Na rynku dostępny jest szereg różnych modeli laktatorów. 


W tym artykule opisujemy laktatory elektryczne i przedstawiamy korzyści z ich używania oraz listę polecanych modeli: Jak wybrać odpowiedni laktator i karmić odciągniętym mlekiem matki?


Jakie są zalety laktatorów elektrycznych? 

Odciągacze elektryczne są zasilane niewielkim silniczkiem, który pracuje w bardzo cichym trybie. Napędza on ruchy ssące pompy, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na obsługę manualną. Większość sprzętów tego typu charakteryzuje się dużą wydajnością i długą pracą bez konieczności ładowania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie - zwłaszcza wtedy, gdy urządzenia trzeba pilnie użyć, a źródła prądu nie ma w pobliżu. Laktator możesz wziąć ze sobą praktycznie wszędzie – do pracy, sklepu czy na wizytę u znajomych. Dzięki kompaktowym rozmiarom jest łatwy w przenoszeniu, a także użytkowaniu. Dodatkowo większość elektronicznych odciągaczy pozwala na regulację siły ssania, więc każda kobieta bez problemu dopasuje ją do swoich własnych preferencji.

 

Laktatory

 

Jaki laktator elektryczny wybrać? 8 polecanych modeli 

Duża różnorodność produktów dostępnych na rynku sprawia, że można łatwo się pogubić w asortymencie. Jeśli brak ci doświadczenia w używaniu laktatora, najbezpieczniej jest postawić na sprzęt najwyższej jakości, co wcale niełatwo stwierdzić na pierwszy rzut oka. Aby ułatwić nawigowanie po ofertach różnych producentów, opisaliśmy modele, które naszym zdaniem sprawdzą się najlepiej.

1. Laktator elektryczny Berdsen 

Na początek proponujemy model z najniżej półki cenowej, choć trzeba pamiętać, że cena nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na jakość urządzenia. Laktator renomowanej marki Berdsen łączy wygodę użytkowania, wysoką skuteczność i estetyczny wygląd z bardzo atrakcyjną ceną. Oprócz kompaktowego rozmiaru, dzięki któremu łatwo schowasz go do torby albo plecaka, posiada też tzw. dwufazowy rytm ssania imitujący naturalny odruch dziecka. Odciągacz składa się z kilku łatwych do rozmontowania i złożenia części, co ułatwia ich mycie i utrzymywanie ich w dobrym stanie.

 

Berdsen, Laktator elektryczny, dwufazowy

 

2. Laktator elektryczny Lovi Prolactis 

Ten model charakteryzuje się nieco innym wyprofilowaniem butelki do zbierania pokarmu, dzięki czemu jeszcze łatwiej się go trzyma. Oprócz tego, wszystkie elementy, które wchodzą w skład zestawu, można bez trudu schować do dołączonej torby, co pozwala zabierać urządzenie wszędzie ze sobą.

Elektroniczny wyświetlacz, w który jest wyposażony ten model laktatora, nie tylko pozwala regulować intensywność i szybkości ssania, lecz także ukazuje czas i pozwala na bieżąco kontrolować godzinę. Do zestawu dołączono również akcesoria służące do ręcznego odciągania pokarmu, dzięki czemu można bez problemu dostosować urządzenie do swoich aktualnych potrzeb.

 

Lovi, Prolactis, Laktator elektroniczny, dwufazowy, 5/501

 

3. Laktator elektroniczny Lovi Expert 

Warto zapoznać się z zaletami modelu Expert firmy Lovi. Został on wyposażony w system 3D Pumping stworzony na podstawie naturalnego ruchu ust dziecka przy ssaniu piersi matki. Dodatkowo miękki silikonowy lejek ułatwia dokładnie objęcie piersi, przy jednoczesnym braku niekomfortowego uciskania. Urządzenie działa delikatnie, ale efektywnie – podczas zaledwie 5 minut odciąga nawet 50 ml pokarmu. Do zestawu dołączono rączkę, która pozwala na manualną obsługę i butelkę umożliwiającą bezpieczne przechowywanie mleka w lodówce.

 

Lovi, Expert, Laktator elektroniczny, dwufazowy

 

4. Laktator elektryczny Medela Swing Flex 

Ten model laktatora sprawdzi się najlepiej do piersi z delikatnymi, płaskimi, a nawet zranionymi brodawkami. Został wyposażony w zaawansowaną i rzadko spotykaną technologię FLEX, która umożliwia odciąganie pokarmu w dowolnej pozycji, optymalnej dla matki. Jest to możliwe dzięki silikonowym lejkom w dwóch rozmiarach, które obracają się o 360o. Produkt ma 11 poziomów odciągania oraz naturalną, dwufazową dynamikę pracy.

 

Medela, Swing Flex, Laktator elektryczny, dwufazowy

 

5. Laktator elektryczny dwufazowy Simed Lacta Zoe 

Ten produkt również należy do tych z niższej półki cenowej, co jest tylko jedną z jego licznych zalet. Urządzenie oferuje trzyetapowy system odciągania: najpierw następuje przyjemny masaż, który przygotowuje do dalszych etapów, następnie stymulacja, której zadaniem jest pobudzić produkcję pokarmu, a na końcu właściwe odciąganie. Można też dopasować pracę urządzenia do swoich własnych potrzeb za pomocą intuicyjnych przycisków.

 

Simed, Lacta Zoe, Laktator elektryczny

 

6. Laktator elektryczny podwójny Berdsen 

Podobnie jak pierwszy z opisywanych modeli, ten również jest produkowany przez firmę Berdsen i należy do linii produktów Bebi+ opracowanych z myślą o świeżo upieczonych rodzicach. Są one wykonane w trosce o zdrowie matki i dziecka, dlatego nie zawierają szkodliwych związków, m.in. BPA. Dzięki podwójnemu laktatorowi elektrycznemu odciąganie jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ proces można zainicjować jednocześnie z obu piersi. Oszczędza to zatem sporo czasu, przy takiej samej wydajności jak inne modele.

 

Berdsen, Laktator elektryczny, dwufazowy, podwójny

 

7. Podwójny laktator elektryczny Ardo Medical Szwajcaria Calypso Double Plus 

Ten podwójny laktator elektryczny również umożliwia jednoczesne odciąganie pokarmu z obu piersi, co znacznie skraca całą procedurę. Ustawienia siły i częstotliwości ssania zależą wyłącznie od preferencji matki, a zastosowana technologia Vacuum Seal pozwala na zachowanie jak najbardziej higienicznych warunków pracy. Do lejków w różnych rozmiarach dołączona jest specjalna nakładka Optiflow, która pozwala na jeszcze bardziej komfortowe odciąganie pokarmu.

 

Ardo Medical Szwajcaria, Calypso Double Plus, Laktator elektryczny, podwójny

 

8. Zestaw z laktatorem elektrycznym Philips Avent Natural 

Oprócz podwójnego laktatora zestaw zawiera między innymi 10 pojemniczków do bezpiecznego przechowywania mleka, kilkanaście jednorazowych testerów wkładek na piersi oraz specjalne ochraniacze i krem na brodawki, które przyniosą ulgę przy ich puchnięciu i bolesności. Cały zestaw jest dość drogi, ale inwestycja z pewnością się opłaci, ponieważ gwarantuje pełen komfort użytkowania i zróżnicowany zestaw akcesoriów wspierających matkę w procesie laktacji.

 

Philips Avent, Natural, Zestaw do karmienia z elektrycznym laktatorem

 

Wybierz odpowiedni laktator dla siebie 

Odciąganie pokarmu nie musi być męczące czy niekomfortowe. Mimo że dobór odpowiedniego laktatora być może na początku nie jest najłatwiejszy, jednak mamy nadzieję, że przedstawiona powyżej lista produktów pozwoli łatwiej podjąć właściwą decyzję.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / alexanderon