Co to jest Spooktober?

Termin Spooktober powstał z połączenia dwóch angielskich słów: spooky (straszny) i October (październik). Określa się nim miesiąc poprzedzający Halloween, gdy budujemy nastrój grozy i przygotowujemy się do najstraszniejszej nocy w roku. Jak to zrobić? Oczywiście strasząc się horrorami, przerażającymi grami czy myśląc o przemianie naszego domu w najprawdziwszy nawiedzony dwór.

Oczywiście nie traktujmy tego śmiertelnie poważnie. Spooktober na dobrą sprawę jest żartem, pretekstem do obejrzenia ze znajomymi (chociażby online) horroru czy też spędzenia emocjonującego wieczoru przy strasznej książce. Każdy argument, żeby sięgnąć po nieznane dzieła kultury wydaje się dobry – zastanówmy się, jak najlepiej spędzić Spooktober?

Midsommar dvd

Filmy – od „Drakuli” po „Halloween”

Bez wątpienia najważniejszym elementem zabawy w Spooktober są domowe maratony horrorów – w końcu nic nas tak nie przygotuje na halloweenową noc, jak porządna porcja strasznych produkcji. Nie musimy wcale zarywać całej nocy przy telewizorze i rano czuć się jak zombie z obejrzanego filmu. Wystarczy ustalić na początku października, że raz w tygodniu oglądamy kolejny horror, a do Halloween będziemy już prawdziwymi znawcami gatunku.

Jaki horror wybrać? Do październikowego maratonu świetnie nadają się klasyczne horrorowe serie np. „Koszmar z ulicy Wiązów” czy „Piątek trzynastego”. Cotygodniowe spotkanie z Freddym Kruegerem lub Jasonem Vorheesem wywoła emocje nawet u najtwardszych widzów. Na Spooktober świetnie nadają się horrory z kategorii „tak złe, że aż dobre”. Wszelkie slashery i inne perełki kina klasy B. potrafią sprawić naprawdę dużo radości. Nawet jeżeli zamiast strachu będzie nam towarzyszył raczej śmiech. Jeżeli nie wiecie, na co się zdecydować, możecie w ciemno postawić na ikoniczną serię „Halloween”. Trudno o bardziej kultowe filmy związane ze świętem duchów.

Film na Halloween

Można też przyjąć zupełnie inną strategię i poświęcić Spooktober na zapoznanie się z klasyką. Horror jako gatunek często pozostaje niedoceniany przez kinomaniaków, a przecież w jego ramach znajdziemy prawdziwe artystyczne perełki. Filmy, takie jak kultowy już „Egzorcysta”, „Duch” czy nawet oryginalna „Noc żywych trupów” to nie tylko wciągające dreszczowce, ale też produkcje ważne z filmoznawczego punktu widzenia. Warto też pójść o krok dalej i sięgnąć po naprawdę dawne dzieła, jak „Dracula” z Belą Lugosim z 1927 roku czy stuletni już „Gabinet doktora Caligari”.

Wbrew pozorom wcale nie musicie decydować się na horrory, żeby godnie obchodzić Spooktober! Filmy takie jak „Miasteczko Halloween” lub „Frankenweenie” wprowadzą do domu odpowiedni klimat, bez wywoływania u was przyśpieszonego tętna. Najmłodszym miłośnikom wszelkich strachów na pewno przypadną do gustu np. filmy o Scoobym-Doo!

Film miasteczko Halloween

Wejdź do świata horroru!

Co jest jeszcze bardziej przerażające niż straszny film? Straszna gra wideo. Interaktywny charakter zabawy sprawia, że nie obserwujemy bohaterów, ale sami bierzemy udział w koszmarze. Z takiej perspektywy każdy atak potwora od razu staje się znacznie straszniejszy. 

W ostatnich latach growy horror przeżył prawdziwy renesans, a na rynku pojawiło się wiele tytułów doskonale ocenianych przez recenzentów. Świetnym przykładem jest kultowa seria „Resident Evil”, której początki sięgają jeszcze 1996 roku. Osoby szukające nostalgicznego powrotu do przeszłości mogą sięgnąć po remake’i drugiej i trzeciej części. Amatorom mocnych wrażeń polecamy „Resident Evil: Village” – najnowszą część serii, która naprawdę jeży włosy na karku.

Resident Evil VIII

Oczywiście wybór strasznych gier jest ogromny – od wypełnionej jumpscare’ami serii „Outlast”, przez „Blair Witch” przygotowane przez polskie Bloober Team, aż po gry retro, takie jak pierwsze części „Silent Hill”. Jest w czym wybierać. Wiele osób, które nie grają na co dzień, może mieć obawy przed wejściem w świat interaktywnej rozrywki. Takim osobom polecamy produkcje od Supermassive Games. Utrzymane w slasherowej konwencji „Until Dawn” czy cykl przygodowych gier „The Dark Pictures" to bardziej interaktywne doświadczenia utrzymane w horrorowej konwencji – poradzi sobie z nimi nawet największy growy laik. Te interaktywne horrory mają niesamowity klimat – tutaj decyzja gracza ma znaczenie, więc jesteśmy odpowiedzialni za to, jak skończą bohaterowie.

Dark pictures devil in me

Stwórz dekorację na Halloween!

Zabawa w Spooktober w przeważającej większości kręci się w ogół oglądania strasznych filmów i grania w gry. Co jeszcze możemy zrobić, żeby „Straszny Październik” w pełni zasłużył na swoje miano? Jeżeli chcemy obchodzić Halloween w prawdziwie amerykańskim stylu, warto już na początku października zadbać o przerażające dekoracje do domu.

Strojenie mieszkania w ramach Halloween wcale nie musi wiązać się z ogromnymi przygotowaniami czy wydatkami. Czasami wystarczy kilka drobnych akcentów, dzięki którym poczujecie grozę listopadowej nocy. Spooktober to świetna okazja, żeby rozejrzeć się za ozdobami np. gadżetami z charakterystyczną dynią czy sztucznymi pająkami. Możecie także włączyć we wspólną zabawę najmłodszych i skorzystać z produktów DIY, by samemu stworzyć niezapomniane ozdoby. Przy odpowiednim podejściu Spooktober może stać się okazją do kreatywnej i rozwijającej zabawy, która np. pozwoli wzmocnić plastyczne umiejętności dziecka. Wcześniejsze przygotowywanie dekoracji czy szukanie pomysłu na kostium to świetna okazja na wspólne spędzanie czasu ze wszystkimi domownikami.

I przede wszystkim o to chodzi w Spooktober – o zabawę. Wybierzcie kilka przerażających filmów, zagrajcie w grę, od której włosy stają dęba, a szara jesień od razu stanie się nieco bardziej emocjonująca!

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com