Gdyby ktoś zapytał was o ważne nagrody muzyczne w naszym kraju z całą pewnością odpowiedź brzmiałaby „Fryderyki”. Nagrody te przyznawane są od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, w skład której wchodzi obecnie ponad 2000 osób związanych z branżą muzyczną (muzyków, kompozytorów, autorów, producentów czy dziennikarzy).

Członkowie Akademii należą do trzech sekcji: muzyki rozrywkowej, poważnej oraz jazzowej i tylko w ramach jednej mają prawo do głosowania. Każdego roku dołączają do niej artyści nominowani w ubiegłej edycji. Sprawdźcie, kto w tym roku powalczy o ważącą 1,07 kg statuetkę z brązu.

 

Muzyka aktualności nowości zapowiedzi

 

MUZYKA ROZRYWKOWA I JAZZ

Pełna lista wykonawców nominowanych do Fryderyków 2023 w kategorii Muzyka Rozrywkowa:

Artystka Roku

  • Daria Zawiałow
  • hania rani
  • Kasia Lins
  • Kaśka Sochacka
  • Mery Spolsky
  • sanah

Artysta Roku

  • Krzysztof Zalewski
  • Lech Janerka
  • MROZU
  • Taco Hemingway
  • Vito Bambino

Zespół/Projekt Artystyczny Roku

  • Kacperczyk
  • Kwiat Jabłoni
  • Lordofon
  • Łona x Konieczny x Krupa
  • Męskie Granie Orkiestra 2023

Fonograficzny Debiut Roku

  • Daria ze Śląska
  • Frank Leen
  • IGNACY
  • Kathia
  • Matecki

Utwór Roku

  • Daria Zawiałow – „FIFI HOLLYWOOD”
  • Lech Janerka – „Dupa jak sofa”
  • L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni, Tęgie Chłopy –„Jesień – Tańcuj”
  • Męskie Granie Orkiestra 2023 (Igo, Mrozu, Vito Bambino) – „Supermoce”
  • Vito Bambino – „Etna”

Album Roku Pop

  • Daria Zawiałow – „Dziewczyna Pop”
  • Dawid Tyszkowski – „Mój kot zaginął i raczej już nie wróci”
  • IGNACY – „Central Park”
  • Kwiat Jabłoni ­– „Pokaz slajdów”
  • MERY SPOLSKY – „EROTIK ERA”

 

 

Album Roku Indie Pop

  • Daria ze Śląska – „Tu była”
  • Kasia Lins – „Omen”
  • Natalia Przybysz – „TAM”
  • NOSOWSKA – „DEGRENGOLADA”
  • Vito Bambino – „Pracownia”

 

 

Album Roku Hip-Hop

  • Łona x Konieczny x Krupa – „TAXI”
  • PRO8L3M – „PROXL3M”
  • Taco Hemingway – „1-800-Oświecenie”
  • Włodi – „HHULTRAS”
  • Zdechły Osa – „BRESLAU HARDCORE”

 

Taxi
Taxi
4.9/5
54,59 zł
51,86 zł
PROXL3M
PROXL3M
4.9/5
57,99 zł
55,09 zł
1-800- Oświecenie
1-800- Oświecenie
4.9/5
54,59 zł
51,86 zł
Hhultras
Hhultras
4.9/5
44,79 zł
42,55 zł
Breslau Hardcore
Breslau Hardcore
4.7/5
46,59 zł
44,26 zł

 

Album Roku Soul/R&B/Reggae

  • MARIKA – „Cykl”
  • Paulina Przybysz – „Wracając”
  • Rosalie. – „Motherlode”

Album Roku Rock

  • Dr Misio – „Chory na Polskę”
  • Kim Nowak – „My”
  • Myslovitz – „Wszystkie narkotyki świata”
  • Riverside – „ID.Entity”
  • WaluśKraksaKryzys – „+piekło+niebo+”

 

Chory na Polskę
Chory na Polskę
4.8/5
44,99 zł
42,74 zł
My
My
4.5/5
44,99 zł
42,74 zł

 

Album Roku Metal

  • CARNAL – „Horyzont zdarzeń”
  • DRAGON – „UNDE MALUM”
  • FLAPJACK – „SUGAR FREE”
  • Łysa Góra – „W ogniu świat”
  • Ugory – „Wicher”

Album Roku Alternatywa

  • BOKKA – „BOKKA HITS 10”
  • hania rani – „Ghosts”
  • Jan Emil Młynarski – „Narkotyki”
  • Lech Janerka – „Gipsowy odlew falsyfikatu”
  • Spięty – „Heartcore”

 

Bokka Hits 10
Bokka Hits 10
4.7/5
39,99 zł
Megacena
37,99 zł
Ghosts
Ghosts
5/5
70,99 zł
67,44 zł
Heartcore
Heartcore
4.9/5
44,99 zł
42,74 zł

 

Album Roku Elektronika

  • KIWI – „Paranoje”
  • Krzesimir Dębski & Tadeusz Sudnik – „Borello”
  • Mariusz Duda – „Afr AI d”
  • Władysław GUDONIS Komendarek, Krzysztof Maria Komendarek–Tymendorf – „AtomoGenus”

Album Roku Muzyka Korzeni

  • EABS meets JAUBI – „In Search of a Better Tomorrow”
  • Hańba! –  „Kryzys”
  • Laboratorium Pieśni – „Hé oyáte”
  • Same Suki – „Dziadoskie piosenki o miłości”
  • Żywiołak – „Dekonstrukcja historyczna I”

Album Roku Blues

  • Boogie Boys – „Full Speed No Brakes”
  • PORTER/KARCZEWSKA – „On The Wrong Planet”
  • Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa – „Koncert w Rozmarino”

Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna

  • Andrzej Smolik – „IMAGO (Original soundtrack)”
  • Hania Rani – „On Giacometti”
  • Kleks – „Akademia Pana Kleksa”
  • L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra – „Chłopi”
  • Zamilska – „Mother’s Day (Music from the Netflix Film)”

Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka

  • Fismoll – „Pomiędzy”
  • Katarzyna Groniec – „Konstelacje”
  • MIUOSH – „Początek”
  • Sorry Boys – „Moje serce w Warszawie”
  • Tomek Ziętek – „Some Old Songs”

 

Konstelacje
Konstelacje
4.4/5
44,99 zł
42,74 zł
Początek
Początek
4/5
53,15 zł
Megacena
39,99 zł
Moje serce w Warszawie
Moje serce w Warszawie
4.8/5
44,99 zł
42,74 zł
Some Old Songs
Some Old Songs
5/5
43,99 zł
41,79 zł

 

Album Roku Muzyka Dziecięca

  • Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości – „Inwazja Nerdów vol. 1”
  • Natalia Lesz – „Piosenki domowe”
  • Śpiewające brzdące – „Lisek i przyjaciele”

Najlepsze Nagranie Koncertowe

  • Kaśka Sochacka – „Live”
  • Mikromusic – „Mikromusic z Górnej Półki”
  • MROZU – „MTV Unplugged”
  • sanah – „Bankiet u sanah”
  • Skalpel – „Big Band Live”

Najlepsze Nowe Wykonanie

  • Brodka, Rosalie. – „Jezioro szczęścia”
  • KARAŚ/ROGUCKI – „Zaopiekuj się mną”
  • MROZU – „Nie stało się nic (MTV Unplugged)”
  • sanah – „Pocałunki (M. Pawlikowska-Jasnorzewska)”
  • Zalewski śpiewa Niemena – „Płonąca stodoła”

Teledysk Roku

  • Krzysztof Kiziewicz za teledysk: „Bym poszedł” – Łona x Konieczny x Krupa
  • Krzysztof Grajper za teledysk: „Supermoce” – Męskie Granie Orkiestra 2023
  • Maciej Aleksander Bierut, Kasia Lins, Karol Łakomiec za teledysk: „Po trupach do Ciebie” – Kasia Lins
  • Nikodem Marek za teledysk: „FIFI HOLLYWOOD” – Daria Zawiałow
  • Tadeusz Śliwa za teledysk: „mori" – Dawid Podsiadło

Producent/ Producentka/ Team Producencki Roku

  • Andrzej Smolik
  • Frank Leen
  • hania rani
  • Hotel Torino (Patryk Kumór, Dominik Buczkowski-Wojtaszek)
  • L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra
  • Mateusz Dopieralski (Vito Bambino)

Kompozytor/ Kompozytorka /Team Kompozytorski Roku

  • Daria Zawiałow, Bartosz Dziedzic
  • Lech Janerka
  • Łona, Konieczny, Krupa
  • sanah, Dominik Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
  • Vito Bambino, Amar Ziembiński, Franciszek Kempa, Moo Latte

Autor/ Autorka/ Team Autorski Roku

  • Daria Zawiałow
  • hania rani
  • Lech Janerka
  • sanah
  • Vito Bambino

Pełna lista wykonawców nominowanych do Fryderyków 2023 w kategorii Jazz:

Fonograficzny Debiut Roku Jazz

  • Horntet
  • Irka Zapolska
  • Michał Aftyka
  • Piotr Szlempo
  • superminimalism

Album Roku Jazz

  • Aga Derlak – „Parallel”
  • Andrzej Święs Trio – „FLYING LION”
  • Dorota Miśkiewicz, Toninho Horta – „Bons Amigos”
  • Paweł Tomaszewski i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie – „COINCIDENCE”
  • Tomasz Chyła Quintet – „Music We Like To Dance To”

Artysta Roku Jazz

  • Aga Derlak
  • Andrzej Święs
  • Dorota Miśkiewicz
  • Paweł Tomaszewski
  • Tomasz Chyła
  • Zbigniew Jakubek

MUZYKA POWAŻNA

Pełna lista wykonawców nominowanych do Fryderyków 2024 w kategorii Muzyka Poważna:

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

  • Agata Zubel/Maja Kleczewska – Oresteja – Danuta Stenka (aktorka), Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor), Tomasz Piluchowski (tenor), Tamara Kurkiewicz (perkusja), Leszek Lorent (perkusja), Krzysztof Niezgoda (perkusja), Chór Polskiego Radia, Szymon Wyrzykowski (dyrygent)
  • Aleksander Nowak / Radek Rak – Baśń o sercu. Favola in music – Adam Strug (śpiew), Hubert Zemler (perkusja), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Marek Moś (dyrygent)
  • Chopin – Rafał Blechacz (fortepian)
  • Grzegorz Fitelberg – Symphony in E minor, op. 16, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz (dyrygent)
  • Paweł Łukaszewski – Symphoniae Sacrae 1 – Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Jarosław Bręk (baryton), Ravel Piano Duo, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Piotr Borkowski (dyrygent), Marcin Nałęcz–Niesiołowski (dyrygent)

Album Roku Muzyka Współczesna

  • Andrzej Karałow: there are some nebulae no eye can dispel, Chromatophonic Trio, proMODERN, Chopin University Chamber Orchestra, Agnieszka Podłucka (altówka), Messages Quartet, Rafał Janiak (dyrygent)
  • Do słów – czterogłos romantyczny, Chór Polskiego Radia, Rafał Tyliba (krotale), Magdalena Duś (fortepian), Karolina Stalmachowska (obój), Maria Piotrowska–Bogalecka (dyrygent)
  • Gary Guthman – Harp Concerto, Trumpet Concerto, Margarita, Małgorzata Zalewska (harfa), Gary Guthman (trąbka), Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)
  • LE CLAVECIN MODERNE plus SAXOPHONE (2CD), Alina Ratkowska (klawesyn), Paweł Gusnar (saksofon). Kompozytorzy: Mikołaj Hertel, Anna Ignatowicz-Glińska, Bartosz Kowalski, Marcin Łukaszewski, Paweł Łukaszewski, Leszek Możdżer, Nicolas Prost, Weronika Ratusińska-Zamuszko 
  • Zuzanna Koziej – Music of Trust, Aleksandra Turalska (sopran), Chór NFM, Kameralna N–Harmonia, Agnieszka Franków–Żelazny (dyrygentka)

Album Roku Muzyka Orkiestrowa

  • Grzegorz Fitelberg – Symphony in E minor, op. 16, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz (dyrygent)
  • MALAWSKI, PALESTER – Ślad Ocalony, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Marta Kluczyńska (dyrygent)
  • Mikołaj Piotr Górecki, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Jan Lewtak (kierownictwo artystyczne), Jakub Jakowicz (skrzypce), Maciej Frąckiewicz (akordeon)
  • Paweł Łukaszewski – „Symphoniae Sacrae 1, Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Jarosław Bręk (baryton), Ravel Piano Duo, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Piotr Borkowski (dyrygent), Marcin Nałęcz–Niesiołowski (dyrygent)
  • Skrowaczewski: A Centennial Tribute, Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Stefania Woytowicz (sopran), Krystyna Szczepańska (mezzosopran), Bogdan Paprocki (tenor), Witold Pilewski (bas), Stanisław Skrowaczewski (dyrygent)

Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa

  • Aleksander Nowak / Radek Rak – Baśń o sercu. Favola in musica, Adam Strug (śpiew), Hubert Zemler (perkusja), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, AUKSO  – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Marek Moś (dyrygent)
  • GÓRECKI, Szymon Mechliński (baryton), Łukasz Długosz (flet), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Chór Filharmonii Śląskiej, Yaroslav Shemet (dyrygent), Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)
  • ŁUKASZ BOROWICZ, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Łukasz Borowicz (dyrygent)

Album Roku Muzyka Koncertująca

  • Elżbieta Sikora – Concertos, Mari Fukumoto (organy), Adam Kośmieja (fortepian), Linus Roth (skrzypce), NFM Filharmonia Wrocławska, Pascal Rophé (dyrygent), Sinfonia Varsovia, Bassem Akiki (dyrygent), NOSPR, José Maria Florêncio (dyrygent)
  • Francis Poulenc, Joseph Jongen, Karol Mossakowski (organy), NFM Filharmonia Wrocławska, Giancarlo Guerrero (dyrygent)
  • Krzysztof Penderecki – Symphony No. 6, Chinese Songs, Trumpet Concertino, Concerto doppio, Jarosław Bręk (baryton), Aleksandra Kuls (skrzypce), Hsin Hsiao–ling (erhu), David Guerrier (trąbka), Hayoung Choi (wiolonczela), Norrköping Symphony Orchestra, Antoni Wit (dyrygent)
  • Laks, Weinberg, Nowicka – Works for Violin & Chamber Orchestra, Ewelina Nowicka (skrzypce), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal (dyrygent), Anna Duczmal–Mróz (dyrygentka)
  • Polish Music for Cello and Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Marcin Zdunik (wiolonczela), Andrzej Boreyko (dyrygent)

Album Roku Recital Solowy

  • Chopin – Rafał Blechacz (fortepian)
  • Marian Borkowski – Complete Works for Solo Piano
  • Marian Borkowski – Complete Works for Solo Piano, Marek Szlezer (fortepian)
  • Paweł Łukaszewski – Musica Profana 3 – Nokturny, Marcin Tadeusz Łukaszewski (fortepian)
  • Juliusz Zarębski – Dzieła wszystkie vol. 5 – Utwory nieopusowane, Piotr Sałajczyk (fortepian), Joanna Freszel (sopran), Grzegorz Biegas (fortepian)

Album Roku Muzyka Kameralna – Wokalna

  • From Secession to Distortion, Tomasz Konieczny (bas-baryton), Lech Napierała (fortepian)
  • Mieczysław Wajnberg – Pieśni, Aleksandra Kubas–Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Monika Kruk (fortepian)
  • Stanisław Moniuszko – Pieśni vol. 8, Joanna Freszel (sopran), Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Anna Simińska (sopran), Jolanta Pszczółkowska-Pawlik (fortepian)
  • Vocal Music by Romuald Twardowski, Dorota Całek (sopran), Antoni Lichomanow (fortepian)
  • Władysław Żeleński – Pieśni wszystkie, Łukasz Hajduczenia (baryton), Monika Korybalska (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor), Mischa Kozłowski (fortepian), Urszula Kryger (mezzosopran), Ewa Leszczyńska (sopran), Julia Malik (sopran), Grzegorz Mania (fortepian), Magdalena Molendowska (sopran), Marta Mołodyńska-Wheeler (fortepian), Sylwia Olszyńska (sopran), Julia Samojło (fortepian), Agata Schmidt (mezzosopran), Katarzyna Ewa Sokołowska (fortepian), Olga Tsymbaluk (fortepian), Bartłomiej Wezner (fortepian)

Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy

  • Eugeniusz Knapik – Chamber Works, Kwartet Śląski, Piotr Lato (klarnet), Piotr Sałajczyk (fortepian)
  • Krzysztof Penderecki – String Quartets, Clarinet Quartet, String Trio, Meccore String Quartet, Jan Jakub Bokun (klarnet)
  • PARIS POLONAIS, Meccore String Quartet
  • Polish Cello Quartet – Chopin Project, Polish Cello Quartet: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec
  • Stanisław Moryto – Chamber Music, Prima Vista String Quartet, Phan Ha Ngan (fortepian), Piotr Hausenplas (wiolonczela), Paweł Pańta (kontrabas)

Album Roku Muzyka Kameralna – Duety

  • Artur Malawski – Piano Chamber Music, Sylwia Michalik (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce), Adam Krzeszowiec (wiolonczela), Inga Poškutė (sopran), Iza Połońska (sopran)
  • BACEWICZ, PACIORKIEWICZ, SPISAK, WEINBERG – Utwory na dwoje skrzypiec, Polish Violin Duo (Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak
  • Chopin Inspirations, Janusz Wawrowski (skrzypce), Mischa Kozłowski (fortepian)
  • Life & Beyond, Małgorzata Wasiucionek– Potera (skrzypce), Andrzej Karałow (fortepian)
  • Stanisław Wisłocki – Solo & Chamber Works (2CD), Wojciech Świętoński (fortepian), Anna Mikołajczyk–Niewiedział (sopran), Marta Piórkowska (skrzypce)

Album Roku Muzyka Dawna

  • „Beyond”, Jakub Józef Orliński (kontratenor), Il Pomo d’Oro
  • Carl Friedrich Abel – The Drexel Manuscript, Krzysztof Firlus (viola da gamba)
  • Il continuo virtuoso, Martyna Pastuszka (skrzypce), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela)
  • Musica liturgica, Wrocław Baroque Ensemble: Piotr Olech (kontratenor), Daniel Elgersma (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Florian Cramer (tenor), Tomáš Král (bas), Jaromír Nosek (bas), Marcin Szelest (organy), Andrzej Kosendiak (kierownictwo artystyczne)
  • Tryptyk Supraski, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka (dyrygentka)

 

Beyond Wykonawca:Orliński Jakub Józef Il Pomo d'Oro

 

Album Roku Muzyka Chóralna

  • Agata Zubel/Maja Kleczewska – „Oresteja”, Danuta Stenka (aktorka), Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor), Tomasz Piluchowski (tenor), Tamara Kurkiewicz (perkusja), Leszek Lorent (perkusja), Krzysztof Niezgoda (perkusja), Chór Polskiego Radia, Szymon Wyrzykowski (dyrygent)
  • Canticles of Light, Chór NFM, instrumentaliści NFM Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka, Franków–Żelazny (dyrygent)
  • Christus vincit – „Camerata Silesia sings Paweł Łukaszewski”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Anna Szostak (dyrygentka)
  • Henryk Mikołaj Górecki. „Church songs, op. 84”, Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski (dyrygent)
  • Rossini – „Petite messe solennelle”, Chór Filharmonii Narodowej, Bartosz Michałowski (dyrygent), Joanna Zawartko (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Andrzej Lampert (tenor), Łukasz Goliński (baryton), Ewa Wilczyńska (fortepian), Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz (fortepian), Piotr Wilczyński (fisharmonia)

Po więcej artykułów dotyczących muzyki znajdziecie w dziale Słucham.