Capuccino do słodkiej bułki na śniadanie, epsresso po lunchu czy obfitej kolacji - spożywanie kawy we Włoszech to nie tylko narodowa tradycja, ale również kultura, wypełniona niepisanymi zasadami. W parze z nimi idą również naczynia do parzenia kawy — w restauracyjnym zgiełku lub domowym zaciszu. To właśnie możliwość zrobienia w domu tak pysznej kawy jak w kawiarni, zawdzięczmy kawiarkom firmy Bialetti, działającej na rynku od ponad stu lat. Dlaczego kawiarki Bialetti zdobyły serca kawoszy na całym świecie? I jak wybrać taką, która spełni wszelkie kawowe potrzeby?

 

Kawa w domu jak z kawiarni

W domu możesz mieć espresso tak dobre jak w barze - przekonuje plakat reklamujący kawiarki.
Foto: mat. marki.

 

Wynalazek, który wywołał rewolucję w świecie kawy

Utalentowany inżynier Alfonso Bialletti, który otworzył swój pierwszy warsztat w 1919 roku, nie od razu wpadł na pomysł konstrukcji powszechnie dziś znanej kawiarki. Przez ponad 10 lat zajmował się przede wszystkim produkcją artykułów aluminiowych, co ustabilizowało jego pozycję na włoskim rynku. Jednak to rok 1933 przyniósł mu największe życiowe osiągnięcie — było nim wynalezienie Moka Express, czyli czajniczka, służącego do szybkiego parzenia kawy w warunkach domowych. Sukces tego produktu był tak duży, że cała firma błyskawicznie się przebranżowiła, stając się jednym z najlepszych producentów kawiarek włoskich oraz (nieco później) samej kawy.

 

Jak wyglądała kawiarka Bialetti w latach 30?

Tak wyglądała kawiarka Bialetti w latach 30.
Foto: mat. marki.

 

W tym roku kultowa kawiarka obchodzi 90 urodziny. Spotkamy ją w każdym włoskim domu, a w wielu - po kilka egzemplarzy. W czym tkwi jej fonemen? Piękny design nawiązuje do modnego w latach 30. art deco. Jest lekka, poręczna, łatwa w użyciu. Pierwszy model miał nieco inne "ucho" oraz nie miał jeszcze rysunku komiksowego bohatera.

 

Komiks Bialetti

Wystarczy wlać wodę, wsypać kawę, postawić na ogniu i już po kilku minutach można delektować się kawą.
Foto: mat. marki.

 

Ten pojawił się w latach 50., które przyniosły Bialetti istotny sukces marketingowy. The Little Man with the Moustache, w oryginale będacy karykaturą założyciela firmy, to znak graficzny przedstawiający zabawnego wąsacza w kapelusiku. Do dziś gości na produktach spod szyldu firmy. Przyciągał on nie tylko swoim urokiem, ale i komiksami, które z nim tworzono, w których lekko i z gracją robił kawę - pokazywal tym samym, że zrobienie idealnej małej-czarnej, jest w zasięgu ręki każdego. A i sama kawiarka zaczęła mieć bardziej komfortowy uchwyt. To czasy, kiedy stery w firmie przejął Renato Bialetti.

 

Jak wyglądała kawiarka Bialetti w latach 50?

Kolejne ulepszenie w kawiarce - bardziej poreczne "ucho" do sprawnego zdejmowania jej z ognia. 
Foto: mat. marki.

 

Mobilność, prostota obsługi oraz efektywność działania — oto podstawowe cechy, dzięki którym Bialetti na stałe wpisała się w historię nie tylko włoskich kawiarek, ale także światowej kultury spożywania kawy. Jak dokładnie powstaje napój przyrządzany w tych czajniczkach?

 

Klasyczna kawiarka Bialetti Moka

 

Jak działają kawiarki Bialetti?

Bialletti, podobnie jak większość kawiarek włoskich i podobnych produktów na całym świecie, działa w oparciu o nieskomplikowany mechanizm ciśnieniowy. Składa się z kilku części, m.in.: dolnego naczynia, zaworu bezpieczeństwa, sitka, uszczelki i filtra, a także górnego naczynia oraz stożka, przez który sączy się gotowa kawa. Zasada działania dowolnej kawiarki polega na wypieraniu gotującej się wody z dolnego naczynia za sprawą kumulującej się w nim pary wodnej. Siła wyporu powoduje przesączanie się wody przez warstwę kawy, a następnie sączenie się gotowego napoju przez stożek.

 

kawiarka bialetti venus

 

Co oznacza skrót „tz” w nazwach kawiarek?

W opisie produktu spotkamy takie oznaczenia, jak np. „Bialetti Venus 4tz”. Co to oznacza? Jest to jednostka pojemności, stosowana we Włoszech przez wytwórców akcesoriów kawowych. „Tz” jest skrótem od „tazza”, a słowo to oznacza jedną filiżankę. Przyjmuje się, że pojemność jednej tazzy wynosi maksymalnie 35 mililitrów, a zatem jest równa jednej porcji aromatycznego espresso. W oznaczeniach produktów można spotkać zarówno jednostki pojemności zmierzone przy pomocy tradycyjnych mililitrów, jak i włoskich, kawowych tazzach.

 

kawiarka na indukcję

 

Jakie są rodzaje kawiarek Bialetti?

Nietrudno się domyślić, że w związku z ponadpięćdziesięcioletnią tradycją wytwarzania kawiarek, oferta kawiarek Bialetti jest bardzo szeroka. Wykorzystuje nie tylko zróżnicowane pojemności, nazewnictwo, design i kolorystykę, ale także metody podgrzewania wody. Okazuje się, że firma z tak długą tradycją jak Bialetti poszła z duchem czasu i zaprezentowała w wybranych modelach nowoczesne rozwiązania gotowania wody.

Najczęściej spotykane modele kawiarek tej firmy noszą następujące nazwy:

  • Venus,
  • Moka Express,
  • Kitty,
  • Moka Elettrika.

Seria Venus posiada opływowy, designerski kształt, nieco odbiegający od pierwowzoru art deco. Najczęściej spotykane jej pojemności to 4tz oraz 6tz. Klasyką gatunku jest Moka Express, która aż do dnia dzisiejszego nie odbiega mocno od pierwotnego kształtu, jaki został zaprezentowany przez Bialettiego w latach 30. Wyróżnia się solidnością wykonania, prostotą działania, a także szerokim spektrum dostępnych pojemności — bez kłopotu znajdziesz tego typu kawiarkę z 2tz, jak i 3, 4, 6 lub nawet 9tz. Dzięki tym większym pojemnościom, kawiarki bialetti sprawdzą się również podczas picia kawy ze znajomymi.

 

Renato Bialetti wieloletni szef marki Bialetti

Renato Bialetti, wieloletni szef i wielki innowator.
Foto: mat. marki. 

 

Model Kitty jest nieco bardziej wszechstronnym produktem — jak zapewnia producent, działa na wszystkich popularnych rodzajach kuchenek. Sprawdzi się zarówno na tradycyjnych gazowych, jak i ceramicznych, indukcyjnych oraz elektrycznych. Dzięki temu stanie się świetnym towarzyszem kuchni w każdym domu.

Alternatywą dla wszystkich powyższych produktów może być również model Moka Elettrika, który nie wymaga obecności jakiejkolwiek kuchenki — posiada własną, niewielką grzałkę, która podłączana jest bezpośrednio do prądu. Choć nie jest to szczególnie energooszczędne rozwiązanie, z pewnością zaoszczędzi wysiłku częstego doglądania tradycyjnej, stojącej na kuchence kawiarki podczas przygotowywania napoju. Jak widać, firma idzie z duchem czasu — zarówno poprzez produkcję kawiarek na indukcję Bialetti, jak i takich z samodzielnymi grzałkami. A jeśli mamy już kawiarkę na gaz, a zmieniamy kuchenkę na indukcyjną, to nie musimy wyrzucać sprzętu, jaki mamy - wystarczy dokupić adpter do kuchenek indukcyjnych.

 

nietypowa kawiarka Bialetti

 

Którą kawiarkę Bialetti najlepiej kupić?

Tradycja oraz renoma, jakiej się dorobiła rodzina Bialetti, jednoznacznie świadczy o jej produktach — właściwie każda kawiarka Bialetti stanowi gwarancję niezawodnego działania. Szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę to m.in. liczba tz, a także dostosowanie danej kawiarki do rodzaju posiadanej kuchenki. Chcesz delektować się smakiem włoskiej kawy bez wychodzenia z domu? Sprawdź możliwości kawiarek Bialetti!

 

Lookbook

 

Więcej artykułów znajdziesz w naszym magazynie online Empik Pasje.

Okładka: mat. producenta