Zwyczaj palenia zniczy zmarłym bliskim to wielowiekowa tradycja, która na stałe przeniknęła do polskiej obyczajowości. Znicze zapala się na grobie zmarłego na znak pamięci i tęsknoty za nieżyjącą osobą. Płomień świecy symbolizuje życie wieczne oraz bliskość i troskę osób, które zostały. Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada oraz następujący po nim Dzień Zaduszny to szczególne okazje, kiedy wszyscy całym rodzinami ruszają na cmentarze, aby składać kwiaty, zapalać znicze i wspominać zmarłych bliskich. Do tych świąt przygotowania rozpoczynają się nawet kilka tygodni wcześniej – kompletowane są znicze i zamawiane wiązanki na groby. Z tego względu przygotowaliśmy szeroki asortyment zniczy i wymiennych wkładów do zniczy, które pomogą uczcić pamięć po tych, którzy odeszli.
W naszym asortymencie dostępny jest szeroki wybór różnorodnych zniczy i wkładów, co pozwala dopasować lampki do indywidualnych upodobań oraz dekoracji nagrobka.
Wśród zniczy dostępne są różnokolorowe eleganckie znicze szklane, plastikowe, gliniane, czy solarne, które mogą służyć nawet przez kilka lat, a także znicze na baterie. Znicze dzielą się również na jednorazowe lub takie z wymiennymi wkładami. Mogą być proste i tradycyjne lub zaskakiwać swoim kształtem i pomysłowym wyglądem. Dostępne są na przykład modele w kształcie aniołka, latarenki, serca, krzyża, choinki, mikołaja czy jajka wielkanocnego.
Znicze z wymiennymi wkładami to pomysłowe i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zapalać światełko na grobach bliskich bez potrzeby wymiany szklanej obudowy. Rozróżnia się wkłady parafinowe, olejowe i woskowe. Każdy z wkładów do zniczy wykazuje odmienne właściwości. Wkłady parafinowe charakteryzują się najniższą ceną, natomiast wkłady olejowe gwarantują najdłuższy czas palenia, nawet do 8 dni.
Zapoznaj się z naszym asortymentem zniczy oraz wkładów do zniczy i wybierz egzemplarze, za pomocą których najlepiej dasz wyraz swojej pamięci o bliskich zmarłych.
najczęściej zadawane pytania
Ustawiając znicze na pomniku, zwłaszcza w taki dzień, jak uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy to liczba lampek na płycie pomnika jest znacznie większa niż zwyczajnego dnia, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami, które pozwolą zachować porządek na pomniku i stworzyć atrakcyjny wizualnie efekt oświetlenia nagrobka. Kwestia bezpieczeństwa jest tu jednak najbardziej istotna. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie stawiać zniczy w pobliżu sztucznych dekoracji i wiązanek z igliwiem, gdyż płomień świecy może stać się przyczyną pożaru. Nie powinno się także ustawiać zniczy przy tablicy nagrobnej. Mimo dobrych chęci podświetlenia napisu można w ten sposób okopcić kamień, zniszczyć tablicę pamiątkową i wbrew pozorom zasłonić zamieszczone na niej istotne informacje. Wybór odpowiednich zniczy również może mieć kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać znicze na cmentarz zabudowane, których płomień jest osłonięty specjalnym kapturkiem i dzięki temu nie będzie narażony na działanie wiatru, a tym samym nie wznieci pożaru. Tego typu zniczy nie ugasi także deszcz ani śnieg, co stanowi ich dodatkową zaletę. Często zdarza się również, że szklany znicz w trakcie palenia pęka, a plastikowy może się stopić. Ważne jest więc, aby zapewnić odpowiednią izolację pomnika przed ewentualnym wylaniem się wosku na płytę poprzez ustawienie znicza na podstawce lub wybraniu znicza z podstawką w komplecie. Znicze na cmenatrz najlepiej ustawiać na stabilnym i równym podłożu mniej więcej na środku pomnika i w odległości nie mniejszej niż 10 cm od siebie. Dzięki temu uzyskamy interesujący efekt świetlny, zachowując przy okazji wszelkie zasady bezpieczeństwa.
Czas palenia wkładu do znicza zależy od rodzaju zalewy użytego w jego produkcji, ale także od wielkości i pojemności samego zbiornika. Producenci oferują wkłady parafinowe i wkłady olejowe, z których te drugie palą się zdecydowanie dłużej. Wkłady olejowe są droższe od parafinowych, ale gwarantują nawet 4-krotnie dłuższy czas palenia, który wynosi nawet kilka dni. Wybierając wkład do znicza, warto również zwrócić uwagę na ilość wypełnienia. Im więcej surowca w pojemniczku, tym znicz dłużej będzie się palił. Producenci na każdym wkładzie do znicza umieszczają naklejkę informującą o długości palenia danego egzemplarza.
Najlepszym wyborem na zimę są wkłady olejowe, które charakteryzują się dużą odpornością na działanie niskich temperatur, a przy tym gwarantują długie i równomierne spalanie. Wkład olejowy utrzyma płomień także w przypadku dużej wilgotności panującej na zewnątrz i będzie palił się nawet przez wiele dni.
Latem zarówno wkłady olejowe, jak i wkłady parafinowe odpowiednio spełnią swoje zadanie. Wkład parafinowy jest odporny na działanie wysokich temperatur, ale oferuje krótsze spalanie niż wkład olejowy, który może palić się nawet przez wiele dni.
Zastanawiając się nad wyborem wkładów do zniczy, warto rozważyć swoje indywidualne potrzeby związane z długością palenia zniczy, a także wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne, które mogą decydować o funkcjonalności wkładu. Wkłady parafinowe to dobry, ekonomiczny i rozsądny wybór, który jednak nie oferuje tylu korzyści, co wkład olejowy. Wkład olejowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz panują niskie lub minusowe temperatury oraz duża wilgotność. Wkład olejowy jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, dlatego będzie palił się nawet podczas panowania niekorzystnych warunków. Wkłady parafinowe dobrze zdadzą swój egzamin głównie wiosną i latem, za to nie gwarantują odpowiedniej żywotności podczas zimowej aury. Zaletą wkładów olejowych jest również to, że mogą palić się zdecydowanie dłużej. Niektóre wkłady olejowe gwarantują czas palenia nawet do 8 dni, podczas gdy największe wkłady do zniczy wypełnione parafiną palą się ok. 80 godzin.