„Fioletowe historie”

Nasze zestawienie planszówkowych nowości zaczynamy od tytułu lubianego i dobrze znanego. „Fioletowe historie” to kolejna odsłona słynnej gry imprezowej „Czarne historie”. Podobnie jak przy innych częściach serii, także i tu waszym zadaniem będzie odgadywanie jak potoczyła się czytana przez prowadzącego opowieść.

 

Fioletowe historie

 

Czasem będzie zabawnie, innym razem zaskakująco, to znów przerażająco. Ruszcie więc głowami, kombinujcie i zdobywajcie punkty! Dodajmy jeszcze, że wspomniany tytuł to tylko jeden z kilku nowych „kolorów”. Wybraliśmy jednak fiolet, ponieważ znajdziecie w nim wampiry, czarownice czy duchy, a one idealnie wpisują się w mroczny, jesienny klimat!

„Słowołaki”

Szukacie więcej tytułów na jesienne wieczory? Proponujemy sięgnąć po „Słowołaki”! Jest to planszówka oparta na podstawie popularnej „Mafii”. Tu także podzielicie się na role, wśród których będą wieśniacy, wilkołaki, burmistrz i jasnowidz.

 

Słowołaki

 

Oczywiście nie będziecie do końca wiedzieli kto jest kim. Natomiast waszym zadaniem będzie odgadnięcie magicznego słowa, które przepędzi z wioski likantropów. Znać je będzie jedynie burmistrz, który niestety nie jest w stanie mówić i musi je przekazać za pomocą odpowiedzi „tak” lub „nie”. Trzeba będzie więc sprytnie dobrać pytania. Czyhać na was będzie wiele przeszkód. A co gorsza, nawet sam burmistrz może okazać się wilkołakiem! Szykujcie się więc na wciągającą rozgrywkę, pełną podstępnych zagrań!

„Talisman: Kingdom Hearts”

Pozostańmy przy starych tytułach w zupełnie nowych odsłonach. Oto na wasz stół wjeżdża słynny „Talisman”, ale tym razem w wersji disneyowskiej! Dla osób, które nigdy nie miały okazji zagrać w ten klasyk wyjaśniamy, że jest to planszówka, w której poruszać się będziecie swoim bohaterem, zbierać ulepszenia, zdobywać przedmioty, pokonywać napotkanych wrogów i starać się dotrzeć do głównego bossa, by ocalić swoją krainę.

 

Talisman: Kingdom Hearts

 

Jest to z pewnością produkt, który przypadnie do gustu fanom RPG. Wprawdzie nie ma tu Mistrza Gry, ale odkrywane karty także stworzą ciekawą narrację, a i sama fabuła powinna was wciągnąć. Dodajmy także, że rozgrywka trwać tu będzie co najmniej godzinę, ale lepiej szykujcie sobie więcej wolnego czasu! Doświadczeni fani tytułu zapytają, czym ta wersja różni się od oryginału? Otóż w „Talisman: Kingdom Hearts” pokierujecie takimi bohaterami jak Myszka Mickey czy Goofy. Otrzymacie także nowy scenariusz, sojuszników i przeciwników, a sama plansza nawiązywać będzie do świata Walta Disneya!

„Ocal Dinozaura”

I jeszcze jedna nowość oparta na dobrze znanej produkcji. „Ocal Dinozaura” to zręcznościówka przypominająca „Pingwina na lodzie”. Jest ona niezwykle prosta i nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu, aby pograć w nią samemu.

 

Ocal Dinozaura

 

Za pomocą tarczy losujecie kolor kafelka, który następnie musicie usunąć z planszy. Należy to zrobić na tyle umiejętnie, aby znajdujący się na niej dinozaur nie spadł na podłogę. Możecie nam wierzyć, że czeka tu mnóstwo emocji i frajdy i to zarówno dla waszych pociech jak i dla was samych!

„Neuroshima Hex: Piraci”

Było o nowych wersjach znanych planszówek, teraz czas na dodatki! Na początek rozszerzenie do jakże popularnej „Neuroshimy”. Tym razem do waszej gry dołączyć mogą piraci. Ich bandera załopocze na wietrze, a sama plansza zostanie powiększona o Pola Wodne, co jest absolutną nowością dla tego tytułu.

 

Nauroshima Hex: Piraci

 

Arsenał z kolei zostaje powiększony o harpuny czy działa. A ponieważ Wilki Morskie lubią bitki i zaczepki, to twórcy dorzucili także jednostkę o nazwie „Wszczep”. To dzięki niej korsarze będą mogli natychmiast wywoływać Bitwy! Sami więc widzicie, że będzie się działo! To co, kto chce zostać żeglarzem i Kapitanem Piratów?

„Królestwa Północy: Gniew Latarni”

Jeśli znacie i lubicie grę strategiczną „Osadnicy: Królestwa Północy” to mamy dla Was dobre wieści. Dostępne jest już rozszerzenie „Gniew Latarni”! dodatek wprowadza aż 15 nowych scenariuszy, a każdy z nich może zakończyć się na dwa sposoby. Wszystkie one połączone są z kolei w jedną kampanię, której celem jest wybudowanie Świątyni Miłosiernych i zostanie prawą ręką samego Imperatora. Dokonać tego możecie przy pomocy jednego z kilku dostępnych klanów.

 

Królestwa Północy: Gniew Latarni

 

Będzie więc można śmiało stoczyć kilka partii i za każdym razem przetestować inne rozwiązania. A to nadal nie wszystko. Czekać na was będzie także misja specjalna, za której wykonanie także zdobędzie kilka punktów. Dodajmy jeszcze, że wersja jest kompatybilna nie tylko z podstawą, ale także ze wszystkimi jej dodatkami. Możecie więc dzięki temu stworzyć ogromną kampanię, przy której spędzicie kilka godzin!

„Mucha nie siada”

Pora na zupełne planszówkowe nowości! Zaczynamy od „Mucha nie siada”, grę łączącą w sobie naukę i zabawę. Przeznaczona jest ona dla całej rodziny i z pewnością nawet dorośli dowiedzą się z niej kilku ciekawych rzeczy.

 

Mucha nie siada

 

Mamy tu do czynienia z formą quizu dotyczącego owadów, mięczaków oraz innych najmniejszych mieszkańców łąk oraz pól. Dowiecie się z niej ciekawostek dotyczących m.in. biedronek, mrówek i pająków. A wszystko w lekkim i nieco żartobliwym tonie. Jak twierdzą sami twórcy „w tej grze znajdziesz wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o robakach, ale bałeś się spytać”.

„Kopalnia diamentów”

A teraz zmieniamy się w krasnoludki i ruszamy prosto do „Kopalni diamentów”! I nie będziemy tu sami. Wraz z nami pójdzie cała ekipa postaci w charakterystycznych czapkach. W grze dostaniemy pięć kart przedstawiających bohaterów, które będziemy musieli zapamiętać oraz zakryć. Następnie przyjdzie nam dobierać, wymieniać czy podglądać karty.

 

Kopalnia diamentów

 

Naszym zdaniem będzie zdobycie jak największej liczby cennych kamieni i poprowadzenie swoich postaci przez kopalnię. Należy przy tym uważać na nietoperze, wybuchy, a przede wszystkim przeciwników. Każdy z nich będzie chciał pokrzyżować nasze plany, zgarniając diamenty dla siebie, aby następnie oddać je Śnieżce. Przyda się dobry plan, zmysł strategiczny i trochę szczęścia!

„Bitoku”

Kolejna z naszych propozycji przypadnie do gustu fanom tzw. eurogier, negatywnych interakcji, a także osobom interesującym się kulturą japońską. Zainteresować może także samą fabułą. Oto Wielki Duch Kniei szykuje się do odejścia, a jego miejsce ma zająć jeden z duchów Bitoku. Aby jednak dostąpił tego zaszczytu, musi się wykazać. Jak zapewne już się domyśliliście, to wy pokierujecie duchami i postaracie się wkupić w łaski poprzednika, by ostatecznie stać się jego następcą.

 

Bitoku

 

Będziecie mieli na to cztery rundy przedstawiające pory roku. W zadaniu pomogą wam Yokai, czyli opiekunowie Kniei, występujący w grze pod postacią kart oraz kości. Waszym głównym celem będzie natomiast przebudzenie Pielgrzymów i poprowadzenie ich po Ścieżce Mądrości. A wszystko to dziać się będzie na przepięknie ilustrowanej planszy. Brzmi ciekawie? Nic dziwnego. Obok „Bitoku” nie można przejść obojętnie!

„Messina 1347”

Zapraszamy was do odbycia podróży w czasie. Niestety nie mamy dobrych wieści. Przenosimy się do okresu epidemii dżumy! Wy z kolei będziecie mieli okazję wcielić się we włoskich arystokratów i starać się uratować swoich podwładnych przed śmiercią.

 

Messina 1347

 

Przyjdzie wam zarządzać Namiestnikami, którzy krążąc po mieście, oznaczą domy kwarantannami, a uratowanych ludzi przetransportują do rezydencji, gdzie zaraza ich nie dotknie. Powalczycie także o wpływy w dzielnicach, konkurując tym samym z przeciwnikami. Jeśli jednak akurat nie będzie mieli z kim rozegrać partii, to tytuł proponuje także wariant solo, w którym zmierzycie się z samą grą. Dostępny jest także wariant asymetryczny, dzięki czemu czeka was jeszcze więcej wyzwań i dobrej zabawy.

Football Eco Fan

Na koniec proponujemy coś dla fanów piłki nożnej. Jak wiadomo Mistrzostwa Świata coraz bliżej, ale zanim Lewandowski oraz jego koledzy wybiegną na murawę w Katarze, będziecie mogli rozegrać mecz w domowym zaciszu. I to w nietypowej odsłonie! W „Football Eco Fan” na boisku znajdzie się aż dziesięć piłek! Każdy z graczy dostanie po pięć z nich w wybranym wcześniej kolorze.

 

Football

 

Teraz za pomocą specjalnych gumek należy wystrzelić je na pole przeciwnika. Kto pierwszy umieści wszystkie u rywala, ten wygra! Szybka, ale wciągająca rozgrywka zapewni wam emocje nie mniejsze niż te ze stadionu. Będziecie mogli rozegrać własny Mundial i może przynajmniej tu Polska sięgnie po najważniejsze piłkarskie trofeum!

Po więcej zestawień najciekawszych planszówek zapraszamy do działu Gram.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock