Prezent starannie owinięty w kolorowy, błyszczący papier, przewiązany kolorową wstążką budzi pozytywne emocje i jest dowodem na to, że ktoś wyjątkowo się postarał, żeby sprawić radość drugiej osobie. Nie wszyscy jednak są uzdolnieni manualnie. Inni – nie mają pomysłów na to jak ładnie zapakować prezent. W tym artykule znajdziesz nasze porady dotyczące oryginalnych sposobów pakowania prezentu, listę akcesoriów do pakowania i prostą instrukcję jak to zrobić – krok po kroku.

 

Razzle Dazzle Ananas

 

Pakowanie prezentów – podstawowa zasada 

Tradycyjna torebka prezentowa lub kolorowy papier owinięty wokół pudełka wyglądają ładnie, ale nie wyjątkowo. Jeśli chcesz wręczyć prezent, który prezentuje się efektownie, poświęć więcej czasu na przygotowanie opakowania podarunku.  Pakowanie prezentu z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanych materiałów i ozdób to dowód zaangażowania, które osoba obdarowana z pewnością doceni.

 

Papier ozdobny żółto-pomarańczowy

 

Personalizowane prezenty i opakowania dla wyjątkowej osoby 

Prezent zwykle kupuje się, biorąc pod uwagę zwyczaje albo upodobania innej osoby. Ta sama zasada dotyczy pakowania prezentu! Zaopatrz się w gruby, matowy papier (kolorowy, lub gładki, na którym lepiej prezentują się ozdoby), dwustronną taśmę klejącą i nożyczki oraz ozdobne akcesoria: rozetki, stempelki, kokardki, garść potpourri. Razem z bilecikiem, do prezentu można dołączyć ususzony liść, albo – z okazji świąt – małą gałązkę świerku.

 

Pap Ciemna zieleń

 

Prezent i opakowanie powinny stanowić komplet 

Rodzaj opakowania może współgrać z jego zawartością. Wtedy podkreślisz jego specyficzne cechy. Zestaw ekologicznych kosmetyków zapakuj w papier pakowy przewiązany sznurkiem, perfumy w jasnym flakonie ozdób za pomocą kremowego woreczka z organzy, a biżuterię zapakuj w błyszczący papier z kokardą. Wszelkie woreczki, pudełka i koszyczki są dobrym rozwiązaniem, gdy planujesz podarować prezent złożony z kilku mniejszych elementów.

Estetyka i precyzja przede wszystkim 

Pakując upominek w papier pakowy lub kolorowy papier prezentowy, zwróć szczególną uwagę na precyzję wykonania. Tnij równo brzegi, zasłoń całą powierzchnię, używaj taśmy klejącej. Zdecydowanie najwygodniej jest w ten sposób spakować foremny prezent, przypominający pudełko.

 

Papier Disney HB Mickey

 

Jak zapakować prezent o nieforemnym kształcie? 

Jeśli chcesz podarować coś o bardziej fantazyjnym kształcie, użyj swojej wyobraźni i bądź kreatywny. Być może uda ci się spakować paczuszkę w formie cukierka, albo umieścisz prezent w gustownym woreczku? Butelkę możesz ozdobić lekką kryzą ze zwiewnego materiału lub owinąć w bibułę. Jeśli chcesz, użyj ozdobnych naklejek lub spinaczy. Wykorzystaj wióry osikowe i wykrojone z kory kształty na jutowych sznurkach.

Zawsze pamiętaj o tym, aby prezent był szczelnie zasłonięty przez papier, aby nie zepsuć niespodzianki. Do momentu rozpakowania – czyli kulminacyjnego momentu - powinien znajdować się w opakowaniu.

 

Wstążka plastikowa, ciemny różowy, 5 mm, 225 m

 

Pakowanie prezentu – jak najlepiej to robić? 

Zacznij od przygotowania odpowiedniej ilości miejsca na stole czy biurku. Wygodniej ci będzie manewrować opakowaniem i nic nie będzie ci przeszkadzać. Odmierz odpowiednio duży kawałek papieru tak, aby wystarczył na owinięcie prezentu z zapasem i równo utnij, zwracając szczególną uwagę na krawędzie.

Przymocuj brzeg papieru równolegle do pudełka za pomocą przezroczystej taśmy klejącej. Owiń prezent dookoła i przyklej drugi brzeg, stosując metodę na zakładkę. Następnie ustaw prezent „do góry nogami”. Starając się zachować równe odstępy, zagnij rogi papieru tak, aby przypominały kształtem trójkąt lub trapez i przyklej je do opakowania za pomocą taśmy klejącej tak, aby się nie otwierały.

Następnie używając sznurka, wstążki, naklejek, kokard, kwiatów, liści i innych dodatków, udekoruj pudełko w ciekawy sposób.

 

Wypełniacz do prezentów,ozdobny 50g biały

 

Przydatne akcesoria do pakowania prezentów 

Podarunek możesz owinąć w szary papier pakowy albo specjalny papier w rolce. Zarówno jeden jak i drugi możesz dowolnie ozdabiać. Możesz też do tego celu wykorzystać tekturę, bibułę, materiał, czy nawet folię aluminiową. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej i zawsze warto zachować pewien umiar w upiększaniu opakowań.

Oprócz papieru z pewnością będziesz potrzebować taśmy samoprzylepnej oraz nożyczek. Pomocne mogą okazać się wstążki, sznurki, różne naklejki, kokardy. Jeśli masz w planach podarować jubilatowi prezent złożony z większej liczby drobiazgów, być może dobrym rozwiązaniem będzie użycie gotowego pudełka, np. z okienkiem.

Więcej porad dotyczących upominków znajdziesz w dziale Prezentowniki. A podpowiedzi jak pakować – w dziale DIY.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock