Fotografie, wycinki z gazet, zasuszone fragmenty roślin, kawałki materiałów, kartki z życzeniami, zaproszenia na uroczystości i inne ważne pamiątki z przeszłości – temu wszystkiemu scrapbooking nadaje wyjątkową formę. Artefakty możemy przechowywać w cennym pudełku na strychu, włożyć je pomiędzy strony książki lub wkleić do specjalnego albumu... Dzięki temu pielęgnujemy wyjątkowe dla nas wspomnienia i ocalamy je od zapomnienia. Takie materialne „przypominajki” nierzadko wywołują łzę wzruszenia.


Album w liście

 

Scrapbooking – co to właściwie jest i jakie niesie korzyści?

Jeśli lubisz zajęcia plastyczne i jest ci bliska idea ocalenia od zapomnienia pięknych chwil, scrapbooking to zajęcie w sam raz dla ciebie. Wykorzystując swoją naturalną kreatywność, możesz bez trudu zaplanować i stworzyć niepowtarzalne pamiątki. Spędzanie czasu na takiej manualnej zabawie wspaniale odpręża, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Wycinanie i przyklejanie poszczególnych elementów ćwiczy koordynację, uczy cierpliwości i dobrej organizacji.

Jak wszystkie zajęcia plastyczne, scrapbooking rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię. Dzięki temu ma działanie terapeutyczne, pomaga się skupić na wykonywanej czynności i oczyścić umysł. To odświeżający czas, który pozostawia na długo uczucie spełnienia i stworzenia czegoś ciekawego, wykorzystania swojego potencjału i pomysłowości. Zadowolenie z efektu pracy daje satysfakcję i podnosi samoocenę.

 

Album do scrapbookingu biały

 

To idealne hobby na długie jesienne i zimowe wieczory, kiedy szukasz pomysłu na kreatywne i niewymagające zajęcie. Możesz się go podjąć samodzielnie lub wspólnie, na przykład z dzieckiem. Podstawowe akcesoria potrzebne do scrapbookingu znajdziesz w szufladzie swojego biurka, a jeśli zechcesz dokupić coś ekstra, z pewnością nie wydasz na to fortuny. Jest to hobby, które nie wymaga od ciebie dużego nakładu pieniędzy, czasu, ani miejsca, co czyni je wyjątkowo przyjaznym dla wszystkich początkujących.

Scrapbooking – jak zacząć i co jest potrzebne?

Do rozpoczęcia przygody z nowym hobby z pewnością będziesz potrzebować papieru. Kartki o różnej gramaturze, falowane, dekoracyjne – do wyboru jest mnóstwo opcji. Na rynku znajdziesz moc propozycji, włącznie z gotowymi zestawami do scrapbookingu, które warto mieć w swojej szufladzie. Baw się kolorem i zestawiaj ze sobą różne rodzaje papieru, szukając idealnych połączeń i inspiracji do twoich nowych pomysłów.

Klej i taśma do mocowania elementów dekoracyjnych to kolejne akcesoria, których nie może zabraknąć w twoim zestawie do scrapbookingu. Możesz wybrać klasyczny klej szkolny w sztyfcie lub tubce, klej na gorąco w pistolecie, niezawodny wikol. Taśma dwustronna również poradzi sobie z przymocowaniem papieru i innych ozdób. Do cięcia papieru i taśmy przydadzą się precyzyjne i ostre nożyczki. Ciekawy efekt osiągniesz, używając bardziej zaawansowanych narzędzi do cięcia, takich jak trymer, gilotyna, nożyk do tapet lub ploter tnący. Jeśli używasz nożyka, być może przyda ci się również mata samoregenerująca, która usprawni wycinanie elementów i skutecznie zabezpieczy blat stołu przed uszkodzeniami.


Zestaw papierów do scrapbookingu

 

Zgromadzone pamiątki w formie wycinków z gazet, pocztówek, fragmentów kopert idealnie nadają się do wykorzystania w zdobieniach. Możesz też użyć gotowych dodatków do scrapbookingu, które z łatwością dostaniesz w większości sklepów papierniczych. Tylko od twojej kreatywności zależy, jakie ozdoby zastosujesz. Wraz z rozwijaniem swojej nowej pasji, prawdopodobnie zechcesz powiększyć swój zestaw gadżetów i narzędzi. Użycie ozdobnych dziurkaczy umożliwia tworzenie ciekawych kompozycji przestrzennych i łączenie różnych kolorów i tekstur. Dekoracyjne stemple oraz pieczątki, a także wszelkie koraliki, cyrkonie i perełki urozmaicą wygląd stron oraz prezentują się wyjątkowo oryginalnie. Oprócz tego możesz wykorzystać kolorowe wstążki z różnych materiałów oraz bardziej tradycyjne naklejki.

 

Diamenciki samoprzylepne do scrapbookingu

 

Kreatywną techniką produkcji ozdób jest embossing. Polega on na tworzeniu wypukłych wzorów na powierzchni. Aby podkreślić uzyskany efekt, możesz użyć specjalnych proszków oraz tuszy. Rodzimym sposobem tworzenia przestrzennych dekoracji są różnego rodzaju wycinanki z papieru, a także papierowe i bibułowe kwiaty. Możesz także sięgnąć po prawdziwe zasuszone rośliny. Będą się one cechowały mniejszą trwałością, ale za to zachwycą swoją unikalną urodą oraz niepowtarzalnym zapachem.


Literki i cyfry do scrapbookingu

 

Scrapbooking dla początkujących – podstawowe akcesoria

Podstawowe artykuły papiernicze i wyobraźnia są niezbędne do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem. Kartki papieru, album, a nawet pamiętnik nabierze wyjątkowego charakteru, gdy ozdobisz go zgodnie z założeniami tej sztuki. Przydadzą ci się kolorowe kartki papieru, nożyczki oraz klej. Z ich pomocą wyczarujesz proste i efektowne dekoracje, które upiększą twój zeszyt ze wspomnieniami i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

 

Papier w kwiaty, scrapbooking

 

Scrapbooking to również świetny pomysł na upominek od serca. Możesz w ten sposób wykonać spersonalizowaną kartkę okolicznościową. Nawet dla osoby początkującej stworzenie takiego prezentu nie powinno stanowić trudności.

Gdy już wiesz co zrobić, aby rozpocząć swoją przygodę ze scrapbookingiem i jakich akcesoriów będziesz potrzebować na start, otwórz swoją biurkową szufladę, wyciągnij z niej nożyczki, klej i papier. Spróbuj tego odprężającego hobby, spędź miło czas i utrwal wyjątkowe chwile w oryginalnej formie.

Zajrzyj do innych artykułów z pasji DIY.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com.