Zabawki dla dzieci zalewają nas z każdej strony. Według producentów każda rzecz ma walory edukacyjne, wspiera rozwój i po prostu daje mnóstwo frajdy. Faktycznie maluchy są żywo zainteresowane niemal każdym przedmiotem, który wezmą do rączki. Ale czy rzeczywiście wszystkie zabawki dla 1-latka będą odpowiednie? W wyborze dobrze jest brać pod uwagę oznaczenia na opakowaniach, informujące o optymalnym wieku dziecka, dla którego dana rzecz jest przeznaczona. Warto też kierować się własną intuicją oraz obserwować dziecko. Bo każdy maluch jest inny i rozwija się w nieco innym tempie, dlatego w danym momencie może potrzebować innego wsparcia rozwojowego. I pamiętaj – nie każda zabawka dla rocznego dziecka musi grać, mówić, świecić się tysiącem barw i jeździć po domu z prędkością wiatru, by była atrakcyjna.

 

zabawki dla najmlodszych

 

Zabawki dla 1-latka – ranking

  • Maskotka – ponadczasowa zabawka dla 1-latka

Nasz ranking najlepszych zabawek dla rocznego dziecka otwiera absolutny klasyk – maskotka! Mięciutka i milutka przytulanka to od lat jedna z ulubionych zabawek maluchów. Dla tych najmłodszych warto wybrać maskotkę bez doszywanych plastikowych elementów, np. oczek lub noska. Oderwane stanowiłyby realne zagrożenie dla roczniaka, który mógłby je połknąć. Idealnym wyborem będzie Pucio do tulenia. To bohater kultowej już serii książeczek edukacyjnych dla małych dzieci. Maskotka jest niewielka, mięciutka i poręczna. W dodatku sprzedawana w estetycznym kolorowym pudełku. To zabawka dla 1-latka, która będzie towarzyszyć mu w poznawaniu świata!

 

pucio do tulenia

 

  • Piramida z klocków – edukacyjna zabawka dla rocznego dziecka

Bardzo atrakcyjna z punktu widzenia małego dziecka jest zabawka w postaci kolorowych kartonowych kostek (klocków) o różnej wielkości. Dzięki temu można ustawiać je w formie wieży-piramidy. W ten sposób dzieci ćwiczą koordynację ręka-oko oraz motorykę małą. Muszą też wykazać się spostrzegawczością, odpowiednio dopasowując kolejne rozmiary klocków. Dodatkowym atutem tej zabawki dla 1-latków są obrazki np. ze zwierzątkami i cyframi na ściankach kostek. To dodatkowy walor edukacyjny. Z czasem maluch będzie mógł poznawać liczby, zwierzęta, kolory itp. Pierwsze klocki są też dobrym wyborem na prezent.

 

klocki piramida

 

  • Gry edukacyjne – zabawki dla rocznego dziecka

Wspomniana już seria z Puciem obejmuje także niezwykle wartościowe gry edukacyjne stworzone z myślą o rocznych dzieciach. Jedną z nich jest pudełko z kartami do rozwijania mowy. Na mniejszych kartach znajdują się wyrażenia dźwiękonaśladowcze, a na większych obrazki np. ze zwierzątkami, obiektami i czynnościami wykonywanymi przez samego Pucia. Rodzic sięga np. po kartę z napisem KLE KLE i głośno wypowiada ten dźwięk. Zadaniem malucha jest odszukanie karty z bocianem. Nauka wyrażeń dźwiękonaśladowczych oraz wspólne spędzanie czasu podczas zabawy to bardzo ważny element nauki mowy.

 

pucio pierwsze zabawy

 

  • Pchacz – zabawka dla roczniaka do nauki chodzenia

Dzieci w różnym wieku zaczynają stawiać pierwsze kroki, ale najczęściej dzieje się to w okolicach 12 miesiąca życia. Idealną zabawką dla roczniaka w tym okresie będzie pchacz do nauki chodzenia. Na czasie są dziś drewniane pchacze typu 2w1, które dodatkowo pełnią funkcję wózka do przewożenia zabawek. Jednak najważniejsze jest to, że wspomagają stawianie pierwszych kroków, ułatwiając utrzymanie równowagi.

 

viga wozek

 

  • Kostka edukacyjna – rozwijająca zabawka dla 1-latka

Popularne dziś zabawki Montessori dla rocznego dziecka to m.in. drewniane kostki edukacyjne. Mogą przybierać najróżniejsze formy, jednak wspólny jest cel zabawy taką kostką. Ma ona rozwijać umiejętności dziecka w kilku obszarach, m.in. na gruncie sensorycznym i koordynacyjnym. Każdy bok kostki oferuje bowiem inną atrakcję dla malucha, np. sorter kształtów, przeplatankę czy kolorową tarczę zegara z ruchomymi wskazówkami.

 

Kostka edukacyjna

 

  • Przebijanka – zabawka uwielbiana przez maluchy

Chyba nie ma roczniaka, który nie lubiłby z pasją uderzać, pukać i stukać o wszystko dookoła. Dodatkowo dzieciom w tym wieku wielką frajdę sprawiają nagle pojawiające się i znikające w niezrozumiały dla nich sposób obiekty. Obie te rzeczy idealnie łączy w sobie klasyczna przebijanka. To nieskomplikowana zabawka, która ćwiczy koordynację ruchowo-wzrokową, precyzję ruchów oraz umiejętność skupienia się i koncentracji.

 

Przebijanka

 

  • Sorter dla roczniaka – nauka kształtów

Jedną z obowiązkowych zabawek dla rocznego dziecka jest sorter. Najczęściej ma kształt sześcianu. Na każdej ściance znajdują się otwory w rozmaitych kształtach, do których trzeba dopasować odpowiednie klocki w różnych barwach. W ten sposób dziecko uczy się rozpoznawać kształty i kolory. Ta zabawka dla 1-latka ćwiczy też koordynację ręka-oko, koncentrację oraz logiczne myślenie.

 

Sorter

 

  • Klocki LEGO Duplo – kreatywne zabawki dla rocznego dziecka

Producent kultowych duńskich klocków przyzwyczaił nas, że LEGO to zabawka dla osób w każdym wieku, również dla rocznych dzieci! Z myślą o maluchach specjalnie została stworzona seria LEGO Duplo, która wyróżnia się wyjątkowo dużymi elementami. Wybieraj zestawy oznaczone kategorią wiekową 1,5+. Jest w nich zazwyczaj kilka klocków, z których można zbudować proste, ale zachęcające do kreatywnej zabawy konstrukcje.

 

Lego duplo

 

  • Wodne zabawki do kąpieli dla rocznego dziecka

Zabawa w wodzie to jest to, co maluchy wprost uwielbiają. Mogą spędzać w wannie dziesiątki minut, chlapiąc, przelewając i wylewając wodę. Czas spędzony w kąpiel będzie jeszcze bardziej atrakcyjny, a przy okazji wartościowy z odpowiednimi zabawkami dla 1-latków. Takie gadżety często mają elementy, które poruszają się pod wpływem wlewanej wody i tworzą wodospady, a dodatkowe foremki pozwalają ją przelewać. Zabawki do kąpieli dla roczniaka to niekończąca się frajda.

 

Wodne zabawki

 

  • Własna słuchawka prysznicowa – wyjątkowa zabawka dla roczniaka

Prawdziwym hitem wśród zabawek dla 1-latków, które towarzyszą dziecku jeszcze przez kilka kolejnych lat, jest… przenośny prysznic w kształcie słonika marki Yookidoo! Zastanawiasz się, po co komu drugi prysznic w wannie? Własna słuchawka uatrakcyjnia kąpiel, ale przede wszystkim oswaja malucha z wodą, ponieważ jej strumień z takiego prysznica ma bardzo małe ciśnienie. W dodatku za pomocą guzika dziecko samo może decydować, kiedy go uruchomić. A jak to dokładnie działa? Wystarczy zanurzyć słonika w wannie lub w misce z wodą, by po chwili z jego trąby w formie słuchawki prysznicowej poleciał delikatny deszczyk!

 

Yookidoo, Prysznic dla dzieci słonik

 

Teraz już wiesz, jak wspierać rozwój dziecka przez zabawę. Wybieraj przemyślane zabawki dla rocznego dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock