Jaka powinna być patelnia do steków? Rodzaje i zastosowanie

Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest przystosowanie naczynia do kuchenki. Korzystasz z modelu gazowego, elektrycznego, a może indukcyjnego? Patelnia do steków dostępna jest w wersjach przeznaczonych do zastosowania na każdym z nich, co producenci wskazują na opakowaniu odpowiednim oznaczeniem. Inną ważną kwestią jest materiał, z którego została wykonana patelnia. Jakie są możliwe do wyboru i czym się różnią?

 

Patelnie pelna oferta

 

  • Stalowa patelnia do steków – klasyczny wybór

Stek z patelni to popularne danie, przygotowywane jest na różne sposoby, które zależą między innymi od rodzaju materiału naczynia. Patelnie stalowe są znane i chętnie wybierane od lat, ponieważ nadają się nawet dla początkujących kucharzy. Dzięki mocnemu nagrzewaniu się długo utrzymują temperaturę oraz są niezwykle wytrzymałe. Steki przyrządzane na patelni ze stali są odpowiednio wysmażone, a ty możesz cieszyć się swoim ulubionym daniem przygotowanym przy minimum zaangażowania. Szczególnie godne uwagi są naczynia ze stali nierdzewnej, te bowiem nie korodują i często mogą być myte w zmywarce.

 

patelnia stalowa spinwar

 

  • Czy żeliwna patelnia do steków to dobry wybór?

Idealne wysmażenie uzyskasz także dzięki patelni żeliwnej, ponieważ grube dno zapobiegnie przypaleniu mięsa. Co więcej, smak, aromat oraz poziom soczystości steku będzie robił jeszcze większe wrażenie niż w przypadku kawałka przygotowanego na innym rodzaju patelni. Ma to związek między innymi z tym, że takie naczynia nie mają zwykle powłoki nieprzywierającej, przez co wymagają używania sporych ilości tłuszczu. W parze z doskonałym smakiem idzie zatem zwiększona wartość kaloryczna mięsa, dlatego to rozwiązanie może się nie sprawdzić u osób na diecie redukcyjnej. Patelnia żeliwna wymaga też większej wprawy w kuchni, nie jest zatem polecana początkującym kucharzom.

 

patelnia zeliwna fissman

 

  • Grillowa patelnia do steków – smak lata o każdej porze roku

Patelnia grillowa do steków jest najlepszym wyborem dla osób chcących odwzorować letnie smaki grillowanego mięsa nawet w okresie jesienno-zimowym. Ta opcja łączy cechy patelni żeliwnej oraz stalowej, a dzięki charakterystycznym rowkom przygotowanie steku nie wymaga zastosowania dużej ilości oleju. Dzięki nim mięso mniej przywiera, przy okazji odprowadzają też tłuszcz zwierzęcy, wytapiany pod wpływem wysokiej temperatury, co zmniejsza wartość kaloryczną steka i czyni potrawę zdrowszą bez ujmowania jej walorów smakowych.

 

Grillowa patelnia do sklepu

 

  •  Tytanowa patelnia do steków – zdrowszy wybór

Patelnia do steków z tytanu to wybór dla osób lubiących zdrowe i niskokaloryczne jedzenie, a przy tym pełne smaku oraz aromatu. Dzięki specjalnej powłoce nieprzywierającej usmażysz nawet największego steka bez konieczności dodawania tłuszczu. Tytan jest przy tym niezwykle wytrzymałym materiałem, w tym odpornym na pękanie czy zarysowanie. Wykonana z niego patelnia może występować w kilku wariantach, np. w połączeniu z eleganckim kamieniem, stalą nierdzewną czy lekkim aluminium.

 

Patelnia kamienno tytanowa

 

  •  Patelnia marmurowa – designerska i solidna

Kamienne, marmurowe i granitowe patelnie to rodzaj naczyń, które ze względu na swój ekskluzywny wygląd szybko stały się hitem. Królują na kulinarnych Instagramach i blogach, a także pojawiają się w najnowszych książkach kucharskich. Poza atrakcyjnym wyglądem oferują także wysoką wytrzymałość na zarysowania oraz możliwość przygotowywania steku w zdrowszej, beztłuszczowej wersji. Podobnie jak w przypadku patelni tytanowych, część modeli ma opcję smażenia bez dodatku oleju, a co za tym idzie – bez nadmiernych kalorii. Kamienne materiały doskonale przewodzą też ciepło, a tym samym szybko się nagrzewają.

 

Patelnia marmurowa stark

 

Jaka patelnia do steków będzie najlepsza?

Odpowiedź na pytanie, jaka patelnia do steków sprawdzi się najlepiej, uzależniona jest przede wszystkim od preferowanej metody przygotowywania mięsa. Smakosze tradycyjnych ciężkich i tłustych steków zdecydowanie powinni zainwestować w patelnię żeliwną lub stalową, ponieważ smażenie na nich wymaga dodania oleju, który z kolei zapewnia dodatkowe walory smakowe mięsa.

Osoby ceniące sobie zdrową, lekką kuchnię zachwyci funkcjonalność tytanowych i kamiennych patelni. Dzięki nieprzywierającym powłokom zastosowanie dużej ilości oleju staje się zbędne lub – celem podkreślenia smaku mięsa – wystarczy jego minimalny dodatek. Metoda smażenia nie różni się od tej z dodatkiem tłuszczu, dlatego nie musisz zastanawiać się, jak poprawnie przygotować danie.

 

Patelnia tytanowa berlinger

 

Złotym środkiem pomiędzy powyższymi jest patelnia grillowa do steków, która umożliwia przygotowywanie mięsa zarówno z dodatkiem tłuszczu, jak i bez niego (jeżeli ma nieprzywierającą powłokę). To też dobry wybór dla fanów grillowych potraw.

Więcej kulinarnych porad znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock