Od startu polskich preselekcji do Eurowizji 2024 zdecydowaną faworytką była Justyna Steczkowska. Jej piosenka „WITCH-ER Tarohoro” robiła wrażenie za sprawą mrocznego klimatu oraz nawiązania do kultury słowiańskiej, która w czarodziejskiej otoczce na scenie sprawdza się bardzo dobrze. Jednak nazwisk artystów i artystek chętnych do reprezentowania Polski w Malmö było więcej, o czym pisaliśmy w artykule „Eurowizja 2024 – kto będzie reprezentował Polskę?”.

Luna wyprzedziła nie tylko Justynę Steczkowską. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo dwa utwory  „Jesień – Tańcuj” z filmu „Chłopi”, a także „Midnight Dreamer” Marcina Maciejczaka. Gremium jurorskie obradowało i decydowało w składzie:

  • Kasia Moś – reprezentantka Polski podczas Eurowizji w 2017 roku
  • Konrad Szczęsny – prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska
  • Michał Hanczak – dziennikarz radia Eska
  • Piotr Klatt – artysta muzyczny, były szef KFPP w Opolu oraz polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji
  • Łukasz Pieter – dyrektor muzyczny Radia Zet

 

projekt sceny eurowizja 2024
Eurovision 2024 stage renders: Malmö Arena, źródło: eurovision.tv

 

Luna – kim jest nasza reprezentantka?

Aleksandra Katarzyna Wielgomas, rocznik 99., absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim. Gra na skrzypcach oraz fortepianie. Śpiewa sopranem. Ma na koncie jeden album długogrający „Nocne Zmory” oraz EP’kę „Caught in the Night”.

Warto przypomnieć, że na talencie Luny poznaliśmy się już dawno temu. Otrzymała ona nominację do Nagrody Odkrycia Empiku w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2021. Chociaż statuetkę ostatecznie otrzymał Szczyl, to artystka na dobre zagościła w sercach słuchaczy. Tym bardziej trzymamy kciuki za jej występ podczas 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Więcej na temat wokalistki możecie dowiedzieć się od niej samej – zapraszamy do lektury wywiadu, który przeprowadziliśmy z okazji premiery „Nocnych Zmór” oraz bestowej nominacji „Luna i jej „Nocne Zmory” – wywiad”.

 

Nocne zmory luna

 

„The Tower” – tą piosenką zawalczymy o zwycięstwo na Eurowizji 2024

Luna, którą do tej pory kojarzyliśmy z onirycznych kompozycji tym razem postawiła na taneczny i energetyczny kawałek. Piosenka „The Tower” wydaje się idealnie pasować do wydarzenia, w którym udział bierze Luna. Jest rytmicznie, melodyjnie, pozytywnie, ale jednocześnie charakterystycznie. Barwa głosu artystki, a także specyficzna metoda akcentowania niektórych dźwięków bardzo wpada w ucho – to bardzo dobrze, zważywszy, że (jak co roku) konkurencja jest ostra!

 

 

Eurowizja 2024 – kiedy?

68. Edycja Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 odbędzie się 7, 9 i 11 maja. Nasza reprezentantka pojawi się już w pierwszym półfinale i mamy nadzieję, że zakwalifikuje się do kolejnego, by następnie stanąć na podium!

Po więcej doniesień ze świata muzyki zapraszamy do działu Słucham.

Zdjęcie okładkowe: źródło: eurovision.tv, fot.: Dorota Szulc