Decoupage to technika plastyczna polegająca na przenoszeniu gotowych wzorów na gładkie powierzchnie. W ten sposób każdy może wykonać nietuzinkowe dekoracje do domu. Jeśli jesteś miłośnikiem kreatywnego spędzania czasu, to coś w sam raz dla ciebie. Wyroby rękodzielnicze techniką decoupage doskonale nadają się do postawienia na półce, a także będą stanowiły nietuzinkowy i oryginalny prezent od serca.

 

Zestaw do cecoupage

 

Decoupage na drewnie – kreatywny sposób ozdabiania powierzchni

Na przestrzeni wieków technika ta pojawiała się w różnych częściach globu. Prawdopodobnie pochodzi od ludów zamieszkujących w odległych czasach rejony Syberii. Szczególnie chętnie była wykorzystywana na dworze królewskim we Francji. To tam zaczęto ozdabiać przybory toaletowe, pudełeczka i szkatułki oraz meble.

Do tej pory tego typu bibeloty są bardzo chętnie dekorowane przy pomocy naklejanych wzorów. W wielu sklepach stacjonarnych i internetowych można łatwo znaleźć szeroki wybór akcesoriów i szablonów do ozdabiania przedmiotów. Czego będziesz potrzebować do wykonania dekoracji decoupage na drewnie? Podstawowymi elementami są: przedmiot, który zamierzasz ozdobić, rysunek na szablonie lub serwetce, pędzelek, klej oraz lakier.

 

klej-i-lakier-decoupage-2w1-100-ml-
 

Decoupage – jak wybrać i przygotować powierzchnię

Ramki, pudełeczka, ozdobne szufladki, szafki, szkatułki, drewniana biżuteria – wszystkie te drobiazgi nadają się do wyrobu dekoracji. Możesz wybrać przedmioty, które znajdziesz w swoim domu, albo kupić specjalnie dedykowane akcesoria.

 

Pędzel decoupage

 

Przygotowanie powierzchni obejmuje pokrycie jej farbą akrylową. Poprawia to przyczepność naklejanego wzoru. Jeśli używasz specjalnie w tym celu kupionego drewnianego pudełka, wystarczy pomalować powierzchnię. Gdy chcesz wykorzystać jakiś inny drewniany przedmiot, pomocne będzie wcześniejsze oczyszczenie zewnętrznej warstwy za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej gramaturze. Upewnij się, że powierzchnia jest wolna od zabrudzeń oraz sucha. Musi ona być odkurzona oraz odtłuszczona, aby naniesiony wzór się trzymał i dobrze przylegał.

Decoupage – różnorodne wzory i motywy

Wzory do naklejania dekoracji znajdziesz na serwetkach papierowych. W takim przypadku zacznij od rozdzielenia chusteczek na warstwy. Wykorzystuj tylko zewnętrzną kolorową bibułkę. Możesz też użyć specjalnych wzorników. Gotowe rysunki są wydrukowane na cienkim papierze, a ich kształty i rozmiary pozwalają na lepsze dopasowanie do dekorowanych powierzchni. Delikatność i precyzja podczas wycinania są niezbędne, gdyż będziesz pracować na bardzo cienkim i wrażliwym na uszkodzenia materiale.


Papier ryżowy

 

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, poleca się wydzieranie motywu zamiast wycinania go. Jest to zdecydowanie trudniejsze, warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ oddarty fragment po przyklejeniu będzie lepiej przylegał, a motyw pozbawiony wyraźnych brzegów zyska bardziej naturalny wygląd.

 

Patyna postarzająca

 

Decoupage – etap klejenia ozdób

Do nakładania warstwy kleju używaj płaskich, szerokich na kilkanaście milimetrów pędzelków. W zależności od wielkości nakładanych obrazków oraz kształtu ozdabianych przedmiotów tak dobierz akcesoria, aby uzyskać jak największą precyzję. Klej na bazie wody i lakier bezbarwny zamykają listę niezbędnych przyborów, dzięki którym przygotujesz ozdobne przedmioty do dekoracji domu. Jeśli chcesz osiągnąć ciekawy efekt, warto wypróbować lakieru w sprayu matowego lub z efektem spękania.

Lakier nakładaj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a jeszcze lepiej będzie, gdy to zrobisz na świeżym powietrzu. Produkt w aerozolu jest niezwykle wygodny w użyciu, umożliwia on nałożenie cienkiej warstwy w dość krótkim czasie. Po wyschnięciu możesz przystąpić do nakładania kolejnej warstwy. Postępuj tak aż do momentu osiągnięcia równej powierzchni, na której nie widać granic przyklejonego wzoru.

Na czym polega decoupage na szkle?

Zastanawiasz się, jakie inne powierzchnie oprócz drewna można ozdabiać za pomocą opisywanej tu techniki? Szkło jest kolejnym wdzięcznym materiałem do ozdabiania. Zacznij od dokładnego oczyszczenia dekorowanej powierzchni. Podobnie jak w przypadku drewna, przedmiot musi być wolny od zabrudzeń, suchy i odtłuszczony. Najłatwiej wykorzystać do tego celu zwykłej gąbki, wody i delikatnego detergentu. Aby szybciej wysuszyć powierzchnię, wytrzyj ją za pomocą ręcznika papierowego.

Do malowania szklanych powierzchni najlepiej używać specjalnych farb do szkła. Mają one dobrą przyczepność i bez problemu kryją gładką i śliską powierzchnię.

 

farbki na szkle

 

Przyklejanie wyciętych lub wydartych motywów do zaokrąglonej szklanej butelki wymaga więcej wprawy, niż ta sama czynność wykonywana na płaskiej powierzchni. Możesz użyć pędzelka do ułożenia naklejanego wzoru, aby upewnić się, że równomiernie przylega, wykonując płynne ruchy od środka rysunku na zewnątrz. Nałożony fragment dodatkowo pokryj specjalnym klejem do szkła, a następnie utrwal w wysokiej temperaturze zgodnie z zaleceniami producenta. Na koniec nałóż warstwy lakieru.

Decoupage krok po kroku – czego będziesz potrzebować?

Metoda plastyczna opisywana w artykule polega na przyklejaniu gotowych wzorów na odpowiednio przygotowanych powierzchniach drewnianych, szklanych, a także na metalu, plastiku, tkaninach oraz ceramice. Nawet jeśli nie potrafisz zbyt dobrze malować, jesteś w stanie samodzielnie stworzyć piękne drobiazgi. Rysunki znajdziesz zarówno na dedykowanych arkuszach przeznaczonych specjalnie do tego celu, jak i na serwetkach papierowych.

Gdy już wybierzesz interesujący cię wzór, kolejnym krokiem jest jego staranne wycięcie z szablonu. Następnie przyklej go na powierzchnię przedmiotu, który chcesz ozdobić. Aby rysunek nie uległ uszkodzeniu ani nie odkleił się, należy go teraz pokryć warstwami lakieru. Użycie odpowiedniej ilości warstw gwarantuje taki sam efekt wizualny, jaki wystąpiłby w przypadku samodzielnego namalowania wzoru.

Powodzenia!

Sprawdź inne artykuły z pasji DIY.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com.