Cat Janice ma 31 lat. W 2022 roku dostała druzgocącą diagnozę. Nowotwór złośliwy. Natychmiast poddała się leczeniu, ale już rok później choroba powróciła. Obecnie Janice przebywa w hospicjum, jednak zanim trafiła pod opiekę paliatywną, nagrała ostatnią piosenkę.

Utwór „Dance You Outta My Head”, którego słucha w tej chwili lwia część użytkowników internetu – według statystyk TikToka powstały już 2 miliony postów z użyciem piosenki, jest nie tylko bardzo dobrym, tanecznym hitem. To także gwarancja, że bliscy artystki, szczególnie 7-letni synek Loren, będą zabezpieczeni finansowo po jej odejściu. Prawa do utworu, a więc przychody z odsłuchań zostały w całości przepisane właśnie na chłopca.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że popularność numeru wynika nie tylko z jego niewątpliwych atutów artystycznych. Cat postanowiła wystosować apel do użytkowników TikToka. Nagrała przejmujący film, w którym opowiedziała o przegranej walce z chorobą i poprosiła, by inni twórcy używali „Dance You Outta My Head” jako podkładu do swoich materiałów lub odtwarzali piosenkę w serwisach streamingowych.

 

 

Kim jest Cat Janice?

Catherine Janice Ipsan urodziła się w 1993 roku w Waszyngtonie, a dorastała w Annandale. Już w wieku dwunastu lat grała na różnych instrumentach. Pisała też autorskie piosenki i marzyła o wydaniu albumu. Cała jej rodzina była niezwykle muzykalna (jej ojciec był DJ’em), dlatego ochoczo wsparła decyzję Cat o pójściu do szkoły muzycznej. Artystka przez osiemnaście lat uczyła się gry klasycznej – na skrzypcach oraz pianinie. W tym czasie dołączała do wielu szkolnych grup orkiestrowych, jazzowych czy teatralnych.

W 2019 roku Cat otrzymała nagrodę WAMMY (Washington Region Music Award) dla Najlepszej Artystki Rockowej Roku w regionie DC.

Poza karierą muzyczną Janice zajmowała się także tą naukową. Pracowała jako naukowczyni na wydziale geologicznym. Prowadziła projekt dotyczący zbierania i przetwarzania informacji geoprzestrzennych. Niestety choroba stanęła na drodze rozwojowi obu ścieżek, chociaż jak się później okazało, nawet po diagnozie, artystka starała się pozostać na scenie możliwie długo. Efektem tej pracy jest między innymi piosenka „Dance You Outta My Head”.

 

cat janice
Zdjęcie: materiały prasowe

 

Dusza pop, czyli jakich kawałków Cat Janice warto posłuchać

Cat ma na koncie dwie płyty – EP’kę „Wild” z 2015 roku oraz „Modern Medicine” z 2023. Pierwszy materiał to mieszanka pop-rockowych kompozycji flirtujących z syntetycznymi brzmieniami. Janice odwołuje się do muzycznego dziedzictwa lat 80. i 90. (o czym świadczą chociażby intensywne gitarowe solówki), ale wtłacza w nie bardzo nowoczesne rozwiązania wokalne, które raczej przywodzą na myśl indie rockowe hity. Szczególnie udanym kawałkiem jest tytułowe „Wild” oraz drugi banger na trackliście, czyli „Fire”.

„Modern Medicine” skręca w kierunku balladowego grania, chociaż w kompozycjach nadal czuć powiew nurtów alternatywnych, co czyni tę płytę bardzo eklektyczną. Dość proste perkusje wzmocnione przez syntetyczne dźwięki oraz efekt echa nałożony na wokal – wszystko brzmi onirycznie, tajemniczo. Piosenką, która świetnie oddaje opisany wyżej klimat jest „Body High”. Uwagę zwraca także zdecydowanie bardziej indierockowe „Stage II” – nic, tylko unieść nad głowę zapalniczkę i bujać się w spokojnym rytmie.

 

 

Na płycie nie brakuje również tanecznych zwrotów akcji i tu warto przytoczyć „Chill the fck out”, które swój przekaz ma zawarty w tytule i faktycznie zachęca do wizyty na parkiecie za sprawą elektronicznych beatów.

Wydźwięk albumu to mieszanka smutku i nadziei – artystka tworząc go, miała świadomość swojej choroby, a emocje z tym związane przelewała na papier.

Słucham, komentuję, pomagam

Utwór „Dance You Outta My Head” miał premierę 20 stycznia i do tej pory zebrał niespełna półtora miliona wyświetleń na YouTube. Artystka ma obecnie prawie dwa miliony obserwatorów na TikToku, którzy ochoczo udostępniają kawałek gdzie tylko się da. Wszystko po to, by mały Loren mógł wieść spokojne życie, kiedy Cat zabraknie.

Pod filmami wokalistki pojawiają się setki tysięcy komentarzy. Wielu twórców używa „Dance You Outta My Head” jako podkładu muzycznego w swoich materiałach, żeby pomóc w realizacji dobroczynnego celu. Wśród wspierających znalazły się gwiazdy:

  • Paris Hilton – dziedziczka fortuny Conrada Hiltona, założyciela sieci hoteli Hilton, modelka, piosenkarka i bizneswoman – film zebrał ponad milion wyświetleń,
  • Phillip Calvin McGraw, czyli prowadzący słynnego amerykańskiego talk show „Dr. Phill” – film zebrał milion wyświetleń,
  • Lisa Rinna – amerykańska aktorka telewizyjna, modelka, odtwórczyni roli Roxie Hart w musicalu „Chicago” na Broadwayu, gwiazda oper mydlanych: „Days of Our Lives” oraz „Melrose Place” – film zebrał 65 tysięcy wyświetleń,
  • Członkowie zespołu The Kooks (Luke Pritchard, Hugh Harris, Max Rafferty, Alexis Nunez, Paul Garred) – film zebrał prawie 75 tysięcy wyświetleń.

W Polsce także nie zabrakło chętnych do wyrażenia współczucia i zachęcania swoich fanów do odtwarzania muzyki Cat:

  • Red Lipstick Monser (Ewa Grzelakowska–Kostoglu) – youtuberka, wizażystka i kosmetolożka – film zebrał prawie 170 tysięcy wyświetleń,
  • Alexyourcleenex, czyli Aleksandra Moszczyńska – influencerka z branży beauty – film zebrał prawie półtora miliona wyświetleń,
  • Izabela Zabielska – influencerka, artystka muzyczna, która w tym roku walczyła o możliwość reprezntowania Polski na Eurowizji 2024 – film zebrał 950 tysięcy wyświetleń.

Media społecznościowe Cat to w tej chwili przede wszystkim relacje z rodzinnego domu oraz podziękowania dla użytkowników za tak aktywne wsparcie.

Po więcej informacji dotyczących wydarzeń ze świata muzyki zapraszamy do działu Słucham.

Zdjęcia okładkowe: materiały prasowe