Spis treści:
  1. Ranking laptopów gamingowych 2024
  2. Jak wybrać najlepszy laptop gamingowy?

Rynek laptopów gamingowych mocno się rozwinął i dziś wiele urządzeń mobilnych pozwala cieszyć się najnowszymi grami i programami. Oczywiście znajdą się zarówno zalety, jak i wady grania na laptopach, ale niewątpliwie gracze jeszcze nigdy wcześniej nie mieli tak dużego wyboru pod względem platform do grania. W naszym rankingu laptopów gamingowych ujęliśmy urządzenia z różnych półek cenowych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ranking laptopów gamingowych 2024

Asus ROG Zephyrus G16 - dobry laptop gamingowy

Nasz ranking laptopów gamingowych zaczynamy od mocarza, choć Asus ROG Zephyrus G16 i tak nie jest najbardziej dopakowanym modelem na rynku. W prezentowanym laptopie znajdziemy 16-calowy ekran IPS pracujący w rozdzielczości 2560x1600 pikseli z odświeżaniem 240 Hz. Sercem urządzenia został procesor Intel Core i9-13900H ze wsparciem 16 GB pamięci RAM. To co najważniejsze to karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4060 z 8 GB pamięci. Laptop korzysta z szybkiego dysku SSD 1000 GB, a ponadto może się pochwalić samoczyszczącym się układem chłodzenia, czy 6 głośnikami. To prawdziwy mocarz dla wymagających graczy.
 

Ranking laptopów gamingowych 2024 ROG Zephyrus
 

Lenovo Ideapad 3-15 Gaming - laptop gamingowy do 3000 zł

Lenovo Ideapad 3-15 Gaming jest z kolei na drugim końcu skali cenowej i reprezentuje kategorię tanich laptopów gamingowych. Urządzenie w cenie niespełna 3000 zł oferuje 15,6-calową matrycę IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i rozdzielczości Full HD. Procesor AMD Ryzen 5-5500H otrzymał wsparcie 16 GB RAM. Za wyświetlanie grafiki jest odpowiedzialna karta graficzna Nvidia RTX 2050, która choć nie należy do najwydajniejszych to obsługuje najnowsze technologie graficzne co jest dużą zaletą. Na dane przygotowano nośnik SSD o pojemności 512 GB. Model ten jest dostępny również w mocniejszych konfiguracjach.
 

Ranking laptopów gamingowych 2024 ideapad
 

Dell G15 - laptop gamingowy do 4000 zł

Dell G15 jest laptopem gamingowym oferującym bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W kwocie 4000 zł można liczyć na 15,6-calowy ekran o rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Za wydajność odpowiada procesor Intel i5-13450HX ze wsparciem 16 GB RAMu. Pamięć można podnieść do 32 GB. Laptop korzysta z karty Nvidia GeForce RTX 3050 i ze zintegrowanego układu Intel UHD Graphics. Dysk SSD posiada pojemność 512 GB. Urządzenie może się pochwalić efektowną obudową bez zbędnych krzykliwych elementów. Na wyposażeniu znajdują się wszystkie potrzebne złącza i moduły łączności.
 

Ranking laptopów gamingowych Dell
 

HP Victus 15 - laptop gamingowy do 2000 zł

Wiele osób szuka laptopa gamingowego do 2000 zł, ale niestety urządzenia w tej cenie nie posiadają odpowiednio mocnych podzespołów i dedykowanych kart graficznych. Szukając laptopa do grania należy dopłacić np. do modelu HP Victus 15 w najsłabszej specyfikacji. Notebook może być wyposażony w procesor AMD Ryzen 5, 8 GB RAMu i grafikę Nvidia GeForce GTX 1650. Dużą zaletą będzie dysk SSD o pojemności 512 GB. Jak widać laptop nie jest mocarzem, ale z taką specyfikacją pozwoli cieszyć się mniej wymagającymi grami.
 

Ranking laptopów gamingowych Victus
 

Cyborg 15 - laptop gamingowy MSI

MSI Cyborg 15 jak każdy laptop gamingowy jest dostępny w różnych konfiguracjach i żadna z nich nie zawiedzie graczy. Producent postawił na 15,6-calowy ekran Full HD z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Na pokładzie może się znaleźć przykładowo procesor Intel Core i7-1265H i 16 GB pamięci RAM. Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4060 zapewni wydajność w nowych grach, a dysk SSD o pojemności 512 GB pozwoli na szybkie transfery danych. W mniej wymagających procesach swój udział odegra karta zintegrowana Intel UHD Graphics. Jak na MSI mamy do czynienia z dość mało krzykliwym designem, co może się podobać, podobnie jak efektownie podświetlana klawiatura.
 

Ranking laptopów gamingowych 2024 MSI
 

LOQ 15IRH8 - laptop gamingowy Lenovo

Lenovo LOQ 15IRH8 reprezentuje jedną z najnowszych serii w naszym rankingu laptopów gamingowych. Producentowi udało się stworzyć linię notebooków dla graczy o naprawdę dobrym stosunku ceny do jakości. W tej konkretnej wersji możemy znaleźć 15,6-calowy ekran IPS Full HD o jasności 350 nitów i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Mocnym elementem specyfikacji jest procesor Intel Core i5-13500H i zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe Graphics. Za oprawę w grach odpowie karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4060. Na wyposażeniu nie zabrakło 16 GB pamięci RAM oraz nośnika SSD o pojemności 512 GB.
 

Ranking laptopów gamingowych 2024 LOQ
 

TUF Gaming A15 - laptop gamingowy Asus

Asus TUF Gaming A15 zamyka nasz ranking laptopów gamingowych. Ta seria urządzeń może się pochwalić bardzo bogatym wachlarzem specyfikacji, dzięki czemu każdy znajdzie w jej ramach interesujący model. Notebooki z linii TUF A15 charakteryzują 15,6-calowe ekrany z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Na pokładzie może się znaleźć przykładowo procesor AMD Ryzen 7 7735HS wspomagany przez 16 GB pamięci RAM. Za grafikę może odpowiadać karta Nvidia GeForce RTX 4060. Standardowo na pokładzie komputera znajduje się jeden nośnik SSD o pojemności przykładowo 512 GB oraz miejsce na montaż drugiego. Całość dopełnia m.in. efektowne podświetlenie klawiszy.
 

Ranking laptopów gamingowych 2024 asus
 

TUF Gaming A15 - laptop gamingowy Asus

Wybór gamingowego laptopa nie należy do prostych, ponieważ na rynku znajdziemy multum urządzeń tego typu. Nawet w ramach jednej serii liczba dostępnych specyfikacji może powodować ból głowy. Wybierając komputer przenośny do grania przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na główne komponenty, jak obecność przynajmniej procesorów Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 w możliwie najnowszych wersjach. Układy główne powinny posiadać wsparcie co najmniej 16 GB pamięci RAM.

Kluczowym komponentem laptopa gamingowego jest karta graficzna. Wszystkie modele korzystają ze zintegrowanych układów do obsługi niewymagających procesów. Natomiast do obsługi gier muszą być wyposażone w dedykowane karty. Najtańsze notebooki gamingowe korzystają z układów Nvidia GeForce GTX 1650, ale te mogą się okazać niewystarczające dla najnowszych gier wysokobudżetowych. Warto więc stawiać na laptopy z kartami GeForce RTX, które pozwolą m.in. obsłużyć technologię ray tracingu.

Planując rozgrywkę głównie na ekranie laptopa warto postawić na matrycę o przekątnej przynajmniej 15,6 cali i częstotliwości odświeżania nie mniejszej niż 120 Hz. Rozdzielczość wyższa niż Full HD 1080p tak naprawdę będzie wykorzystana jedynie w najdroższych modelach z odpowiednio mocnymi podzespołami do uciągnięcia gier w 4K. Absolutnie obowiązkowym elementem jest dysk SSD zapewniający szybkie wczytywanie danych w czasie grania. Jego pojemność nie powinna być mniejsza niż 512 GB ze względu na rozmiary obecnych gier. Poza tym laptop gamingowy powinien spełniać wszystkie wymogi stawiane przed innymi komputerami przenośnymi. Warto sprawdzić wydajność baterii i chłodzenia, dostępność portów i modułów łączności, czy w końcu wybrać odpowiadający nam design obudowy.

Teraz już wiecie jak wybrać komputer przenośny do grania. Mamy nadzieję, że nasz ranking laptopów gamingowych okazał się pomocny. Więcej gamingu znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com