Spis treści:
  1. Historia kart „Uno”
  2. Jak grać w „Uno” – instrukcja

 

Gra „Uno” jest świetna na imprezy, wyjazdy służbowe czy rodzinne spotkania. Obecnie pojawia się także mnóstwo nowych wydań, a sam tytuł doczekał się także wersji na urządzenia mobilne. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji spróbować swoich sił, to czas najwyższy to nadrobić. Aby ułatwić wam start, przedstawiamy reguły rozgrywki w „Uno”.

 

 

Od fryzjera do PlayStation – skąd wzięły się karty „Uno” i jak grać?

Nim jeszcze przejdziemy do omawiania zasady „Uno”, przybliżymy wam nieco okoliczności powstania tej karcianki, bo jest ona niezwykle ciekawa. Otóż wymyślił ją w 1971 roku Amerykanin z Ohio – Merle Robbinson. A zrobił to nieco przypadkowo. Otóż według tego, co sam opowiedział, kłócił się z synem o reguły „Crazy Eights”. Spór zainspirował mężczyznę i sprawił, że opracował podstawy nowej mechaniki.

Zasady zostały przetestowane wśród rodziny oraz przyjaciół, a ponieważ zostały one przyjęte bardzo pozytywnie, Robbinson zainwestował w swój pomysł, wydrukował 5 tysięcy kopii i zaczął je sprzedawać w prowadzonym przez siebie zakładzie fryzjerskim. Tytułem zainteresowały się także inne osoby w tym Robert Tezak i Ed Ackerman, założyciele firmy International Games. Wykupili oni prawa do „Uno” za 50 tysięcy dolarów oraz kilka bonusów. Sprzedaż karcianki odbywała w sklepiku znajdującego się na tyłach prowadzonego przez nich...zakładu pogrzebowego!

W latach 90. International Games zostało częścią marki Mattel i tak „Uno” trafiło do aktualnego właściciela. Obecnie na rynku znaleźć możecie oczywiście oryginał, ale także kilka specjalnych edycji, w tym z bohaterami z komiksów DC, Minecraftem, SpongeBobem, Dorą, Spider-Manem czy Barbie. Zasady „Uno” w innych wariantach wizualnych pozostają niezmienne, różnią się one jedynie wyglądem. Należy jeszcze dodać, że w „Uno” zagrać możecie także na komputerach osobistych, Playstation, Xbox, Nintendo Switch, a także smartfonach.

 

zasady uno - jak grać w uno?

 

Jak grać w „Uno” – instrukcja

Sięgając po grę „Uno”, otrzymacie dokładnie 108 kart. Aż 76 z nich to karty ponumerowane od 0 do 9 podzielonych na cztery kolory – niebieskie, czerwone, zielone i żółte. Będą nam one potrzebne przede wszystkim do wykładania na stół. Nie posiadają żadnych specjalnych opcji.

Ponadto w talii znajdują się 32 tzw. karty funkcyjne. 8 z nich to „karty stopu/postoju”. Jak łatwo się domyślić, po ich wyłożeniu zablokujemy na jedną turę przeciwnika, który powinien wykonać ruch po nas. Kolejne 8 to „Karty zmiany kierunku”. Na początku rozgrywka toczy się zwykle zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednak po zagraniu „zmiany kierunku” ruszamy oczywiście w stronę przeciwną. Następnie znajdziemy 4 karty „zmiany koloru”.

 

zasady uno - jak grać

 

Dzięki nim osoba wykładając może wybrać kolor, który od tej pory będziemy wykładać. Kolejnych 8 kart to „+2”. Po jej wyłożeniu następny z graczy będzie musiał dobrać ze stosu dwie karty. Chyba, że wyłoży kolejne „+2” lub „+4”. A skoro już o tych ostatnich mowa, to ich jest w talii 4. Oczywiście rywal znajdujący się po nas będzie musiał dobrać cztery karty, ale ponadto my sami będziemy mogli zmienić kolor. Oczywiście w małym i przenośnym pudełeczku znajdziecie także instrukcję gry. I to tylo. Niby niewiele, a ile da wam rozrywki!

 

jak grać w uno? zasady

 

  • Zasady gry „Uno”

Naszą zabawę rozpoczynamy od potasowania talii i rozdania wszystkim graczom po 7 kart. Pozostałe karty odkładamy na środek stołu w zakryty sposób. Ze stosu wyciągamy jedną z kart i kładziemy odkrytą. Będzie to kolor, do którego będziemy dokładać karty. Dlatego też odsłonięta karta nie może być jedną z kart funkcyjnych. Jeśli taka sytuacja się wydarzy, należy umieścić ją ponownie w stosie i wyciągnąć kolejną kartę.

 

zasady gry uno - ile rozdać kart?

 

Partię zazwyczaj rozpoczyna osoba siedząca po lewej stronie rozdającego, ale nie jest to konieczny wymóg i uczestnicy mogą zdecydować inaczej. Naszym zadaniem jest od teraz wykładanie na środek kart z naszych ręki i dopasowywać je do aktualnego koloru. Jeśli jednak brakuje nam koloru i nie możemy tego zrobić, musimy dobrać kartę z zasłoniętego stosu.

Jeśli dobrana karta pasuje do „panującego” koloru, możemy ja natychmiast wyłożyć, choć nie musimy tego robić. Wszystko zależy od dobranej przez nas strategii. Następnie swój ruch wykonuje kolejny gracz. Ponadto możemy oczywiście zagrywać także nasze karty funkcyjne. Większość z nich dopasowanych jest do kolorów, więc będę miały swoje ograniczenie. Jedynie „zmianę koloru” oraz „+4” będziemy mogli położyć bez względu na kolor.

 

zasady uno - dobieranie kart

 

  • „Uno” – zasady. Czy można kłaść kilka kart?

Pewnie ktoś poczuje się rozczarowany, ale w przypadku „Uno” zasady mówią, że nie można położyć kilku kart w ramach jednego ruchu. Jeśli umówicie się inaczej, przed rozpoczęciem rozgrywki, oczywiście możecie spróbować takiego wariantu, ale trzeba mieć na uwadze, iż zabawa skończy się wtedy znacznie szybciej i mogą powstać kolejne dylematy. Dlatego dobrym pomysłem będzie postępowanie zgodnie z instrukcją „Uno” lub sięgnięcie po wersję ekspresową.

 

Gra Uno Express Pro-EximpMattel

 

  • Zasady gry w „Uno” – dobieranie kart

Ważną zasadą, o której należy pamiętać, jest to, aby w momencie, gdy wykładacie na stół przedostatnią kartę i zostajecie z jedną w ręku, musicie głośno krzyknąć „UNO!”. Jeśli tego nie zrobicie, będziecie musieli dobrać 2 karty. Oczywiście pod warunkiem, że któryś z rywali zauważy całą sytuację. Może czasem więc warto zaryzykować?

 

zasady gry w uno - dobieranie kart

 

Wiecie już, jak grać w „Uno”. Celem rozgrywki jest pozbycie się wszystkich kart z ręki. Kto uczyni to pierwszy ten wygra. Proste, prawda? Choć jeśli uznacie, że chcielibyście zagrać inaczej lub spróbować czegoś innego, to znajdziecie sporo nie mniej ciekawych wariantów, którym z pewnością także warto dać szansę. Życzymy powodzenia przy stole!

 

 

Po więcej porad dotyczących gier karcianych i nie tylko zapraszamy do działu Gram.