Podczas zajęć plastycznych dzieci uczą się pracować z różnymi materiałami i przedmiotami: od kasztanów, przez makaron, aż po papier w rozmaitych formach. Uczy to nieszablonowego myślenia i kreatywnego wykorzystania rzeczy będących w danej chwili pod ręką. Plastelina, ciastolina, modelina czy masa solna – z każdej z nich można stworzyć artystyczne cuda. Wystarczy uruchomić wyobraźnię! Również kolorowa bibuła jest chętnie stosowana do zabawy plastycznej. Jeśli szukasz pomysłów na wykorzystanie bibuły w domu, mamy dla ciebie ich cały wachlarz!

 

Szkolne i papiernicze: Bibuła

 

Bibuła jako materiał plastyczny – co można z niej zrobić?

Z bibuły można wykonać różnego rodzaju dekoracje, wycinając z niej rozmaite wzory lub skręcając w fantazyjne kształty. Po zamoczeniu sprawdzi się do farbowania ubrań lub malowania po kartce papieru. Świetnie nada się do tworzenia ciekawych ozdób na świąteczną choinkę. Maluchy uwielbiają wyraziste kolory i delikatną fakturę bibuły, więc chętnie eksperymentują z jej wykorzystaniem. Co ciekawe, nawet dorośli artyści doceniają jej wielki potencjał.

 

Bibuła marszczona, mix kkolorów, 10 sztuk, Happy Color

 

Witraż z bibuły

W oryginale witraże wykonuje się oczywiście ze szkła. Bibuła może jednak służyć jako świetny zamiennik podczas tworzenia amatorskich dzieł. Nie ma ostrych krawędzi, nie wymaga specjalnej obróbki, a jej właściwości do pewnego stopnia przypominają szkło – w końcu jest lekko przezroczysta i przepuszcza światło, nadając mu konkretny odcień.

Jak wykonać witraż z bibuły? Wystarczy przygotować szkic witrażu na czarnym brystolu, a następnie wyciąć kształty, które zostaną wypełnione kolorowym materiałem. Najlepiej zastosować do tego ostry nożyk, aby zachować maksymalną precyzję. Ponieważ to zadanie wymaga nieco wprawy, podzielmy się pracą z naszym dzieckiem. Niech ono wymyśli scenkę i ją narysuje, a my zajmijmy się jej wykrajaniem.

Kolejny krok to dopasowanie fragmentów bibuły do okienek. Im mocniej naciągniemy papier, tym lepiej będzie przepuszczał światło. Żeby nasze dzieło dobrze prezentowało się z obu stron, przygotujmy dwie identyczne ramki, które następnie skleimy ze sobą po przymocowaniu bibułki.

 

Bibuła gładka, 20 kolorów, mix kolorów, Starpak

 

Kolaż z bibuły

Jeśli po wyklejaniu witrażu dysponujesz pozostałościami bibuły, nie wyrzucaj ich – świetnie sprawdzą się do stworzenia innej pracy plastycznej, czyli kolażu z drobnych kuleczek. Większe fragmenty potnij i zroluj z nich niewielkie kulki. Nie muszą być jednakowej wielkości. Następnie na kartce narysuj wzór do wypełnienia bibułą i posmaruj go równomiernie cienką warstwą kleju szkolnego.

 

Bibuła marszczona, 10 kolorów, Starpak

 

Zmięta bibuła świetnie sprawdzi się do imitowania struktury koron drzew czy chmur. Z wykorzystaniem kuleczek w różnych kolorach można tworzyć obrazy w technice przypominającej puentylizm – jedyna różnica tkwi w tym, że elementy nie są malowane, a przyklejane do kartki. To świetny sposób na przybliżenie dzieciom znanej techniki malarskiej w praktyczny sposób.

 

Bibułka gładka mix 25 sztuk, Folia

 

Kwiaty z bibuły

Czas na chyba najpopularniejszy sposób wykorzystania bibuły, czyli papierowe kwiaty, z których można stworzyć piękne kompozycje. Zarówno bibuła marszczona, jak i gładka doskonale udają delikatne płatki czy listki. Można wykonać z nich między innymi róże, nagietki czy goździki. Tak naprawdę jednak z bibuły stworzysz w zasadzie każdy botaniczny okaz, jaki tylko przyjdzie ci do głowy.

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Aby stworzyć bibułowe kwiaty, wystarczy wyciąć płatki w wybranych kształtach, dbając o to, by pozostawały połączone na jednej tasiemce bibuły. Wycinamy długi pasek materiału i składamy go kilkukrotnie w taki sposób, żeby powstał prostokąt. Następnie prowadząc ostrze nożyczek przez środek, wycinamy szlaczek w kształcie literki U. Otrzymamy w ten sposób dwie tasiemki z płatkami. Tasiemki następnie owija się wokół drewnianego patyczka, tworząc kwiat.

Nakładając kolejne warstwy, możesz mieszać kolory, aby stworzyć ciekawy efekt. Na koniec możesz owinąć patyczek zieloną bibułą lub krepiną, by wyglądał jak łodyga.

 

Kwiaty z bibuły, 	 Bojrakowska-Przeniosło Agnieszka

 

Bibuła do pakowania – lepsza niż papier prezentowy?

Bibuła nadaje się również do pakowania prezentów. Można zrobić to na dwa sposoby – albo owijając podarunki, albo wypełniając pudełko bibułą pociętą na paski lub konkretne kształty – na przykład za pomocą dziurkacza artystycznego, który umożliwia szybkie wycinanie określonego wzoru.

 

Dziurkacz ozdobny 2,5 cm - serce

 

Pierwsza metoda może polegać na tradycyjnym zaginaniu papieru na brzegach – to sprawdza się w przypadku kwadratowych podarunków. Jeśli natomiast musimy zapakować coś o niecelularnym kształcie, możemy zawinąć produkt w bibułę niczym pralinę i dodać przezroczystą folię prezentową, wiążąc całość u góry elegancką wstążką.

Bibuła do farbowania – jak ją wykorzystać?

Bibuła jest kolorowym papierem, który dość łatwo puszcza barwnik. Dlatego często wykorzystuje się ją właśnie do farbowania. Wystarczy zanurzyć papier w wodzie lub nawet za pomocą łyżeczki nanieść nań kilka kropli. Nasączona bibuła odda swój kolor. Spróbuj skręcić z niej ładny kształt, a następnie zamocz wzór. Po lekkim odsączeniu namiaru wody, przyłóż go do karki papieru. Dociśnij lekko i odstaw bibułę. Taki nietypowy stempel zrobi absolutną furorę wśród małych artystów.

 

Bibuła metalizowana srebrna 50x100cm. STARPAK (222703)

 

Kolejnym świetnym pomysłem może być farbowanie jajek z wykorzystaniem bibuły. Nie musisz kupować sztucznych barwników – wystarczy, że sięgniesz do szafki z plastycznymi przyborami! Jajka należy wsadzić do gotującej się wody wraz z bibułą, która szybko puści barwnik. Ten zaś wsiąknie w skorupkę jajka.

Barwnik z bibuły możesz wykorzystać również do farbowania włosów. To świetny sposób na szybką i niedrogą metamorfozę na krótki czas. Jeśli marzą ci się błękitne końcówki czy różowe pasma, wystarczy pociąć bibułę na paski i zamoczoną owinąć wokół kosmyków. Po kilku minutach barwnik przesiąknie i zafarbuje włosy.

Zastanawiasz się, co można zrobić z bibuły? Powyższe sposoby z pewnością cię zainspirują! Zachęcamy również do eksperymentów – bibuła świetnie się do nich nadaje.

Więcej inspiracji artystycznych dla dużych i małych plastyków znajdziesz w dziale DIY.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock