Książki o dinozaurach – wieeeeelkie propozycje!

Skąd bierze się dziecięca fascynacja prehistorią i jej mieszkańcami? Przede wszystkim dinozaury niesamowicie pobudzają wyobraźnię. Wiemy, że były znacznie większe od dzisiejszych zwierząt i że znajdowały się wśród nich zarówno groźne drapieżniki, jak i ogromne, roślinożerne gatunki wyglądające jak idealni kompani do zabaw. No i dinozaury mają swoją dramatyczna historię – wymarły. Jeśli wielu dorosłych poświęca życie by badać historię tych gigantów i przeznacza na to ogromne środki, jak tu się dziwić dziecięcej miłości? Poza tym, czy niektóre dinozaury nie przypominają smoków?

Ponieważ rynek wydawniczy podąża za tym, o czym chcą czytać odbiorcy, mamy na półkach ogromny wybór książek o dinozaurach. W księgarni znajdzie się i propozycja dla młodszych i dla starszych, i album i opowieść, a nawet książka o dinozaurach 3d. Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to im nowsze wydanie, tym większe szanse, że będzie zawierało wszystko, co aktualnie odkryto o historii tych kręgowców. Na przykład dopiero od kilkunastu lat w książkach pojawia się informacja, że dinozaury nie są całkowicie wymarłe, bo ich potomkami są ptaki.

Najlepsze książki o dinozaurach dla dzieci – lista tytułów

Jak sami się przekonacie, prawie wszystkie książki o dinozaurach są bardzo duże, żeby pomieścić te wielkie stworzenia.

  • „Dinozaury od A do Z”, Matthew G. Baron, Dieter Braun

Zbiór zawiera opracowanie blisko 300 gatunków dinozaurów w formie encyklopedycznej. Na początku znajdziemy podstawowe wiadomości: kiedy żyły dinozaury, jak były zbudowane, jak różniły się od współczesnych gadów, skąd w ogóle wiemy, że istniały, a co za tym idzie – jak powstają skamieniałości. Po krótkim wprowadzeniu przechodzimy do oszałamiającego bogactwa dino gatunków. Każdy z nich jest krótko scharakteryzowany i pokazany na ilustracji. Książka o dinozaurach idealna dla starszych przedszkolaków oraz szkolniaków na wszystkich poziomach.


Dinozaury od a do z książka o dinozaurach dla dzieci
 

  • „Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta. Kości gigantów”, Rob Colson

Pierwsza książka o dinozaurach z przeglądu, z którą cofamy się miliony lat wstecz do krainy wielkich stworów. Jej autor przygotował dla czytelników specjalne atrakcje. Przede wszystkim bada znane nam szkielety dinozaurów i rekonstruuje ich wygląd. Dzięki temu możemy dokładnie przyjrzeć się zarówno prehistorycznym gigantom, jak i gatunkom, które spokojnie zmieściłyby się w ogródku. 


Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta książka o dinozaurach dla dzieci
 

  • „Gabinet dinozaurów”, Carnovsky, Lucy Brownridge

Cudo zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę. Oto książka, której czytanie jest niecodzienną zabawą ponieważ wykorzystujemy do tego trójkolorowe soczewki. W zależności przez którą z nich patrzymy na obrazek, pojawiają się na nim inne rzeczy! Poza oryginalną formą mamy tu świetnie przygotowaną treść zarówno o dinozaurach, jak i o świecie, w którym żyły.


Gabinet dinozaurów książka o dinozaurach dla dzieci
 

„Dinozaurium”, Lily Murray

Ta książka o dinozaurach to wizyta w muzeum. Mamy więc bilet, tabliczki z opisami, okazy do oglądania. A wszystko to z cudownymi, wielkoformatowymi ilustracjami Chrisa Wormella. Nieprzypadkowo ten właśnie album nazywam prezentowym, ponieważ ucieszy każdego obdarowanego. Co ciekawe książka zawiera również informacje o dinozaurowych odkryciach na terenie Polski!


Dinozaurium książka o dinozaurach dla dzieci
 

  • „Encyklopedia dinozaurów”, Paweł Zalewski

Wydanie zbierające wiedzę na temat dinozaurów w postaci encyklopedycznej. Teksty z informacjami są zilustrowane komputerowymi obrazkami wyglądającymi jak zdjęcia. Znajdziemy tu dużo danych o większości odkrytych gatunków z nazwami, wyglądem, wielkością i zwyczajami. Książka, której stron nie trzeba czytać po kolei, za to można zawsze zajrzeć i odszukać interesującego nas w danym momencie przedstawiciela.


encyklopedia dinozaurów książka o dinozaurach dla dzieci
 

  • „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury”, Emilia Dziubak

Jedna z najlepszych polskich autorek ksiażek dla dzieci, kultowa seria i temat dinozaurów? To przepis na sukces. Czy jest to najpiękniej zilustrowana książka o dinozaurach dla najmłodszych? Tak. Na kartonowych stronach znajdziecie nie tylko merytoryczne informacje, ale też wciągającą przygodę. Oto Kudłacz i Karaluch wyruszają na niezwykłą wycieczkę – podróż w czasie, która prowadzi ich do ery dinozaurów.


opowiem ci mamo co robią dinozaury książka o dinozaurach dla dzieci
 

  • „Wielka księga dinozaurów”, Federica Magrin

Tytuł z przewagą ilustracji nad tekstem. Dużo ciekawostek zarówno o mięsożercach, jak i roślinożercach w tym najpopularniejszych przedstawicielach z dinoświata: tyranozaurach, welociraptorach, stegozaurach. Opisy pozwalają sobie wyobrazić, jak to by było hodować wymarzone stworzenie: co lubi przekąsić, gdzie się schować, jak o nie dbać.


wielka księga dinozaurów
 

  • „Puzzle obserwacyjne. Dinozaury”

Kiedy już nasz odkrywca poczyta o ulubionym temacie, podsuńmy mu dinozaurowe puzzle. Dziecko zostanie w swoim ulubionym uniwersum, a jednocześnie poćwiczy małą motorykę i spostrzegawczość (puzzle mają wydrukowane na białej ramce elementy do wyszukiwania). Plakat z zestawu może być piękną ozdobą pokoju.


puzzle obserwacyjne dinozaury
 

  • „Puzzle panoramiczne. Dinozaury”

Ten zestaw pozwoli na ułożenie długiego, panoramicznego obrazka z  prehistorycznym widokiem. Nasycone barwy, sylwetki najbardziej popularnych dinozaurów i ciekawy format zainteresują dzieci od 4 roku życia, ale też starsze, jeśli nie mają wprawy w puzzlowaniu. Zabawę dziecka można wzbogacić kładąc obok książkę, odnajdując w niej dinozaury z ilustracji i wspólnie czytając o nich.


puzzle panoramiczne dinozaury
 

Więcej artykułów o książkach dla dzieci znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcia okładkowe: źródło: shutterstock.com