Stopień zmielenia kawy w zależności od sposobu parzenia 

W związku ze zróżnicowanymi metodami zaparzania tego napoju każdy ze sposobów wymaga nieco odmiennej grubości ziaren – przykładowo, stopień zmielenia kawy w ekspresie ciśnieniowym będzie się znacznie różnił od tego, który potrzebny jest do np. aeropressu.

 

Młynki elektryczne do kawy

 

Przyjęło się, że odpowiednia grubość mielenia w zależności od różnych metod parzenia wygląda następująco: 

  • Dla popularnych na całym świecie kawiarek dobrze sprawdzi się mielenie średnie. Wynika to z wielkości otworów metalowego sita, które znajduje się we wnętrzu kawiarki. Kawa nie może być w tym przypadku zmielona zbyt drobno, aby drobiny nie przedostawały się przez sito.
  • Jeśli chodzi o ekspresy do kawy to w kontekście grubości mielenia ziaren kwestia ta nie jest jednoznaczna. W zależności od konkretnego typu urządzenia i preferencji użytkownika co do smaku napoju odpowiedni stopień mielenia może oscylować od najdrobniejszego aż do bardzo grubego.
  • Dripper – w tym przypadku ziarna powinny zostać zmielone dość grubo, zdecydowanie mniej drobno niż w przypadku kawiarki. Jest to związane ze specyfiką tej metody parzenia, w której wodę swobodnie przepuszcza się przez zmielone ziarna znajdujące się na papierowym, metalowym lub materiałowym filtrze.
  • A jak zmielić kawę do aeropressu? Metody alternatywne charakteryzują się pewną dozą eksperymentowania. Powszechnie mówi się jednak, że grubość mielenia powinna być „średnia” – pomiędzy tą znaną z kawiarki, a tą do drippera.

Takie są ogólniki. Dlaczego jest to tak istotny wątek w całym rytuale parzenia kawy? Przyczyna jest prosta: ma on istotny wpływ zarówno na smak, jak i moc kawy.

 

Młynek do kawy ZELMER ZCG7425

 

Grubość zmielenia ziaren kawy a moc i smak napoju 

Popularna zasada twierdzi, że im szybszy proces wybranej metody przygotowywania kawy, tym drobniej powinna być ona zmielona. Właśnie z tego powodu w przypadku ekspresów sprawdzi się mielenie drobne, kawiarek – średnie, a metod alternatywnych – grubsze. Nadmierne wykraczanie poza te ramy ma realne konsekwencje w postaci spadku jakości smaku parzonej kawy.

Stopień zmielenia kawy a smak – ta relacja jest kluczowa dla każdego baristy. Nadmiernie drobne mielenie doprowadza do zbyt mocnego smaku kawy, wrażenia jej cierpkości i silnej goryczy. Nie jest to doświadczenie smakowe, którego chciałby doznać jakikolwiek wielbiciel kawy. Pamiętaj jednak, że przesada w drugą stronę również jest niepożądana, ponieważ zbyt grubo zmielone ziarna dają efekt w postaci mało aromatycznego, wodnistego napoju. Dzieje się tak za sprawą tego, że przez warstwę kawowego proszku zostanie przepuszczona zbyt duża ilość wody.

 

Młynek do kawy GRAEF CM 900

 

Jak rozwiązać kwestię odpowiedniej grubości ziaren? Rozwiązania są co najmniej dwa. 

Jak zmielić kawę w odpowiedni sposób? 

Pierwsze rozwiązanie polega na zakupie fabrycznie zmielonej kawy. Proste, łatwe i przyjemne. Warto podkreślić, że wielu producentów zmielonej kawy umieszcza na opakowaniach swoich produktów odpowiednie wskazówki dotyczące tego, do jakich metod parzenia mogą one zostać wykorzystane. Jest to niezastąpiona wskazówka dla wszystkich kawowych smakoszy.

 

Młynek do kawy DELONGHI KG 200

 

Bardziej tradycyjną metodą i dla niektórych jedyną słuszną jest własnoręczne mielenie ziaren przy pomocy elektrycznego lub mechanicznego młynka. Dzięki takim urządzeniom każdy wielbiciel tego kultowego napoju przekona się poprzez własną pracę i nabywanie doświadczenia, jak grubo mielić kawę w zależności od metody parzenia. Dostępne na rynku młynki produkowane są z wykorzystaniem różnych żaren czy sposobów użytkowania (ręczne lub automatyczne) – wybierz taki sprzęt, który będzie odpowiedni dla Ciebie, gdy weźmiesz pod uwagę to, ile czasu jesteś w stanie przeznaczyć na przygotowanie idealnej kawy.

Jak zmielić kawę do ekspresu kolbowego i ekspresów automatycznych? 

Kawa do ekspresów kolbowych powinna być zmielona drobno lub średnio – dużą pomocą w tym kontekście może być zakup młynka z regulacją stopnia mielenia. Z kolei wszelkie metody przelewowe (np. ekspres przelewowy), podobnie jak dripper, powinny wykorzystywać grubo zmielone ziarna. Problem grubości mielenia kawy ustaje w przypadku, gdy dane urządzenie posiada wbudowany młynek. W takiej sytuacji technologia robi wszystko za użytkownika i maksymalnie upraszcza cały proces parzenia.

 

Młynek do kawy MPM MMK-06M.

 

Grubość mielenia kawy a smak – o czym jeszcze warto pamiętać? 

Podstawową kwestią jest konserwacja młynka w celu zachowania świeżości kawy – aromaty i resztki po poprzednim mieleniu ziaren nie powinny zalegać w urządzeniu. Poza tym grubość mielenia kawy to tylko jeden z wielu elementów tego procesu, ponieważ niebagatelne znaczenie ma również sam rodzaj przetwarzanych ziaren, a także ich stopień zmielenia. Zwróć na to uwagę, by twoje domowe kawy miały jeszcze lepszy smak!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Happy Max