Książki Dana Browna - thrillery z prawdziwego zdarzenia

Dan Brown zanim został słynnym pisarzem pisał piosenki, grał na syntezatorze i uczył, a jego pierwsza książka wcale nie była thrillerem. W 1997 roku wraz z żoną napisali humorystyczny poradnik „187 Men to Avoid: A Survival Guide for the Romantically Frustrated Woman”, który wydali pod pseudonimem Danielle Brown.

Rok później na półki księgarni trafiła jego pierwsza powieść – „Cyfrowa twierdza”, opowiadająca o spisku wokół amerykańskiej agencji bezpieczeństwa NSA.

W 2000 roku Dan Brown przedstawił światu genialnego profesora Roberta Langdona bohatera „Aniołów i demonów”. Powieść zawierała wszystkie elementy, za które pokochaliśmy jego twórczość - akcja rozgrywa się w ciągu doby, wypełniona jest odniesieniami historycznymi, intrygami, sekretnymi kodami oraz symboliką ukrytą w kościołach, budynkach rządowych, książkach i na obrazach.

Brownomania rozpoczęła się na dobre w 2003 roku wraz z publikacją książki „Kod Leonarda da Vinci”, którego fabuła osnuta jest wokół twierdzenia, że Jezus Chrystus i Maria Magdalena mieli dzieci, a ich potomkowie wciąż chodzą po ziemi.
 

Kod Leonarda da Vinci książka
 

W 2004 roku wszystkie trzy powieści Browna znalazły się na liście bestsellerów „New Yorkera”. A dwa lata później poznaliśmy filmową wersję Roberta Langdona, w którego w ekranizacji „Kodu Leonarda da Vinci”, a później „Aniołów i Demonów”, wcielił się Tom Hanks.

Na „Inferno”, kolejną książkową część przygód przenikliwego profesora Dan Brown kazał czekać swoim fanom do 2013 roku. Dwa lata temu poznaliśmy najnowszą odsłonę przygód Roberta Langdona – „Początek”, w którym nie brakuje wątków związanych z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji, a tytułu odnosi się do pytań o początek istnienia.

Dan Brown nie powiedział ostatniego słowa w kwestii trzymających w napięciu książkowych thrillerów. Tym, którzy z utęsknieniem czekają na jego nowe powieści, polecamy siedem tytułów, które równie mocno podnoszą poziom adrenaliny.
 

Dan Brown cyfrowa twierdza
 

Książki dla fanów Dana Browna - wybór tytułów

  • Remigiusz Mróz „Wieża milczenia”

Remigiusz Mróz to prawdziwy król polskich kryminałów i thrillerów. Wszyscy znamy jego cykl o Joannie Chyłce, ale co było przed przygodami dociekliwej pani adwokat? „Wieża milczenia” to debiutancka powieść Remigiusza Mroza. Autor przenosi nas do Lansing w stanie Michigan w USA, gdzie z rąk seryjnego mordercy ginie młoda kobieta. Równolegle dwa śledztwa prowadzą detektyw Evelyn Thomsen i były wykładowca Yale, Scott Winton. Trop, na który w końcu wpadają wiedzie na drugi koniec świata, a to dopiero początek zawiłej zagadki.
 

Remigiusz Mróz Wieża milczenia
 

  • Leszek Herman „Biblia diabła”

Leszek Herman często bywa określany mianem „polskiego Dana Browna” i w sumie nie ma się czemu dziwić. W jego powieściach wydarzenia i zagadki sprzed wielu stuleci także mają znaczący wpływ na teraźniejszość. „Biblia diabła” to kolejna część z serii „Sedinum”. Autor przenosi nas na wyspę Wolin, gdzie dziennikarka Paulina i architekt Igor wciągają się w śledztwo, którego tropy sięgają aż do czasów wojny trzydziestoletniej i polowań na czarownice.
 

Biblia Diabłą książka
 

  • Peter James „Niezbity dowód”

Peter James to niezwykle poczytny brytyjski pisarz i autor scenariuszy, który słynie z tego, że inspiracje do swoich powieści czerpie z uczestniczenia jako obserwator w pracy policji w rodzinnym Brighton. Nowa powieść Jamesa na pewno spodoba się fanom twórczości Dana Browna. Bohaterem „Niezbitego dowodu” jest reporter śledczy Ross Hunter, do którego zgłasza się mężczyzna mający dowód na istnienie Boga.
 

Niezbity dowód
 

  • Krzysztof Bochus „Lista Lucyfera”

Krzysztof Bochus znany jest głównie ze swojej rozgrywającej się w latach 30. serii o radcy prawnym Christianie Abellu. „List Lucyfera” to osadzona w Trójmieście, pierwsza dziejąca się współcześnie powieść autora. Jej bohaterem jest dziennikarz Adam Berg, z którym kontaktuje się seryjny morderca.
 

Lista Lucyfera
 

  • Zygmunt Miłoszewski „Bezcenny”

Zygmunt Miłoszewski jest jednym z mistrzów polskiego kryminału. Rzadko zdarza się, żeby główną bohaterką wciągającego thrillera była urzędniczka państwowa. W „Bezcennym” historyczka sztuki i urzędniczka państwowa Zofia Lorentz dowiaduje się, gdzie może się znajdować zrabowany w czasie II wojny światowej „Portret Młodzieńca” Rafaela Santiego. By go odzyskać tworzy wyjątkową drużynę złożoną ze złodziejki, marszanda i byłego oficera służb specjalnych.
 

Zygmunt Miłoszewski Bezcenny
 

  • Ildefonso Falcones „Katedra w Barcelonie. Tom 1”

Ildefonso Falcones to hiszpański prawnik, który pięć lat spędził na dokładnym studiowaniu historii średniowiecznej Katalonii. Przełożyło się na napisanie świetnej debiutanckiej powieści, która sprzedała się w 6 milionach egzemplarzy i okazała się pierwszą częścią całej serii. „Katedra w Barcelonie” to podzielona na cztery części historia życia Arnaua Estanyola, syna zbiegłego chłopa pańszczyźnianego, który z ubogiego tragarza staje się konsulem morskim Barcelony.
 

Katedra w Barcelonie
 

  • Elizabeth Camden „Chicago w ogniu”

Najbardziej kobieca propozycja w zestawieniu, która przenosi nas do XIX-wiecznego Chicago. Elizabeth Camden w swoich książkach łączy wątki historyczne z historiami miłosnymi. W „Chicago w ogniu” naprzeciw siebie stają niezwykle ambitna Mollie Knox, która w wyniku pożaru miasta traci ukochaną fabrykę zegarków i Zack Kazmarek, wpływowy prawnik polskiego pochodzenia, który zawsze dostaje to, co chce.
 

Chicago w ogniu
 

A wy? Co po lekturze książek Dana Browna chwycilibyście w pierwszej kolejności? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam