Brat czy siostra mogą być w życiu naprawę wielkim szczęściem, co często mówią choćby jedynacy. Jednak nie zawsze jest to prosta relacja. Rodzeństwo może różnic płeć, wiek czy  temperament. A nawet jeśli mamy bliźniaczki z takim samym charakterem, to przecież każde dziecko ma swoje potrzeby, granice i humory. Takim samym wyzwaniem dla rodzica może okazać się wspieranie budowy relacji dwóch synów z roczną różnicą wieku, co córki i syna starszego o 6 lat, czyli na zupełnie innym etapie rozwojowym. A przecież dzieci może być trójka, czwórka, piątka. W takim przypadku książki o rodzeństwie są dla dorosłych ogromną pomocą.

Zacznijmy od początku. Gdy mama jest w ciąży, warto od razu sięgnąć po książki, które przygotują dziecko na pojawienie się rodzeństwa. I tak za każdym razem, gdy powiększamy rodzinę. Jeśli w czasie ciąży czytamy starszakowi o tym, jak zmieni się życie rodziny po porodzie, ma on czas by się z tym oswoić, przygotować „na sucho”. Zobaczyć jakie radości, ale i trudności, mogą go spotkać i przyjąć je później z większym dystansem.

Poza lekturami na temat nowego członka rodziny, znajdziemy też wiele książek o rodzeństwie dla dzieci pokazujących ich wspólne życie. To też warto wykorzystać. Ważna podpowiedź: nie szukajcie książek o idealnym rodzeństwie. Taki obraz może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli będziesz czytać dziecku historie o bezproblemowym rodzeństwie, które nigdy się nie kłóci, zawsze zachowuje się wobec siebie modelowo, w relacji nie pojawiają się trudniejsze emocje, to dziecko nie skorzysta z takiej lektury. Efekty mogą być odwrotne: może się zawstydzić, poczuć inne, dziwne, złe.

Pomocne będą książki, w których pojawiają się realne sytuacje: zazdrość, kłótnia, zmęczenie, potrzeba chwilowej izolacji. Taka treść to zaproszenie do rozmów o tym, jak sobie radzić w cięższych chwilach, z podkreśleniem, że są one w pełni normalne. Nie pokazujmy dziecku świata, w którym Jaś zawsze oddaje swojej siostrze ulubione zabawki i nigdy się na nią nie złości. Pokażmy, że Jaś nie chce się dzielić i jest nieprzyjemny dla siostry, ale rozwiązuje tę sytuację i wszystko kończy się dobrze.

Książki o rodzeństwie dla dzieci – nasz wybór

  • „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia”

Kicia Kocia jest bardzo podekscytowana oczekiwaniem na braciszka. Szykuje się na jego przybycie a nawet dzieli ulubioną zabawką. Jednak gdy braciszek pojawia się w domu wszystko jest nie tak. Mama zajmuje się głównie nim a dla Kici ma bardzo mało czasu. Modelowa sytuacja, gdy w rodzinie pojawi się noworodek. I częste pytanie pojawiające się wtedy u starszych dzieci: czy rodzice już mnie nie kochają? Książka o rodzeństwie dla dzieci do czytania i rozmawiania.

 

Kicia kocia ma braciszka

 

  • „Tosia i Julek czekają na brata”

Oczekiwanie na dziecko jest dużym przeżyciem dla całej rodziny, oraz ogromnym wyzwaniem dla mamy. Musi ze szczególną troską dbać o dziecko w brzuszku, swoje ciało, zdrowie, a także zasoby energii a z drugiej strony nadal zajmować się pozostałymi dziećmi. Tosia i Julek niedługo będą mieli braciszka. Czy jednak potrafią się tym cieszyć, skoro mama ma coraz mniej siły na wspólne zabawy?

 

Tosia i julek

 

  • „Ładnie Bolusiu”

Książka o rodzeństwie dla dzieci, gdzie cudownie pokazane są emocje dziecka, którego życie zmienia pojawienie się nowego członka rodziny. Boluś chciał mieć braciszka. Jednak nie tak wyobrażał sobie wspólny czas. Gdy braciszek pojawia się w domu, cały czas leży i ssie smoczek. A kiedy Boluś też chce dostać smoczek, dowiaduje się, że jest na to za duży. Jak poradzić sobie z poczuciem niesprawiedliwości?

 

Ładnie Bolusiu

 

  • „Pucio umie opowiadać”

Doskonała propozycja dla przedszkolaków, nie tylko fanów serii. Kartonowa książka przygotowana z myślą o nauce opowiadania i rozszerzania słownictwa, jest jednocześnie skutecznym wsparciem w przygotowaniu dziecka na nowe rodzeństwo. Sporo treści, doskonałe ilustracje a do tego zadania aktywujące.

 

Pucio umie opowiadac

 

  • „Basia i nowy braciszek”

Propozycja dla nieco starszych dzieci przedszkolnych z większą ilością tekstu i skomplikowanymi emocjami. Od kiedy w domu pojawia się młodszy braciszek, Basia czuje się mniej ważna. Brakuje jej uwagi i czasu, którymi do tej pory nie musiała dzielić się z Frankiem. Czuje się odrzucona i kwestionuje miłość rodziców. Dzieci mogą odnaleźć w niej swoje trudne uczucia, a rodzice znaleźć wskazówki, jak sobie z tą sytuacją poradzić.

 

Basia i nowy braciszek

 

  • „Staś Pętelka. Brat czy siostra?”

W lubianej serii o Stasiu Pętelce również pojawiła się również książka o rodzeństwie. W domu chłopca sporo się dzieje, wszyscy są podekscytowani, zajęci przygotowaniami. Tymczasem Staś ma wiele pytań zarówno o życie malucha w brzuchu, jak i jego przyjście na świat i nowe wspólne życie. Czytając książkę poznajemy z bohaterem odpowiedzi na te wszystkie pytania.

 

Staś pętelka

 

  • „Nusia i bracia Łosie” i „8+2 i Ciężarówka”

Pełna radości klasyka norweskiej literatury dla dzieci. Wielotomowa, świetnie napisana i zilustrowana. Ale przede wszystkim z rzadko spotykanym dziś bohaterem zbiorowym: rodziną wielodzietną. W pierwszym tomie mama, tata i ośmioro dzieci mieszkają w małym mieszkanku składającym się z kuchni i pokoju. I jeszcze znajdują miejsce by gościć babcię. Cudowna opowieść o tym, że duża rodzina to dużo przygód.

 

Nusia i bracia łosie

 

  • „Tippi i ja”

Najbardziej nietypowy przypadek rodzeństwa? Bliźniaki syjamskie. Ta recenzja mogłaby brzmieć tak: jeśli myślisz, że to ty masz problem z rodzeństwem, pomyśl o Tippi i Grace. Nastolatki mają część ciała wspólną więc zawsze są ze sobą. Niezależnie od tego czy są na siebie złe, czy potrzebują chwili spokoju, czy marzą o pierwszym pocałunku. Oszałamiająca powieść o byciu siostrą, przyjaźni i odmienności dla nastolatków i dorosłych.

 

Tippi i ja

 

  • „Rodzeństwo jako team”

Podtytuł „Jak pomóc dzieciom tworzyć zgrany zespół” mówi nam, że jest to książka o rodzeństwie dla dorosłych, którzy mają problemy z relacjami między swoimi dziećmi. Autorka wyjaśnia, co kryje się za dziecięcymi kłótniami, walką o uwagę, próbami dominacji ale też podaje konkretne rozwiązania pozwalające poprawić domową atmosferę. Naprawdę pomocna publikacja.

 

rodzenstwo jako team

 

A jakie książki o rodzeństwie dla dzieci goszczą Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.