Spis treści:

Czym różni się monitor gamingowy od biurowego? To pytanie może sobie zadać wiele osób. W końcu każdy ekran po prostu wyświetla obraz, więc pozornie nie ma znaczenia jaki monitor podepniemy do komputera. Nic bardziej mylnego, ponieważ ekran bezpośrednio wpływa na wiele kwestii w tym samego zdrowia użytkownika. Monitory biurowe przede wszystkim muszą zapewnić rozdzielczość i przestrzeń roboczą dla wygodnej pracy z używanymi aplikacjami.

Do tego powinny w miarę możliwości posiadać systemy chroniące wzrok przed zmęczeniem. Tymczasem w monitorach gamingowych oprócz wspomnianych kwestii ważne jest też zapewnienie odpowiedniego odświeżania obrazu, minimalnego czasu reakcji, odpowiednich złączy i zaprogramowanych nastaw pod konkretne gatunki gier. Monitory gamingowe dają realny wpływ na wyniki osiągane w grach. Z naszego artykułu dowiecie się, jak wybrać monitor do gier, a na jego końcu znajdziecie też krótki ranking monitorów gamingowych. Zapraszamy do lektury.

 

jaki monitor gamingowy wybrać?

 

Jak wybrać monitor do gier? - główne parametry

Rozpoczynając poszukiwania monitora do gier należy najpierw zapoznać się z najważniejszymi parametrami, jakie powinien spełniać dany model. Poniżej znajdziecie opis głównych kwestii i ich wpływu na doznania z wirtualnej rozrywki.

Kształt ekranu monitora gamingowego

Chociaż kształt ekranu nie jest najważniejszy to wiele osób zaczyna poszukiwania od wyglądu sprzętu. Na rynku znajdziemy standardowe monitory płaskie, monitory ultraszerokokątne i modele z zakrzywionymi ekranami. Najczęściej zakrzywioną matrycę posiadają szerokokątne ekrany. Wybór danego kształtu ma przede wszystkim znaczenie dla komfortu i wrażeń z rozgrywki. Zakrzywione modele dają przyjemniejsze doznania w grach wyścigowych i shooterach pierwszoosobowych, ponieważ gracz ma wrażenie, że scena z gry go otacza. W wielu gatunkach taki efekt nie jest wymagany do czerpania przyjemności z gry, więc dobór kształtu ekranu jest zazwyczaj bardzo subiektywną kwestią.

 

 

Przekątna monitora dla graczy

Znacznie ważniejszą kwestią jest przekątna monitora do gier. Małe ekrany wymuszają większe skupienie graczy na niewielkich detalach, co przekłada się na ogólny dyskomfort i szybsze zmęczenie wzroku. Za optymalną wielkość uznaje się ekrany o przekątnych w zakresie 24-27 cali. Monitory tej wielkości zazwyczaj dają rozmiar obrazu łatwy do objęcia wzrokiem gracza siedzącego przy biurku. W przypadku graczy korzystających z padów i siadających w dalszej odległości od monitora można postawić na większe rozmiary. Duże monitory gamingowe oferują analogicznie większą przestrzeń roboczą, co może być przydatne w pracy.

 

 

Odpowiednia matryca monitora do gier

Sercem każdego monitora gamingowego jest jego matryca. To ona głównie odpowiada za wydajność urządzenia i to, w jaki sposób będzie się spisywać podczas pracy. Aktualnie najpopularniejszymi matrycami na rynku w przypadku monitorów dla graczy są ekrany TN, IPS i VA. Coraz częściej na rynku pojawiają się również modele z ekranami OLED. Wyjaśnijmy pokrótce jakie są ich mocne i słabe strony:

  • TN (Twisted Nematic) - przy budowie tego rodzaju matrycy wykorzystano warstwę ciekłych kryształów między szklanymi płytkami. To jedno z najmniej kosztownych rozwiązań, co ma wpływ na cenę monitorów i parametry obrazu. Matryce TN cechują się mniej naturalnym odwzorowaniem kolorów i stosunkowo małymi kątami widzenia. Z drugiej strony posiadają najlepszy czas reakcji i są pozbawione efektu smużenia. W wielu dynamicznych grach mogą być najlepszym rozwiązaniem, choć są najmniej uniwersalną technologią.
  • IPS (In Plane Switching) - na ten typ matrycy składają się ciekłe kryształy poruszające się równolegle do kierunku ekranu. Zapewnia to bardzo wysoki poziom odwzorowania kolorów, doskonałą jakość obrazu, wysoką jasność i szerokie kąty widzenia. Matryce IPS w swoich standardowych wersjach cechują się najgorszym czasem reakcji, choć dopuszczalnym dla większości gatunków gier. Niemniej najbardziej dynamiczne tytuły FPS i wyścigowe będą wymagały monitorów z topowymi i drogimi matrycami IPS.
  • VA (Vertival Alignment) - rodzaj matrycy, który wykorzystuje ciekłe kryształy ułożone pionowo i ukośnie względem powierzchni wyświetlacza. Taki układ gwarantuje wysoki kontrast barw, doskonały realizm kolorów i bardzo dobrą widoczność szczegółów. Czas reakcji plasuje się pomiędzy matrycami TN i IPS, a co za tym idzie VA jest rozsądną alternatywą dla obu wyżej wymienionych ekranów. Tym bardziej, że oferuje bardzo dobrze odwzorowaną czerń, co w szczególności w przypadku wielu klimatycznych gier przygodowych ma duże znaczenie.
  • OLED (Organic Light Emitting Diode) - matryce OLED powoli pojawiają się na rynku monitorów gamingowych. Brak podświetlenia zastąpiony pojedynczymi świecącymi pikselami przełożył się na doskonałe odwzorowanie barw, perfekcyjną czerń, wysokie rozdzielczości i błyskawiczny czas reakcji. Problemem pozostają wysokie ceny oraz możliwość wypalenia się pikseli w miejscach często wyświetlających ten sam obraz.

Matryce monitorów gamingowych muszą spełniać konkretne wymogi, aby nadawały się do gry. Wspomniany czas reakcji nie powinien być wyższy niż 4 ms. Granica 5 ms jest uznawana za tą, po przekroczeniu której wyraźnie czuć opóźnienia w wyświetlaniu obrazu względem sterowania. Im niższy czas reakcji tym lepiej, a w przypadku dynamicznych shooterów, zręcznościówek i gier wyścigowych powinien on wynosić ok. 1 ms. Istotnym parametrem jest również częstotliwość odświeżania obrazu, która dba o płynność odtwarzania. Absolutnym minimum jest 75 Hz, ale większość producentów dba, aby ich gamingowe monitory miały co najmniej 120-144 Hz, co odpowiada możliwościom współczesnych kart graficznych.

 

jaki monitor gamingowy jest najlepszy?

 

Najlepsza rozdzielczość monitora gamingowego

Stare porzekadło głosi, że im wyższa rozdzielczość tym lepiej. Faktycznie ma ono zastosowanie w przypadku telewizorów i monitorów wykorzystywanych do multimediów i pracy. Tymczasem w monitorach gamingowych rozdzielczość powinna być dostosowana do możliwości komputera. W wielu przypadkach rozdzielczość Full HD będzie w zupełności wystarczająca i doskonale się sprawdzi m.in. w modelach o rozmiarach od 22 do 27 cali.

Wynika to z faktu, że przy obecnych wymaganiach współczesnych nowych gier większość graczy woli grać w rozdzielczości Full HD przy możliwie najwyższej liczbie klatek na sekundę niż z mniej płynnym obrazem w 4K. Oczywiście wszystko zależy od posiadanej konfiguracji komputera, ale statystyki m.in. platformy Steam pokazują, że większość graczy korzysta z komputerów, które nie pozwalają na odtwarzanie gier na topowych ustawieniach w 4K. Niemniej wybór rozdzielczości zależy od zasobności portfela. Monitor gamingowy 4K pozwoli cieszyć się lepiej wyglądającymi multimediami pomiędzy wirtualnymi rozgrywkami. Ważne, aby wyświetlacz nie miał rozdzielczości mniejszej niż wspomniane Full HD (1920x1080p).

 

 

Ranking monitorów gamingowych

Wiecie już jak wybrać monitor do gier, więc najwyższa pora podrzucić kilka propozycji. Nasz ranking monitorów gamingowych możecie potraktować, jako bezpośrednie polecenie ciekawych urządzeń, albo w roli drogowskazu przed samodzielnymi poszukiwaniami.

LG UltraGear OLED – szerokokątny monitor do gier 

Pierwszym urządzeniem w naszym rankingu monitorów dla graczy jest LG UltraGear OLED, czyli model korzystający zgodnie z nazwą z nowoczesnej matrycy OLED. Monitor cechuje się imponująco dużym ekranem szerokokątnym o przekątnej 44,5 cali. Zakrzywiona matryca wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej 3440x1440 pikseli. Częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz jest bardzo satysfakcjonująca, podobnie, jak współczynnik kontrastu  12000000:1. Kąty widzenia w każdej płaszczyźnie wynoszą 178 stopni. Wśród  funkcji można wymienić takie rozwiązania: 

  • obowiązkowy HDR10,
  • Nvidia G-Sync,
  • AMD FreeSync,
  • wbudowany licznik FPS.

 

Zakrzywiony  monitor gamingowy 45” UltraGear™ LG

 

Asus TUF Gaming VG249QL3A – solidny 24-calowy monitor gamingowy

Asus TUF Gaming VG249QL3A jest najmniejszym modelem w naszym rankingu monitorów gamingowych. Producent postawił na 24-calową matrycę IPS pracującą w rozdzielczości Full HD 1080p. Częstotliwość odświeżania na poziomie 180 Hz zapewnia wysoką płynność obrazu. Cieszy czas reakcji wynoszący zaledwie 1 ms. Ekran cechuje jasność 350 cd/m², obecność technologii Flicker-free i redukcji niebieskiego światła. Zadbano o zastosowanie kilku dedykowanych trybów ustawień, a w efektownie wyglądającej obudowie znalazły się głośniki stereo. Na liście złączy znajdziemy:

  • DisplayPort,
  • HDMI,
  • gniazdo słuchawkowe.

 

Monitor  gamingowy ASUS TUF Gaming ASUS

 

Asus TUF Gaming 27 – podstawowy 27-calowy monitor dla gracza

Osoby szukające podstawowego monitora gamingowego z 27-calowym ekranem mogą zwrócić swoją uwagę na model Asus TUF Gaming 27. Na efektownej stopce umieszczono wyświetlacz IPS pracujący w rozdzielczości Full HD 1080p i cechujący się częstotliwością odświeżania na poziomie 165 Hz. Zastosowana matryca oferuje kąty widzenia wynoszące 178 stopni w pionie i poziomie. Typowa jasność ekranu wynosi 250 cd/m², a czas reakcji ustalono na poziomie 3 ms. Prezentowany monitor oferuje dobry stosunek ceny do możliwości i będzie dobrym uniwersalnym monitorem dla graczy. W obudowie znalazły się m.in.:

  • dwa złącza HDMI,
  • jeden DisplayPort
  • wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm.

 

Monitor  gamingowy ASUS TUF Gaming 27 inch ASUS

 

Gigabyte G27F 2 – popularny monitor gamingowy

Gigabyte G27F 2 cieszy się sporą popularnością, ponieważ łączy w sobie duży ekran, z dobrymi parametrami i atrakcyjnie skrojoną ceną. Prezentowany model posiada 27-calowy ekran IPS o rozdzielczości natywnej Full HD 1080p. Matryca może się pochwalić częstotliwością odświeżania 165 Hz i czasem reakcji na poziomie 1 ms. Ekran cechuje odwzorowanie barw DCI-P3 w 95% i sRGB w 130%. Na liście dodatkowych funkcji znajduje się m.in. AMD FreeSync, redukcja migotania Flicker-free i redukcja światła niebieskiego. Monitor może się pochwalić bogatą listą portów obejmującą:

  • dwa HDMI,
  • jeden DisplayPort 1.2,
  • dwa USB 3.2,
  • jedno USB 3.2 typu B.

 

Monitor  gamingowy  27 cali G27F 2 Gigabyte

 

Samsung Odyssey G5 LS32CG552EUXEN – 32-calowy monitor dla gracza

W naszym rankingu monitorów gamingowych nie mogło zabraknąć urządzenia z matrycą VA. Samsung Odyssey G5 LS32CG552EUXEN korzysta z ekranu VA z zakrzywieniem o promieniu 1000R. Wyświetlacz w rozmiarze 32 cali oferuje rozdzielczość 2560x1440 pikseli i częstotliwość odświeżania wynoszącą 165 Hz. Obraz posiada proporcje 16:9 i dzięki swojemu zakrzywieniu oraz parametrom może dawać przewagę w wielu grach. Szczególnie, że czas reakcji wynosi jedynie 1 ms. Nie zabrakło wsparcia HDR10, czy technologii AMD FreeSync. Całość dopełniają systemy dbające o wzrok użytkownika. W obudowie umieszczono:

  • gniazda DisplayPort 1.2,
  • HDMI 2.2,
  • złącze słuchawkowe.

 

Monitor gamingowy Samsung Odyssey G5 Samsung

 

BenQ ZOWIE XL2746S – profesjonalny monitor e-sportowy

Nasz ranking monitorów gamingowych zamyka model BenQ ZOWIE XL2746S. Prezentowany monitor zalicza się do grupy sprzętów e-sportowych, dzięki swoim parametrom i jakości wykonania. Producent wykorzystał matrycę TFT-TN o rozmiarze 27 cali z podświetleniem LED. Wybrana matryca może się pochwalić czasem reakcji na poziomie zaledwie 0,5 ms. Dodajmy do tego jasność 320 cd/m², kontrast dynamiczny 12000000:1 i częstotliwość odświeżania 240 Hz, a dostaniemy świetny monitor do dynamicznych shooterów. Odbicia światła i refleksy można zniwelować specjalnymi osłonami umieszczonymi po bokach ekranu. Specyfikacja obejmuje funkcje redukcji migotań i niebieskiego światła, czy technologię AMD FreeSync. Producent pomyślał nawet o hubie USB.

 

Monitor  gamingowy  XL2746S LEDBenQ

 

Teraz już wiecie jaki monitor do gier wybrać i na co zwracać uwagę. Nie pozostaje nic, jak dobrać sprzęt pasujący do potrzeb i cieszyć się godzinami wciągającej wirtualnej rozrywki. Po więcej porad zapraszamy do działu Gram.

Zdjęcia: Shutterstock