Maj i czerwiec to dla wielu rodziców okres przygotowań przed ważną uroczystością w duchowym życiu ich dziecka – Pierwszą Komunią Świętą. Jednym z najistotniejszych elementów jest sporządzenie listy gości i poinformowanie ich o wydarzeniu. Kwestia wypisania zaproszeń na Komunię Świętą może rodzić pewne wątpliwości i pytania, dlatego poświęciliśmy temu tematowi osobny tekst. Zainspiruj się!

Jak wybrać najlepsze zaproszenia komunijne?

Już samo układanie listy gości bywa dla wielu osób dość trudne, szczególnie jeśli ma się ograniczony budżet i skromne warunki mieszkaniowe. Gdy ten etap jest zakończony, przychodzi czas na kolejne zadanie – wybór odpowiednich zaproszeń. W sklepach znajdziesz wiele różnych motywów, płaskich lub z wypukłymi elementami, wśród których najczęściej pojawiają się symbole nawiązujące do przyjmowanego sakramentu – hostia, gołębica lub krzyż. Ciekawą alternatywą są także uniwersalne, delikatne i wdzięczne motywy kwiatowe, które bardzo pasują do zaproszeń na uroczystość organizowaną dla dziecka.

Gotowe zaproszenia to duża wygoda, zwłaszcza że niektóre mają już w środku wydrukowaną formułkę, którą wystarczy uzupełnić personaliami gości. Jednak jeśli zależy Ci na oryginalności, dysponujesz czasem i masz zdolności artystyczne, wykorzystaj różnego rodzaju artykuły kreatywne do wykonania karnetów samodzielnie. Dzięki temu będziesz mieć wpływ na każdy element zaproszenia, co uczyni je jedynym w swoim rodzaju.

Jak wypisać zaproszenie na Komunię Świętą?

Wypisując zaproszenie komunijne samemu, musisz pamiętać o kilku najważniejszych informacjach, jakie powinny się w nim znaleźć.

  • Zwrot grzecznościowy – najczęściej stosuje się Szanowny Pan/Pani lub Szanowni Państwo.
  • Cel wysłania zaproszenia – w formule powinna się znaleźć informacja o rodzaju uroczystości, czyli w tym przypadku Pierwszej Komunii Świętej.
  • Data oraz miejsce – goście muszą oczywiście wiedzieć, gdzie i kiedy się udać, więc koniecznie zamieść dzień, godzinę oraz nazwę kościoła, w którym odbędzie się uroczystość. Nie trzeba podawać adresu (choć można), wystarczy jedynie wezwanie danej parafii oraz miasto.
  • Kto zaprasza – niektórzy umieszczają tę informację na początku, inni wybierają wspomnienie na samym końcu, jednak koniecznie trzeba zaznaczyć, kto będzie przyjmował tego dnia sakrament Komunii Świętej.

Zdecyduj, czy treść zaproszenia ma być utrzymana w uroczystym, czy raczej bardziej bezpośrednim tonie. Jeśli wybierzesz formalny ton, trzymaj się go i raczej unikaj spoufalania, czyli zamiast „Ciocia Ania Kowal” napisz „Szanowna Pani Anna Kowal”.

Treść zaproszenia na Komunię Świętą – co jeszcze powinno się w nim znaleźć?

Oprócz wszystkich koniecznych informacji, które wymieniliśmy powyżej, warto też napisać w zaproszeniu na komuni kilka innych rzeczy. Dobrze jest zacząć całość zwrotem wyrażającym zaszczyt lub szczęście, na przykład „Mamy przyjemność zaprosić…”. Ciekawym sposobem na rozpoczęcie jest także zamieszczenie cytatu z Pisma Świętego lub pieśni eucharystycznej, takiej jak np. „Tyś na pustkowiu chleb rozmnożył, Panie, byśmy do Nieba w drodze nie ustali”. Pozwolą one wprowadzić w podniosły klimat całej uroczystości.

Większość osób organizuje po uroczystości odświętny obiad w restauracji lub w domu i należy pamiętać o zamieszczeniu o tym informacji. Żeby umożliwić gościom pojawienie się na samym przyjęciu, podaj jego godzinę oraz miejsce z adresem. Dużym ułatwieniem dla każdego organizatora będzie potwierdzenie przez gości swojej obecności. W tym celu zamieść odpowiednią formułkę, w której poprosisz o to, by goście potwierdzili, że planują przybyć na uroczystość. Nie zapomnij o podaniu numeru lub adresu mailowego, którego na bieżąco używasz, by zaproszona osoba wiedziała, w jaki sposób ci odpowiedzieć!

Zaproszenia na komunię dla chrzestnych – czym różnią się od innych?

Najważniejsi uczestnicy uroczystości, zaraz po rodzicach, dziadkach oraz samych komunikantach to oczywiście chrzestni. Z tego powodu warto zadbać o to, by byli oni odpowiednio wyróżnieni. Jak wypisać zaproszenie na komunię dla rodziców chrzestnych?Sam tekst nie musi różnić się od standardowego, wysyłanego do pozostałych członków rodziny, ale w zwrocie do adresata warto zaznaczyć, że dana osoba jest matką lub ojcem chrzestnym.

O ile wszystkie zaproszenia możesz bez problemu wysłać pocztą, o tyle chrzestnym dobrze jest wręczyć je osobiście. Podkreśli to doniosłość całego wydarzenia oraz pozwoli upewnić się, że zaproszenie trafi we właściwe ręce na czas. Podczas spotkania możesz też zaznaczyć, jak bardzo zależy ci na obecności chrzestnego, dzięki czemu każdej osobie na pewno będzie bardzo miło.

Zapraszanie na Komunię Świętą a zasady savoir-vivre

Mimo że wiele osób woli po prostu zadzwonić, to zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą najlepiej jest wysłać pocztą. Jest to bardziej uroczyste, a poza tym pozwala zachować karnet na pamiątkę tego ważnego wydarzenia. Pamiętaj, by wysłać wiadomość z odpowiednio dużym wyprzedzeniem..

Podczas samego kupowania zaproszeń zastanów się, czy chcesz adresować je osobno do każdego członka danej rodziny, czy do całego gospodarstwa domowego. Jeśli chcesz wymienić kilka osób na jednej kartce, pamiętaj, że w naszym kraju najpierw umieszcza się imię i nazwisko kobiety, następnie mężczyzny, a na końcu dziecka. Jeśli para ma to samo nazwisko, to możesz zamieścić je po obu imionach, jeśli zaś ma różne, każde z nich zapisuje się osobno, czyli na przykład „Zapraszamy Julię i Andrzeja Kowalskich” lub „Zapraszamy Julię Nowak i Andrzeja Kowalskiego”.

Zaproszenia komunijne – wyjątkowy sposób na podtrzymanie tradycji

Wypisywanie zaproszeń na komunię może być dość męczące, zwłaszcza w przypadku wielu gości, jednak to piękny i warty podtrzymania zwyczaj. To wspaniała pamiątka oraz świetny sposób na ogłoszenie ważnej informacji w niezapomniany sposób. Spraw, by goście zapamiętali Komunię Świętą twojego dziecka na długie lata!

Powodzenia!

Więcej porad znajdziesz w pasji Poradniki.