Spis treści:

 1. Zrób rozeznanie na temat szkoły dziecka
 2. Sprawdź, kto będzie uczył twoje dziecko
 3. Dowiedz się, jakie są kółka zainteresowań w szkole
 4. Rozmawiaj z dzieckiem, jakie emocje mu towarzyszą przed pójściem do szkoły
 5. Mów o pozytywnych aspektach szkoły, ale nie koloryzuj
 6. Zapewniaj dziecko o swoim wsparciu
 7. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak reagować w trudnych sytuacjach rówieśniczych
 8. Przygotujcie razem szkolną wyprawkę
 9. Zdobądź kontakty do innych rodziców, stwórzcie grupę
 10. Przygotujcie wspólne „wasze” pożegnanie, aby łatwiej było dziecku wejść do szkoły

Odpowiednie przygotowanie się do rozpoczęcia szkoły pomoże zachować spokojną głowę bez konieczności załatwiania wszystkiego na ostatnią chwilę. I nie chodzi tu tylko o kwestie materialne, jak skompletowanie wyprawki szkolnej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Co najważniejsze, twój spokój przełoży się też na dziecko. A im starszy uczeń, tym ma większą świadomość wszystkiego i łatwiej o stres związany z przygotowaniami do kolejnego roku, szczególnie gdy w grę wchodzi nowa szkoła. Oto 10 wskazówek, jak mądrze podejść do tematu.

 1. Zrób rozeznanie na temat szkoły dziecka

Ta porada jest kierowana do rodziców dzieci, które mają rozpocząć naukę w nowej placówce. Szukanie szkoły rozpoczyna się nawet rok przed tym przełomowym wydarzeniem w życiu. Warto już wtedy zrobić dobry reaserch, czyli rozeznanie na temat szkoły. Jednak najwięcej można dowiedzieć się, osobiście odwiedzając placówkę. Najlepiej to zrobić podczas dni otwartych, zabierając ze sobą dziecko. W ten sposób będzie miało szansę przełamać lęk przed nieznanym jeszcze zanim zacznie się rok szkolny.

 1. Sprawdź, kto będzie uczył twoje dziecko

Jeśli to możliwe, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego umów się na spotkanie z wychowawcą klasy twojego dziecka. Porozmawiaj z nauczycielką bądź nauczycielem, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Możesz też opowiedzieć dziecku w domu o wychowawcy, z którym niedługo spotka się podczas pierwszych lekcji.

 1. Dowiedz się, jakie są kółka zainteresowań w szkole

Sprawdź, czy w placówce, do której niedługo zacznie uczęszczać twoje dziecko, są prowadzone jakieś zajęcia dodatkowe. Być może pociecha będzie miała szansę kontynuować swoje pasje albo rozpocząć naukę czegoś nowego, o czym od dawna marzy. Taka perspektywa umili oczekiwanie na nowy rok szkolny i częściowo złagodzi przed nim lęk.

 1. Rozmawiaj z dzieckiem, jakie emocje mu towarzyszą przed pójściem do szkoły

Rozmowa o uczuciach jest kluczowa w prawidłowym rozwoju dziecka. Szczególnie to o tych najtrudniejszych emocjach warto i trzeba mówić. Nazwanie lęku przed nieznanym może skutecznie pomóc go przezwyciężyć. Może też się okazać, że dziecko po rozmowie z tobą poczuje się lepiej, a strach odejdzie.

 1. Mów o pozytywnych aspektach szkoły, ale nie koloryzuj

Opowiadaj dziecku, co ciekawego wiąże się z pójściem do szkoły. Jeśli twoja pociecha dopiero rozpoczyna przygodę z nauką, tym bardziej nie wie, czego może się spodziewać. Być może perspektywa poznania nowych przyjaciół, wycieczki szkolne, możliwość rozwijania swoich pasji podczas zajęć dodatkowych ośmieli dziecko. Jednocześnie nie ubarwiaj niczego, by jeszcze bardziej zachęcić je do pójścia do szkoły. Zderzenie z inną rzeczywistością, niż tą opowiadaną przez ciebie, może wywołać rozczarowanie i odwrotny skutek od zamierzonego.

 1. Zapewniaj dziecko o swoim wsparciu

Powtarzaj dziecku, że zawsze może zwrócić się do ciebie z każdym lękiem i problemem. Niech wie, że może porozmawiać z tobą o swoich obawach związanych z pójściem do nowej szkoły. Nie bagatelizuj strachu swojej pociechy, bez względu na to, ile ma lat – czy jest 7-latkiem, które dopiero skończyło przedszkole, czy licealistą, który teoretycznie ze szkołą powinien być oswojony.

 1. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak reagować w trudnych sytuacjach rówieśniczych

Uświadom dziecko, z jakimi ewentualnymi nieprzyjemnymi zdarzeniami może spotkać się w szkole i tłumacz, z czego one wynikają. Jednocześnie nie wystrasz go swoimi opowieściami. Niech wie, że z każdym problemem może zwrócić się nie tylko do ciebie, ale też do nauczyciela. Naucz je rozmową łagodzić wszelkie konflikty i tłumacz, że agresja nigdy niczego nie rozwiązuje.

 1. Przygotujcie razem szkolną wyprawkę

Kompletowanie wyprawki szkolnej może być naprawdę przyjemnym zadaniem. Wszystko za sprawą szerokiej oferty przyborów, które da się dopasować do gustu i zainteresowań dziecka. Niech to uczeń zadecyduje, co chce wybrać. Ty czuwaj nad tym, by w tornistrze twojego dziecka nie zabrakło niczego, co jest niezbędne. Zaplanujcie specjalny czas na zakupy i cieszcie się nimi.

 1. Zdobądź kontakty do innych rodziców, stwórzcie grupę

Dobrze jest nawiązać znajomość z innymi rodzicami, choćby tylko na poziomie szkolnym. Nie trzeba od razu organizować przyjacielskich spotkań, ale warto stworzyć grupę np. na komunikatorze, aby wspólnie dyskutować nad pewnymi kwestiami. Taki kontakt przyda się też w razie dłuższej nieobecności dziecka w szkole, aby dowiedzieć się, co aktualnie przerabiane jest na lekcjach. Z czasem znajomości naturalnie przeradzają się w koleżeńskie relacje między rodzicami, a to też ułatwia kontakt między dziećmi. Razem można organizować ciekawe przedsięwzięcia szkolne i pozaszkolne, a także częściej odwiedzać się w domu.

 1. Przygotujcie wspólne „wasze” pożegnanie, aby łatwiej było dziecku wejść do szkoły

Ta wskazówka przyda się szczególnie rodzicom małych dzieci, zwłaszcza tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Aby łatwiej było rozstać się z mamą lub tatą w szatni i by obyło się bez łez, można wymyślić wyjątkowe pożegnanie. Przede wszystkim zachowaj spokój, by udzielił się również dziecku. Stwórzcie zabawną krótką rymowankę i specjalny uścisk dłoni albo przybijcie sobie pokrzepiającą piątkę. To pozwoli twojemu dziecku wejść do klasy z uśmiechem na ustach. I co najważniejsze – nie przeciągaj pożegnania. Im dłużej ono trwa, tym więcej trudnych emocji narasta w dziecku.

Wszyscy pamiętamy, że powrót do szkoły to trudna sprawa, ale z odpowiednim wsparciem może być znacznie przyjemniejszy. Macie jakieś własne pomysły na wspieranie dziecka w tych trudnych chwilach? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com