Bycie najlepszym w jakimś sporcie to marzenie wielu osób. Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, żeby znaleźć się na miejscu złotych medalistów, albo zamienić się z którymś z piłkarzy i wznieść w górę puchar, wywołując tumult na trybunach. Nie każdemu dane jest zapisać złote zgłoski w historii jakiejś dyscypliny, ale chętnie poznajemy historie tych, którym się to udało.

Najlepsze książki o sportowcach – nasz wybór

  • „Messi vs. Ronaldo” Jonathan Clegg, Joshua Robinson

Rozpoczynamy od najpopularniejszej na świecie dyscypliny, która w ostatnich dekadach miała dwóch hegemonów: Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. Ich rywalizacją emocjonował się każdy kibic piłkarski na świecie i nawet kiedy w Katarze ruszali do boju o Mistrzostwo Świata będąc u schyłku swoich karier, kamery wszystkich stacji telewizyjnych były zwrócone właśnie na nich. Być może niebawem ta wielka rywalizacja dobiegnie końca, a Argentyńczyk i Portugalczyk zawieszą przysłowiowe buty na kołku – dlatego tym bardziej warto jeszcze raz przyjrzeć się tej wspaniałej rywalizacji.

W książce „Messi vs. Ronaldo” zrobili to Jonathan Clegg oraz Joshua Robinson. Autorzy publikacji skupili się przede wszystkim na tym, czego nie widać w trakcie meczów. Chcieli dowiedzieć się, jacy są wielcy mistrzowie poza boiskiem. Efektem tego są liczne rozmowy z prezesami klubów, trenerami i innymi piłkarzami, które składają się na nieoczywisty obraz obu znamienitych zawodników. Świetna książka o dwóch wybitnych sportowcach.

 

Messi vs Ronaldo książka

 

  • „Grzegorz Lato. Król mundiali” Grzegorz Lato, Piotr Dobrowolski

Wielu młodszym sympatykom piłki nożnej, Grzegorz Lato kojarzy się przede wszystkim z rolą prezesa Polskiego Związki Piłki Nożnej. Starsi kibice pamiętają jednak wyczyny tego znakomitego napastnika w czasach jego piłkarskiej kariery. Lato to przede wszystkim jedyny Polak, który może poszczycić się mianem króla strzelców Mistrzostw Świata. Książka „Grzegorz Lato. Król mundiali” to nie tylko historia jednego sportowca, ale też znakomicie zarysowany obraz ówczesnego świata polskiej piłki. Autorzy przenoszą nas do czasów, kiedy piłkarzom często brakowało profesjonalizmu, jaki dziś możemy obserwować np. u Roberta Lewandowskiego. Z pewnością jest to życiorys pełen kolorytu i historii, w które trudno w pierwszej chwili uwierzyć.

 

Grzegorz lato krol mundiali ksiażka

 

  • „Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich” Pekka Holopainen, Janne Ahonen

Fińscy sportowcy wyróżniali się swoją osobowością niemal w każdej dyscyplinie, dlatego Janne Ahonen nie jest jedynym Finem, o którym dziś wspominamy. W pełnym emocji i wrażeń narciarskim świecie trudno o zachowanie stoickiej postawy. Mimo tego po Ahonenie trudno było poznać, czy jest zadowolony ze swojego skoku, czy też liczył na więcej. W Polsce, zwłaszcza w czasach małyszomanii, prawie każdy potrafił wymienić światową czołówkę w skokach narciarskich. Wśród uznanych nazwisk nie mogło zabraknąć Janne Ahonena, który wyróżniał się nie tylko talentem, ale też niezwykłym opanowaniem. Czy charakter ułatwił mu sportową karierę? Czy faktycznie potrafił odciąć się do całego świata i skupić na dwóch dobrych skokach? „Janne Ahonen. Oficjalna biografia legendy skoków narciarskich” odpowiada na nurtujące fanów pytania. Doskonała książka o sportowcach dla fanów skoków!

 

janne ahonen ksiazka

 

  • „Kimi Raikkonen” Heikki Kulta

Pozostajemy w mroźnej Finlandii, chociaż znacząco przyspieszamy. Kimi Raikkonen to nazwisko, które od ponad dwóch dekad związane jest z najszybszym sportem świata, czyli Formułą 1. Oprócz tego, że Fin był niezwykle szybki, co dało mu mistrzostwo świata w 2007 roku, jest też znany ze swojego oryginalnego charakteru. We współczesnym świecie Formuły 1 Kimi jest jednym z ostatnich przedstawicieli starszego pokolenia, które ściganie stawia na równi z uciechami życia poza torem. Fin stał się również znany ze swojego podejścia do mediów, a właściwie ignorowania ich. Najczęstszymi odpowiedziami kierowcy na pytania dziennikarzy są w jego przypadku „tak” oraz „nie”. Z tego względu książka poświęcona temu wybitnemu kierowcy jest czymś niezwykłym. Pozwala zbliżyć się nieco do tego niedostępnego człowieka, poznać jego zwyczaje i spojrzenie na świat. Heikki Kulta jest jedną z niewielu osób, które Kimi dopuścił do siebie i pokazał swoje prawdziwe oblicze. Efektem tego jest książka „Kimi Raikkonen”, czyli prawdopodobnie jedyna okazja do tego, żeby dowiedzieć się o fińskim sportowcu czegoś więcej.

 

Kimi raikkonen ksiazka

 

  • „Peszkografia. Będzie się działo!” Sławomir Peszko, Sebastian Staszewski

Pozostajemy wśród sportowców, którzy grali świetnie po to, żeby móc świetnie żyć. Po karierze piłkarskiej Sławomira Peszki pozostanie równie wiele anegdot futbolowych, jak i tych pozaboiskowych. Popularny Peszkin znany jest ze swojego zamiłowania do dobrej zabawy, co nierzadko mogło wpłynąć na jego piłkarskie losy. W książce o sportowcach „Peszkografia” napisanej wraz z dziennikarzem Sebastianem Staszewskim były reprezentant Polski zdradza jeszcze więcej historii ze swojego bogatego życia. A jest o czym opowiadać. Chociaż Peszko nigdy nie był zawodnikiem o skali talentu porównywalnej do swojego dobrego kolegi Roberta Lewandowskiego, miał predyspozycje fizyczne i techniczne do grania na wysokim poziomie. W swojej karierze zwiedził m.in. Niemcy i Anglię, gdzie otarł się o futbol na najwyższym poziomie. Z każdego z tych miejsc ma liczne historie, które opisuje w swojej biografii.

 

peszkografia książka

 

  • „Sport to nie wszystko” Piotr Chłystek

Tajemnicę sukcesu chciałby poznać każdy. Nie ma jednak uniwersalnego przepisu na tytuł mistrza świata. Każda historia jest inna, za każdym osiągnięciem stoją różne czynniki. Niemniej z opowieści o zwycięstwach i porażkach można wyciągnąć dla siebie wnioski. Dlatego do grona najlepszych książek o sportowcach zaliczamy również „Sport to nie wszystko” Piotra Chłystka. Jest to zbiór wywiadów z wybitnymi sportowcami, którzy nierzadko osiągnęli wszystko w swojej dyscyplinie, ale też z początkującymi zawodnikami, stojącymi u progu wielkiej kariery. Dzięki temu czytelnicy mają okazję prześledzić aspekty, które składają się na całościowy obraz sportowca, a także cech, niezbędnych do zaistnienia w danej dyscyplinie. Interesujący jest również aspekt prywatności, wsparcia bliskich oraz równowagi między karierą, a życiem osobistym.

 

Port to nie wszystko ksiazka

 

  • „Rzecz o Marianie Kasprzyku” Janusz S. Stabno

Tradycją jest już pojawienie się co kilka lat w pięściarskim świecie mistrza, który wywodzi się z Polski. W najnowszej historii będą to takie nazwiska jak Tomasz Adamek, Dariusz Michalczewski czy Andrzej Gołota. Tym razem jednak cofamy się dalej, a konkretnie lat 60. XX wieku, kiedy to medale na Olimpiadach kolekcjonował Marian Kasprzyk. Ten wybitny pięściarz na 270 stoczonych walk, schodził z ringu pokonany zaledwie 28 razy. Mistrz olimpijski z Tokio został bohaterem cyklu „Wojownicy ringu”, który niedawno doczekał się wznowienia. Czytając o sukcesach Kasprzyka można się zastanawiać, jak ówczesny czempion poradziłby sobie we współczesnych realiach boksu zawodowego? Po lekturze książki „Rzecz o Marianie Kasprzyku” z pewnością będziemy bliżej odpowiedzi na to pytanie.

 

Rzecz o Marianie Kasprzyku książka

 

  • „Polska na mundialach” Marek Balon

Z pewnością dobre książki o sportowcach i drużynach to te, które podchodzą do tematu kompleksowo. Taka jest pozycja od Marka Balona „Polska na mundialach”, która jest historyczną podróżą przez kolejne turnieje, na których Biało-czerwoni walczyli o medale lub próbowali wyjść z grupy. To przekrój kilku pokoleń zawodników, którzy razem stanowili równorzędnych rywali dla największych reprezentacji piłkarskich świata, bądź też walczyli o jak najlepszy wynik mimo nie najlepszej gry. Przy okazji każdego mundialu autor bierze pod lupę największe gwiazdy danej kadry, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie obecność Polski na mistrzostwach tej rangi. Sporo miejsca poświęcono również najnowszej historii reprezentacji, która w kluczowym momencie walki o awans na mundial w Katarze została osierocona przez portugalskiego selekcjonera. „Polska na mundialach” to ciekawa książka o sportowcach, która pozwala powrócić do niedawnych wydarzeń na katarskich boiskach.

 

Polska na mundialach książka

 

  • „Robert Lewandowski. Fantastyczna dziewiątka” Mariusz Kordek, Maciej Słomiński

W zestawieniu najlepszych książek o sportowcach nie mogło zabraknąć jednej z najjaśniejszych postaci polskiego sportu ostatnich lat. Z racji globalnej popularności futbolu, Robert Lewandowski to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny żyjący Polak na świecie. Jak od chłopaka, który cieszył się z każdej bramki w Zniczu Pruszków, stał się chodzącą globalną marką, przywdziewającą barwy kultowej Barcelony? O tym m.in. opowiada książka „Robert Lewandowski. Fantastyczna dziewiątka” autorstwa Mariusza Kordka i Macieja Słomińskiego. Ta pozycja to nie tylko analiza rozwoju jednego z najlepszych napastników świata, ale też szereg nieznanych dotąd informacji, uzyskanych dzięki wielu wywiadom z ludźmi, którzy pracowali lub po prostu dobrze znali Roberta.

 

Robert Lewandowski. Fantastyczna dziwiątka książka

 

  • „Małgorzata Glinka. Wszystkie odcienie złota” Małgorzata Glinka, Kamil Składowski

Swego czasu popularne Złotka przyćmiły swoją popularnością nie tylko męską reprezentację siatkówki, ale nawet piłkarzy. Fantastyczna generacja siatkarek, które zwyciężały na największych światowych imprezach, dostarczyła nam pięknych emocji i wielu radosnych chwil. O tych pięknych, ale też trudnych chwilach opowiada Małgorzata Glinka w biografii „Małgorzata Glinka. Wszystkie odcienie złota”. Przez lata była liderką kadry oraz klubów, w których grała. Przez lata kariery zdobyła ogromne doświadczenie, z którym dzieli się w swojej książce. Znajdziemy w niej zarówno początki miłości do siatkówki, największe sukcesy, jak i liczne porażki. Glinka skupia się nie tylko na sportowym aspekcie swojego życia. Dzięki temu tytułowi mamy okazję poznać nieco bliżej nie tylko sportsmankę, ale też żonę i matkę. Wreszcie to także wiele anegdot i zdradzenia kulis funkcjonowania kultowej już reprezentacji.

 

Małgorzata glinka książka

 

Oto najlepsze książki o sportowcach, po które warto sięgnąć na początku roku, chociażby dla własnej motywacji. A po więcej wieści z książkowego świata zapraszamy do sekcji Czytam.