Od kiedy poduszka będzie odpowiednia dla niemowlaka? 

Poduszkę warto odłożyć na bok szczególnie w przypadku noworodków. W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno spać na płasko – a więc na samym materacu. Na początku maluch nie ma jeszcze na tyle rozwiniętej motoryki podstawowej, by był w stanie samodzielnie przewracać się na boki czy podnosić główkę. A to oznacza, że wszystko, co znajduje się dookoła jego buzi, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Złe ułożenie na poduszce może sprawić, że dziecko wtuli w nią buzię i nie będzie potrafiło jej przekręcić, co może utrudniać mu oddychanie. Co więcej, noworodek potrzebuje równomiernego rozłożenia ciała w płaskiej pozycji. Wszelkie jej zniekształcenia mogą wiązać się z nieprawidłowym rozwojem kręgosłupa. Poduszka dla noworodka jest więc absolutnie wykluczona. Należy zamienić ją na stosunkowo twardy, prosty materac o grubości od 10 do ok. 15 cm. Wobec tego – od kiedy poduszka będzie właściwym wyborem dla niemowlaka?

Najlepiej wprowadzić ją do łóżeczka w okolicy pierwszego roku życia. Może być to więc 9, 11, 12 albo i 13 miesięcy. Właściwy moment uzależniony jest bowiem nie tyle od wieku, co etapu rozwoju. Jeżeli dziecko samodzielnie zmienia już pozycję (np. przewraca się z boku na bok), to można umieścić w łóżeczku poduszkę. Mawia się jednak, że im później, tym bezpieczniej dla malucha. Z kupnem poduszki można poczekać nawet do drugiego roku życia. A jaki model wybrać? Jaka powinna być poduszka dla małego dziecka?

 

Sensillo, Pościel niemowlęca, 2-elementowa, 100x135 cm

 

Poduszka dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinien zostać wykonany wkład w poduszce. Najczęściej do wyboru są dwie możliwości: włókna syntetyczne oraz pierze. W przypadku poduszki dla niemowlaka z całą pewnością warto odrzucić naturalne pióra, które mogą powodować występowanie alergii. Co więcej, często przebijają się one przez materiał ostrym zakończeniem, a to budzi ryzyko połknięcia piórka przez malucha. Odpowiednim wyborem są więc poduszki syntetyczne z włókna silikonowego – nazywane hipoalergicznymi. Z kolei poszycie poduszki powinno być wykonane z bawełny albo mikrofibry. Zapewniają one odpowiednią „oddychalność” materiału i nie podrażnią delikatnej buzi dziecka. To miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny. Dobrym wyborem będzie na przykład 2-częściowa pościel dla niemowląt marki Sensillo lub poduszka antyalergiczna, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze, przy czym nie wprowadza do środka roztoczy, marki Mówisz i Masz.

 

Radexim-max, Poduszka antyalergiczna, 40x40 cm

 

Równie istotny jest wybór rodzaju poduszki, a tych w przypadku niemowląt jest szczególnie dużo. Wyróżniamy następujące rodzaje: 

  • Poduszka klin – o specyficznym trójkątnym kształcie z lekkim spadem. Wykonana jest zawsze z pianki, w związku z czym przypomina niewielki, pochyły materac. Co istotne, klinu nie używa się tak, jak zwykłej poduszki. Nie kładzie się jej więc bezpośrednio pod główką dziecka lub w wózku. Klin należy umieścić pod materacem, co delikatnie go uniesie. Ze względu na taką zmianę pozycji maluszka podczas spania, ten typ poduszki zalecany jest szczególnie w przypadku dzieci, którym wyjątkowo często się ulewa. Zabezpieczy je to przed zakrztuszeniem się podczas snu. Klin może być także ulgą dla przeziębionego niemowlęcia, któremu doskwiera katar. Dzięki delikatnemu pochyleniu wydzielina będzie mogła samodzielnie spływać. Przykład klinu z perforowanej pianki możesz znaleźć np. w ofercie marki Sensillo.

 

Sensillo, Poduszka klin do łóżeczka, Biały, 38x60 cm

 

  • Poduszka motylek – wyjątkowy rodzaj poduszki, której kształt zdradza sama nazwa. Motylek zalecany jest do stosowania w wózku, nosidełku albo foteliku samochodowym z grupy 0 i 0+. Nie używa się go więc w łóżeczku. Dlaczego? Ten typ poduszki ma bowiem za zadanie redukować intensywność wstrząsów generowanych podczas jazdy w wózku, chodzenia czy poruszania się samochodem. Chroni więc główkę dziecka przed urazami i zapewnia mu bardziej komfortową podróż czy sen. Ten typ poduszki można wprowadzić jeszcze przed ukończeniem roku. Jest ona polecana bowiem szczególnie w przypadku tych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać sztywno główki. Ciekawym wyborem jest zestaw marki Medi Partners, w którym znajdziesz poduszkę motylek oraz kołderkę i kocyk do wózka.

 

Medi Partners, Zestaw: Kocyk do wózka/Kołderka/Poduszka Motylek, Boho Animals, Beżowe Minky

 

  • Poduszka kurka – kolejna propozycja, która polecana jest przede wszystkim do wykorzystania w trakcie podróży. To połączenie przytulanki z zagłówkiem. Jej specyficzny kształt sprawia, że wyjątkowo przypada ona do gustu dzieciom, a przy tym dobrze wpasowuje się w tył główki. Podczas snu w wózku czy samochodzie da dziecku poczucie bezpieczeństwa związane ze spaniem podczas wtulenia w ulubioną przytulankę. To odpowiednia poduszka dla rocznego dziecka, które potrafi już samodzielnie zmieniać pozycje z boku na bok i stabilnie trzymać główkę. Kurkę znajdziesz np. w ofercie marki La Millou.

 

La Millou, Velvet Collection, Kurka Bebe, Mulberry, 26x28 cm

 

  • Poduszka memory – znana także z oferty dla dorosłych. Poduszki tego typu „zapamiętują” kształt głowy, w związku z czym nie budzą ryzyka występowania odkształceń na małej, nie do końca utwardzonej jeszcze główce dziecka. Co więcej, poduszki memory dla niemowląt są zwykle stosunkowo cienkie. Przykładowo propozycja marki Sensillo ma zaledwie 3 cm grubości, dzięki czemu nie nadaje dziecku nadmiernie zakrzywionej pozycji podczas snu.

 

Sensillo, Poduszka, Memory, 37x57 cm

 

  • Poduszka korygująca – w przypadku tego modelu można mówić o polecaniu dla niemowląt młodszych niż pierwszy rok życia. Poduszka tego typu ma za zadanie wspierać odpowiednie ukształtowanie głowy maluszka, nadawać jej odpowiedni owal i chronić przed często występującym wklęśnięciem związanym ze zbyt długim leżeniem na płasko. Poduszka korygująca ma specyficzne zmniejszające swoją średnicę wgłębienie zakończone otworem, a wizualnie przypomina krater. To właśnie dzięki niemu główka, czy to podczas nieruchomego leżenia w trakcie snu, czy ruchów maluszka, nabiera odpowiedniego kształtu. Warto zwrócić uwagę na bawełniany, „oddychający” model marki Sensillo.

 

Sensillo, Magenta, Poduszka korygująca, Różowy

 

Wybór odpowiedniej poduszki dla małego dziecka nie musi być więc bardzo trudny. Warto mieć jednak na uwadze przede wszystkim jego prawidłowy rozwój, a dopiero w drugiej kolejności zwracać uwagę na piękny wygląd poduszki. Wybierz model idealny dla wieku twojego maleństwa!

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / fizkes