Stoisz przed dylematem, jak urządzić wygodny, funkcjonalny, a jednocześnie ładny i modny pokój dla ucznia? W zależności od tego, czy jesteś rodzicem kilkulatka przygotowującego się do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, czy może nastolatka uczęszczającego do szkoły średniej, będziesz musiał nieco inaczej podejść do projektowania pokoju dla ucznia. W empik.com znajdziesz nie tylko meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego, ale i dodatki, jakie pozwalają nadać takim pomieszczeniom odpowiedni charakter i klimat. Sprawdź, jakie sprzęty i elementy wystroju wnętrza oferujemy Tobie i Twojemu dziecku w ramach akcji promocyjnej Back to School.
Odpowiedz sobie na pytanie, jak Ty byś widział pokój ucznia. Czy ma to być pokój dziecięcy czy młodzieżowy? Podstawowym sprzętem, jaki musisz umieścić w takiej przestrzeni jest biurko dla dziecka z wygodnym i ergonomicznym krzesłem. Zwróć uwagę na fakt, że Twoja pociecha będzie potencjalnie wiele czasu spędzała w tym miejscu, dlatego zarówno krzesło, jak i biurko powinny być dobrane ściśle pod kątem jego wieku i wzrostu.
Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Z regulacją wysokości i kąta odchylenia oparcia, z wyprofilowanym siedziskiem, z podłokietnikami i możliwością ich regulacji. Takie krzesło obrotowe bez trudu dopasujesz do zmieniających się potrzeb syna czy córki.
Prócz biurka i krzesła zmieścić musisz w pokoju ucznia wygodne łóżko z odpowiednim materacem, do tego szafę na ubrania i regał na zabawki, książki i rzeczy osobiste swojego dziecka.
W pokoju dziecięcym, w którym ma mieszkać uczeń, prócz mebli, powinny znaleźć się takie elementy jak lampka na biurko, która nie może oślepiać pociechy, a musi zapewniać odpowiednie doświetlenie przestrzeni roboczej. Dobrze by było, aby lampka ta rozświetliła mrok, kiedy dziecko zechce czytać książki czy uczyć się po zmierzchu.
Na biurku umieść też organizer do segregacji długopisów, ołówków i innych artykułów biurowych. Jeśli Twoje dziecko korzysta już z komputera, przyda mu się podkładka pod mysz z wyprofilowaną poduszeczką odciążającą nadgarstek. Dopasuj pod względem kolorystycznym wszystkie elementy wystroju, aby stworzyć spójną, miłą dla oka kompozycję w pokoju ucznia i ułatwić przez to naukę swojej pociechy.
Pokój ucznia – najczęściej zadawane pytania
Stworzenie przyjaznego środowiska do nauki w pokoju ucznia to kluczowy element sprzyjający skutecznej edukacji i koncentracji. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.
Warto zacząć od organizacji i czystości pokoju. Regularne sprzątanie i utrzymanie porządku pozwoli uniknąć rozpraszającego bałaganu, który może odciągać uwagę ucznia od nauki. Zachowanie ładu i lepsza organizacja będzie łatwiejsza dzięki odpowiednim szafom, regałom oraz półkom. Przemyślane i pojemne miejsca do przechowywania pozwolą uczniowi na znalezienie miejsca na wszystkie pomoce szkolne oraz przedmioty osobiste. Dobranie odpowiednich mebli do pokoju ucznia będzie szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Dobrym pomysłem mogą być biurka z nadstawką, które pozwolą dziecku trzymać wyprawkę szkolną pod ręką, a jednocześnie zachować porządek na blacie.
Dobrze doświetlone pomieszczenie jest niezwykle ważne. Naturalne światło jest najlepsze, więc warto ustawić biurko blisko okna. Odpowiednie oświetlenie lampami o jasnym, ale miękkim świetle również jest istotne, szczególnie podczas wieczornej nauki, dlatego warto wybierać lampki biurkowe o takiej barwie.
Ergonomiczne meble, takie jak wygodne krzesło i biurko o odpowiedniej wysokości, pomogą zapewnić wygodne warunki pracy. To ważne, aby uczeń mógł utrzymać dobrą postawę podczas nauki.
Warto wybrać też odpowiedni kolorystyczny schemat pokoju. Kolory mają wpływ na nastrój i koncentrację. Zazwyczaj jasne i stonowane kolory sprzyjają spokoju i skupieniu, podczas gdy jaskrawe kolory mogą być rozpraszające. Monotonię jasnych barw można przełamać kolorowymi plakatami, tekstyliami i dodatkami.
Oprócz tego można dodać elementy motywujące i inspirujące. Na ścianach można zawiesić tablice korkowe, na których uczeń będzie mógł przypinać notatki, cele czy inspirujące cytaty.
Udekorowanie pokoju ucznia to szansa na stworzenie przyjemnej i inspirującej przestrzeni, która pobudza do nauki i kreatywności. Oto kilka pomysłów na dekorację pokoju ucznia:
Pokój ucznia to wielofunkcyjne pomieszczenie, które powinno być miejscem zapewniającym komfortową przestrzeń do zabawy, nauki oraz snu. Na podstawowym wyposażeniu pokoju dziecka muszą znaleźć się więc takie elementy, jak łóżko, biurko oraz odpowiedniej wielkości mebel do przechowywania, np. szafa, komoda lub regał.
Łóżko dziecięce powinno być dopasowane do wzrostu i budowy dziecka oraz oczywiście do wielkości sypialni. Ważne, aby było wygodne i wyposażone w wysokiej jakości materac zapewniający komfortowy odpoczynek. W mniejszych sypialniach doskonałym rozwiązaniem są łóżka z dodatkowymi szufladami, które oferują sporo miejsca do przechowywania, np. zabawek, czy pościeli.
Biurko to zwykle centralny punkt dziecięcej sypialni. Służy do nauki, zabawy i relaksu. Tak samo, jak łóżko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka i gwarantować odpowiednią ilość miejsca na blacie roboczym. Warto wybrać biurko z dodatkowym kontenerem lub zabudową, dzięki którym zyskujemy przestrzeń do przechowywania oraz możliwość ustawiania dekoracji, czy akcesoriów.
W zależności od powierzchni sypialni, warto dobrze zastanowić się nad organizacją dodatkowego miejsca do składowania rzeczy. Szafa na ubrania, regał, komoda, czy półki z pewnością będą bardzo przydatnymi elementami wyposażenia.
Odpowiednie ustawienie mebli oraz organizacja strefy snu, nauki i relaksu w dziecięcej sypialni to klucz do zapewnienia dziecku optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju. Łóżko dziecięce powinno być ustawione w taki sposób, aby zapewnić maluchowi swobodny dostęp do strefy odpoczynku i dawało poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Najlepiej jeśli ustawi się je w narożniku pokoju, dzięki czemu dziecko zyska przestrzeń na ścianie do wieszania plakatów, tablicy korkowej lub innych ozdób, na przykład związanych z jego pasją.
Biurko, czyli podstawowe miejsce do nauki i odrabiania prac domowych należy ustawić w miejscu z dostępem do naturalnego światła, najlepiej przy oknie. Przy biurku powinno się również pozostawić wolną przestrzeń umożliwiającą swobodne przemieszczanie się na fotelu z kółkami. Dodatkowe regały i półki zlokalizowane przy biurku pozwolą na przechowywanie książek, zeszytów i innych materiałów potrzebnych do nauki.
Za strefę relaksu w pokoju ucznia można uznać łóżko i biurko, ale jeśli w sypialni znajduje się dodatkowa przestrzeń umożliwiająca ustawienie na przykład wygodnej pufy, zawieszenia hamaka czy fotela wiszącego, to warto skorzystać z takiej opcji, aby wyraźnie wydzielić strefę relaksu od pozostałej części pokoju. Ciekawym rozwiązaniem są też łóżka piętrowe pozwalające na ustawienie pod strefą snu sofy lub kanapy.