Proponujemy podróż w głąb historii zielarstwa, książki o ziołach dla dzieci, książki o ziołolecznictwie, o wykorzystaniu ziół w kuchni i poradniki zielarskie dla praktyków. To nie jest TOP 10 książek o ziołach ani lista konkursowa. Każda z tych książek jest równie wartościowa jak pozostałe, ale na swój własny sposób.

Oto tytuły dobrych polskich książek o ziołach, które proponujemy czytelnikom:

  • „Herbarz polski” Marcina z Urzędowa,
  • „Parzyziółko” Doroty Wojciechowskiej,
  • „Terenowa apteczka ziołowa. Sztuczki survivalowe” Bartosza Jemioły,
  • „Zielnik pierwszej pomocy” Hanny Świątkowskiej (e-book),
  • „Apteka domowa” Izy Czajki,
  • „Dzika kuchnia” Łukasza Łuczaja,
  • „Dzika kuchnia łąk i lasów” Moniki Gajewskiej-Okonek,
  • „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusza E. Senderskiego,
  • „Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury” – opracowanie zbiorowe,
  • „Zioła. Nowa encyklopedia” – opracowanie zbiorowe.

Dla poszukujących korzeni - książka o ziołach z dawnych czasów

I chodzi nie tylko o korzonki roślin leczniczych! Dla tych, którzy lubią zacząć od poznania historii i początków, czyli korzeni właśnie. Ziołolecznictwo jest niemal tak stare jak gatunek ludzki, ale polskim miłośnikom historii zielarstwa polecamy liczące niemal 500 lat dzieło lekarza, botanika i duchownego Marcina z Urzędowa. Jego „Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących, księgi dwoje” wznowiło dla nas wydawnictwo Graf_ika. Jak pięćset lat temu pisano o ziołach?  Oto fragment:

„Zajęczy Sczawik. Ziółko to niewielkie roście w lesiech. Ma smak kwaśny jako Sczawik, listy trzy, niewielki kwiatek biały, pod tym bywają małe macherzynki, w których nasienie maluchne. Jest to ziółko oziębiające i wysuszające, a smaczne: dla tego bardzo pomocne przeciw krostom albo ranom w uściech, a zwłaszcza fistułam, takież na inne fadzele.”

To prawdziwa perełka dla koneserów nie tylko zielarstwa, ale i historii medycyny oraz dawnego języka polskiego.

 

Książka Herbarz Polski

 

Dla dzieci – niezwykła książka o ziołach dla najmłodszych

Zioła i zastosowania ziół to ciekawy temat również dla dzieci. Poznawanie roślin leczniczych i użytkowych może być świetną zabawą i nauką, szczególnie pod przewodnictwem profesora Parzyziółko, bohatera książki Doroty Wojciechowskiej. „Parzyziółko” to książka dla dzieci w wieku szkolnym, która zabierze młodych poszukiwaczy w podróż do świata zielarstwa i opowieści o ziołach. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera wiele ciekawostek i historii, które zainteresują też niejednego dorosłego. Profesor Parzyziółko podaje również praktyczne przepisy na ziołowe napoje i potrawy, do wypróbowania w kuchni razem z rodzicami. Doskonała lektura dla całej rodziny i świetny pomysł na prezent dla małego odkrywcy świata ziół i ziółek!

 

Książka Parzyziółko

 

Dla surwiwalowców i praktyków – praktyczne książki o leczeniu ziołami

Nie wszyscy lubią długie wstępy, opowieści i dygresje. Dla osób lubiących konkretne, użyteczne informacje lepsze będą praktyczne poradniki zielarskie. Jeśli więc wolicie krótko i na temat: mam taki a taki problem. Jakie zioła mi na to pomogą? Gdzie je znaleźć? Jak stosować? Na te pytania odpowie książka „wkręconego w zielone” Bartosza Jemioły, farmaceuty i zielarza, pt. „Terenowa apteczka ziołowa. Sztuczki survivalowe”, wydana przez wydawnictwo Pascal. W tym praktycznym toolbooku znajdziemy przepisy na skuteczne specyfiki ziołowe do przygotowania w terenie i wskazówki, gdzie znaleźć potrzebne rośliny. Książka zawiera też instrukcję odmierzania właściwych porcji za pomocą garści, a tylna okładka ma podziałkę centymetrową, która może służyć za poręczną linijkę.

 

Książka Terenowa apteka ziołowa

 

Podobną tematykę porusza „Zielnik pierwszej pomocy” Hanny Świątkowskiej, w którym autorka podaje sprawdzone przez nią samą ziołowe receptury na użądlenia owadów, stłuczenia i oparzenia, problemy trawienne, przeziębienia i inne.

 

ebook Zielnik pierwszej pomocy

 

Dla domatorów mamy „stacjonarną” wersję ziołowej apteczki, czyli „Domową aptekę” Izy Czajki. Autorka, specjalistka od żywienia i fizjologii człowieka opisuje naturalne sposoby radzenia sobie z pospolitymi dolegliwościami. Podaje przepisy na potrawy i ziołowe lekarstwa, które mogą pomóc np. przy aftach, zapaleniu spojówek, zaparciach, zgadze czy wypadaniu włosów.

 

Książka Domowa apteka

 

Dla smakoszy – książki o ziołach w kuchni

Zioła w kuchni to głównie przyprawy. Jednak tym razem wystąpią jako danie główne, ponieważ sięgniemy po dzikie rośliny jadalne rosnące w lesie, na łące czy niekoszonym ogródku. Łukasz Łuczaj, profesor botaniki, autor wielu publikacji naukowych i popularyzator wiedzy o roślinach napisał „Dziką kuchnię”. Ta niezwykła książka kucharsko-zielarska pokazuje, jak wiele roślin w naszym otoczeniu nadaje się do jedzenia i jak różne potrawy i napoje można z nich przyrządzić. Wino z mniszka, sok z tarniny, jajecznica z lebiodą, krupnik z nasion babki, zupa różana – to tylko niektóre pozycje z menu „Dzikiej kuchni”.

 

Książka Dzika kuchnia

 

Można je zestawić z podobną książką Moniki Gajewskiej-Okonek pt. „Dzika kuchnia łąk i lasów”. Znajdziemy tam przepisy na tradycyjne i mniej znane potrawy z dodatkiem dzikich ziół i owoców, np. krokiety z jarmużem i tasznikiem, muffinki z jarzębiną, czy pomidory z lebiodką. Dzięki tym „dzikim kuchniom” dowiemy się, że niezliczone dzikie rośliny to nie tylko zioła lecznicze, ale także smaczne i zdrowe jedzenie.

 

Książka Dzika kuchnia z łąk i lasów

 

Dla pasjonatów zielarstwa – książki o ziołach i ziołolecznictwie

Dla tych, którzy poważniej interesują się ziołolecznictwem, polecamy atlasy ziół, popularnonaukowe poradniki i podręczniki leczenia ziołami. „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusza E. Senderskiego to kompendium wiedzy zielarskiej. Autor, absolwent SGGW, doświadczony zielarz i właściciel marki Ziolove, dzieli się w tej książce swoją ogromną wiedzą o ziołach leczniczych, zawartych w nich substancjach aktywnych które odpowiadają za ich działanie, o stosowaniu pojedynczych ziół i mieszanek ziołowych. To pozycja obowiązkowa dla każdego zaawansowanego zielarza.

 

Książka Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie

 

Opracowanie zbiorowe „Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury” wydawnictwa Publicat zawiera indeks ziół i poradnik samodzielnego przygotowywania ziołowych preparatów, np. kosmetyków naturalnych. Jest to książka dla każdego, napisana przystępnym językiem i bogato ilustrowana.

 

Książka ZIelarnia. Jak czerpać ze skarbów natury

 

Podobnie wartościową książką dla hobbystów zielarstwa jest inne opracowanie zbiorowe pt. „Zioła. Nowa encyklopedia” opublikowane przez Wydawnictwo Jedność. Książka zawiera opis 170 ziół europejskich, ich zastosowań, receptur na specyfiki ziołowe i przepisów kulinarnych. Wszystkie wymienione książki są pięknie wydane, bogato ilustrowane i doskonale nadają się na prezent dla amatora lub amatorki ziołolecznictwa.

 

Książka Zioła. Nowa encyklopedia

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com