystycznych jak malowanie, rysowanie czy szkicowanie – to zatem świetne biurko dla pierwszoklasisty, które sprosta wszelkim oczekiwaniom i będzie służyło dziecku przez lata.

Biurko młodzieżowe Mobene N35

Klasyczny, minimalistyczny design tego białego biurka sprawia, że bez trudu dopasujemy je do większości rodzajów wnętrz pokojów dziecięcych. Odpowiednia wysokość oraz wysuwana szuflada na klawiaturę sprawiają, że można przy nim pracować zgodnie z zasadami ergonomii. Fronty i korpus z płyty laminowanej łatwo utrzymać w czystości, a o wytrzymałość konstrukcji dba okleina PCV na obrzeżach. To dobre biurko do małego pokoju, które nie zajmie całej przestrzeni i zapewni wszystko, czego potrzeba pierwszoklasiście podczas nauki.

 

Biurko dla pierwszoklasisty Mobene N35, białe

 

Biurko gamingowe Ultradesk Winger

Jeśli chcecie, by biurko posłużyło waszemu dziecku przez cały okres edukacji, a jego pokój ma sporo przestrzeni, postawcie na ten model. Styl mebla wpasuje się przede wszystkim w nowoczesne wnętrza, dlatego nie ma obawy, że prędko wyjdzie z mody. Jednak największa funkcjonalność biurka to elektryczne regulowanie wysokości, dzięki któremu można dopasować wymiary do rosnącego dziecka. Blat w kształcie litery L pozwoli na wygodne korzystanie podczas nauki, robienia prac plastycznych, a gdy dziecko wejdzie w wiek nastoletni, idealnie sprawdzi się dla zapalonego gracza.

Biurko narożne Topeshop Dany

Kolejny model, który znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie nie brakuje miejsca na meble. Warto jednak zaznaczyć, że decydując się na to narożne biurko dla pierwszoklasisty, zyskujemy także sporo miejsca do przechowywania, którego nigdy mało w pokoju dziecka. Biurko ma kilka sprytnych rozwiązań, a minimalistyczny biały design sprawia, że wpasuje się niemal w każdy styl.

Jeśli chcemy biurka o niebanalnej kolorystyce, model ten dostępny jest również w innym wariancie – artisan dąb z antracytowymi dodatkami. Mamy też do wyboru biurka w całości obite imitacją drewna w dwóch odcieniach – chłodnym jasnym i cieplejszym ciemnym.

Biurko młodzieżowe Mobene N32

Model bardzo zbliżony do zaprezentowanego wcześniej N35. Jest jednak szersze o ponad 40 cm i posiada dwa rzędy szuflad. Jest to więc ciekawa alternatywa dla węższego modelu od tego samego producenta.

Biurko regulowane drewniane Mark Adler Leader 7.0

Niezwykle funkcjonalne biurko do pomieszczeń, gdzie nie ma wiele przestrzeni. Styl tego mebla jest minimalistyczny i świetnie odnajdzie się w industrialnych wnętrzach. Największym atutem tego modelu jest elektrycznie regulowana wysokość. Dzięki temu każdy, kto przy nim usiądzie, będzie mógł zadbać o ergonomiczną pozycję podczas nauki i biurko posłuży pierwszoklasiście nie tylko przez pierwsze lata, ale o wiele dłużej.

Co powinno być w biurku dla pierwszoklasisty?

Zaprojektowanie idealnego kącika do nauki nie jest łatwe – w końcu chcemy stworzyć przestrzeń idealnie dostosowaną do potrzeb ucznia i taką, która ułatwia skupienie się na wykonaniu zadań. Biurko pierwszoklasisty nie powinno być zawalone przedmiotami, które leżą tam na stałe, jak na półce. Biurko to miejsce dla zeszytów, podręczników i innych pomocy naukowych, które są wykorzystywane na bieżąco. Zadbajmy więc o miejsce, gdzie niepotrzebne w danym momencie rzeczy można schować.

W pobliżu biurka warto umiejscowić szafki i półki na książki, tworząc przytulny kącik do nauki. Szuflady w biurku nie powinny być wypchane po brzegi – niech znajdują się tam akcesoria używane szczególnie często, resztę warto rozmieścić w okolicznych szafkach. Do tego pamiętajmy, żeby mądrze zagospodarować całą przestrzeń blatu – przydatne okażą się takie dodatki, jak lampka na biurko dla ucznia oraz stojak na długopisy czy piórnik.

 

Biurko do nauki

 

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Najlepiej biurko w pokoju dziecka ustawić jak najbliżej dostępu do naturalnego światła dziennego, czyli – jeśli jest to możliwe – blisko okna. Jeśli dziecko lubi uczyć się wieczorami, istotne będzie, aby przy biurku umiejscowione było gniazdko, pozwalające podłączyć dodatkowe oświetlenie. Dobrym rozwiązaniem będzie również przedłużacz, który umożliwi podłączenie ładowarki do laptopa lub innego potrzebnego sprzętu.

Biurko w pokoju pierwszoklasisty, należy ustawić najlepiej przodem, ewentualnie bokiem do okna, tak aby umożliwić przepływ jak największej ilości światła, nigdy zaś tyłem. Warto również zwrócić uwagę na to, by podczas pisania dziecko nie zasłaniało sobie ręką oświetlenia. Warto kierować się zasadą: im więcej naturalnego światła, tym lepiej.

W przypadku mniejszych metraży nie warto silić się na przesadnie duży blat – zajmie zbyt dużo miejsca, a pokój ucznia może przez to wydać się zagracony. Warto w takim przypadku zdecydować się na smuklejsze biurko i mądrze zagrać dodatkami wokół niego – dobrze sprawdzą się wiszące półki i organizery. Dobrym pomysłem może okazać się biurko składane, dzięki któremu mądrze wykorzystacie całą dostępną przestrzeń, zapewniając przy tym dziecku sporo miejsca do pracy.

Pierwsze biurko dla ucznia – estetyka też się liczy!

Warto też przed zakupem skonsultować się z dzieckiem, w końcu to ono spędzi przy blacie długi czas. Warto w tym przypadku postawić na stosunkowo jasne i stonowane kolorystycznie meble – nie będzie na nich tak widać kurzu, a do tego design nie stanie się z czasem męczący. Dobrze też, żeby całość współgrała pod względem stylistyki z pozostałymi meblami w pokoju. Nie zapominajmy, że mądrze zorganizowany kącik do nauki to taki, przy którym uczeń po prostu dobrze się czuje!

 

Biurko gamingowe dla dziecka

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com