„Everdell”

Zacznimy od prawdziwego, planszówkowego hitu, jakim jest „Everdell”. Nie tak dawno poświęciliśmy tej produkcji trochę więcej miejsca, tłumacząc jej zasady i prezentując najciekawsze dodatki. Jeśli więc jesteście ciekawi szczegółów, koniecznie zajrzycie do artykułu „Everdell, czyli piękna planszówka o budowaniu miasta w lesie”.

 

Everdell gra planszowa

 

W zestawieniu najlepszych gier planszowych o naturze nie mogło jej zabraknąć. Jest to tytuł kompletny, posiadający ciekawą mechanikę, proste zasady i przepiękne wydanie. Zachwycać się nim będą przede wszystkim fani gier strategicznych. Zadaniem graczy jest zbieranie zasobów i budowanie własnej leśnej metropolii, przeznaczonej dla mieszkających w niej zwierząt. Tytuł zdecydowanie wart polecenia i zagrania!

„Naturalnie”

Skoro już wkroczyliśmy do lasu, to prędko nie zamierzamy z niego wychodzić. Kolejną planszówką, którą warto się zainteresować jest „Naturalnie”. W tym przypadku przyjdzie nam odbudowywać zniszczoną przez człowieka naturę i przywracać jej piękno.

 

Naturalnie gra planszowa

 

Tytuł przeznaczony jest dla maksymalnie czterech graczy, których zadaniem będzie odpowiednie dokładanie płytek domin,a przedstawiających zwierzęta, drzewa i krzewy. W ten sposób zdobywać będziemy punkty przybliżające nas do zwycięstwa, a jednocześnie odbudowywać ekosystem. Przyda się tu zmysł strategiczny oraz dobre planowanie kolejnych ruchów. Dzięki dużej liczbie elementów i braku możliwości przewidzenia ruchów rywali, każda partia będzie inna, a sam tytuł prędko nam się nie znudzi.

„Grzybobranie w zielonym gaju”

Sezon na zbieranie grzybów jeszcze trwa, ale musicie się spieszyć, bowiem zmierza już ku końcowi. Jeśli jednak chcielibyście móc udać się do lasów także zimą, to taką możliwość da wam „Grzybobranie w zielonym gaju”. Sam tytuł zapewne jest wielu z was dobrze znany i siadając do niego, poczujecie powiew nostalgii.

 

grzybobranie gra planszowa

 

Jest to jednak odświeżona wersja, jeszcze ciekawsza niż jej klasyczny odpowiednik. Zasady pozostają bez zmian – rzucamy kośćmi, wędrujemy po planszy i staramy się nazbierać jak najwięcej jadalnych grzybków, omijając te trujące. W porównaniu do pierwowzoru jest kilka różnic; spotkamy tu nowe przeszkody i pomoc w postaci zwierząt. Będziemy uciekać przed dzikiem czy pomagać sarenkom. Dodatkowo twórcy zafundowali nam wydanie 3D, które będzie się świetnie prezentować na stole i umili czas spędzony przy rozgrywce. Polecamy także ukraińską wersję językową. Bierzcie więc koszyki w dłoń i ruszajcie na grzybobranie!

 

Grzybobranie wersja ukrainska

 

„Ekosystem”

A może chcielibyście stworzyć swój własny las? Taką możliwość daje wam planszówka „Ekosystem”! Już pierwsze spojrzenie na zawartość pudełka sprawi, że będziecie mieli ochotę zasiąść do stołu. Grafiki są tu bowiem przepiękne i cieszą oko. Rysunki można by wręcz powiększyć i zawiesić na ścianie lub stworzyć sobie tatuaż na ich podstawie.

Jednak wiadomo, że oprawa wizualna to nie wszystko. Liczy się także dobra mechanika. A i na tą narzekać tu nie można. Tworzymy własne obszary, dbając o to, by w naszej krainie nie zabrakło zwierząt, roślin oraz wody. Jak wiadomo harmonia w przyrodzie jest niezbędna i proporcje muszą być zachowane. Czy uda wam się wszystko dobrze zaplanować i zadbać o każdy szczegół?

 

Ekosystem gra planszowa

 

„Quiz Przyroda i geografia Polski”

Skoro już pospacerowaliśmy po lasach, to przydałoby się teraz sprawdzić, czego się w trakcie tych wycieczek dowiedzieliśmy. Pora więc na „Quiz: Przyroda i geografia Polski”. Znajdziecie w niej aż 184 pytania dotyczące fauny i flory, ale także ukształtowania terenu naszego kraju.

Jest to kapitalny pomysł na połączenie nauki i zabawy. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością przyda się w szkole, ale być może odkryje także przed wami samymi kilka ciekawostek, którymi następnie błyśniecie wśród znajomych.

 

Przyroda i geografia polski quiz

 

„Kaskadia”

Z Polskich lasów przenieśmy się do Ameryki Północnej. Taką możliwość daje nam planszówka „Kaskadia”, w której także układać będziemy własne ekosystemy. Za pomocą specjalnych kart i żetonów będziemy formować obszary górskie czy prerie.

Warto dodać, że dostajemy modułową planszę, co sprawi, że każda partia będzie inna. Co więcej, twórcy proponują nam kilka scenariuszy i stawiają przed nami ciekawe cele do osiągnięcia. A to jeszcze nie wszystkie plusy tego tytułu. Otóż rozgrywkę można łatwo dopasować do wieku graczy, dzięki czemu nie będzie zbyt trudna nawet dla ośmiolatków, ale i starszym sprawi mnóstwo radości, a ponadto da się w nią zagrać nawet solo!

 

Kaskadia gra logiczna

 

„Dżungla”

Nasza ekowycieczka przenosi się na kolejny kontynent. Tym razem przyglądamy się „Dżungli”! Jest to wyjątkowe połączenie planszówki i puzzli. Poza dobrą zabawą poćwiczycie w niej swoją pamięć. Gra polega na dokładaniu i odkrywaniu kolejnych płytek ze zwierzętami. Należy układać je na planszy w określonych miejscach.

Jeśli uda nam się dołożyć całego zwierzaka (niektóre z nich składają się bowiem z kilku elementów) otrzymamy punkty. Jeżeli jednak nie możemy położyć kafelka na planszy, należy go odłożyć, a przy okazji zapamiętać, by użyć go ponownie w odpowiednim momencie. Ot taka ciekawa wariacja słynnego „Memory”.

 

Dżungla gra planszowa

 

„Żółwik Plusk”

Przyszła kolej na propozycję planszówki dla młodszych graczy. Do zręcznościówki „Żółwik Plusk!” zasiadać mogą nawet dzieci w wieku pięciu lat! Jednak także wasze starsze pociechy będą się przy niej dobrze bawić. Podczas rozgrywki rozwinął nie tylko swoje zdolności manualne, ale poćwiczą także pamięć.

Zasady nie są skomplikowane. Musimy umiejętnie pstrykać żetonem żółwia po specjalnym torze i jak najbardziej przybliżyć go do jeziora. Po drodze odkryjemy także inne zwierzaki, które należy odblokować i zdobyć za nie punkty. Tytuł oferuje także kilka dodatkowych celów, dzięki czemu spędzimy przy nim więcej czasu i prędko nam się nie znudzi!

 

Żółwik Plusk gra planszowa

 

„Spór o bór”

I na koniec przenosimy się nieco w czasie i zaglądamy do Wielkiej Prapuszczy, o którą powalczymy w dwuosobowej grze planszowej „Spór o bór”. Otrzymamy w niej swoje własne, zwierzęce oddziały, które stoczą bezkrwawy bój o wpływy we wspomnianym Pradawnym Borze.

W każdej rundzie odkrywać będziemy specjalne karty i umieszczać je na polanach. Kto pierwszy przejmie kontrolę nad pięcioma polanami, ten wygra. Przyda się więc dobre planowanie i zmysł stratega!

 

Spór o bór gra planszowa

 

Po więcej zestawień omawiających ciekawe gry planszowe zapraszamy do działu Gram.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock