festiwal gier planszowych

 

Od pewnego czasu gry planszowe przeżywają swój renesans. Już kilka lat temu portal „The Guardian” stwierdził, że właśnie trwa ich złoty wiek. Ale jak się okazuje, nie tylko tradycyjne planszówki są w centrum zainteresowania. Dużą popularnością cieszą się wszelkie gry towarzyskie. Skąd to zainteresowanie nimi? Z pewnością w ostatnim czasie długie lockdowny przyczyniły się do tego, że ludzie zaczęli szukać pomysłów na ciekawe formy spędzania czasu w domowym zaciszu. Różnego rodzaju gry towarzyskie pomagają zacieśnić rodzinne więzi, potrafią rozładować napiętą atmosferę, pozytywnie wpływają na nasz mózg, a gdy zabawa jest naprawdę udana graczy zalewa fala endorfin. Łatwo można zauważyć, że ten sposób spędzania czasu w rodzinnym gronie ma wiele zalet. Wystarczy zarezerwować sobie czas, zorganizować ulubione przekąski i skrzyknąć domowników. No i koniecznie trzeba wybrać jakąś grę! Podpowiadamy, co może się sprawdzić podczas familijnego wieczoru.

Top 5 gier towarzyskich

W każdej grze towarzyskiej chodzi o to, aby wszyscy świetnie się bawili. Można więc starać się dopasować ją do preferencji wszystkich graczy, co jednak bywa trudne, zwłaszcza gdy przy stole siedzi liczne grono. Można też dać szansę grze, która jest nam nieznana albo z pozoru wydaje się bardzo skomplikowana. Ostatecznie to właśnie ona może przynieść najwięcej frajdy. Na szczęście jest w czym wybierać. Producenci oferują mnóstwo tytułów. Jedne z nich to kultowe już gry, niektóre w nowszej odsłonie. Jest też wiele oryginalnych nowości, które warto poznać. Na pewno dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj tego typu zabawy. Do wyboru są liczne gry zręcznościowe, logiczne, w formie zagadek oraz pytań i odpowiedzi, często z interesującą fabułą w tle. Przedstawiamy top 5 gier towarzyskich, które mogą spodobać się każdemu.

  1. Jenga – gra zręcznościowa

Gry zręcznościowe mają tę zaletę, że nie podlegają skomplikowanym zasadom. Nie trzeba więc długo studiować zawiłych instrukcji. Tak też jest w przypadku wyjątkowo popularnej Jengi. Na czym polega? Trzeba ułożyć prostą wieżę z drewnianych klocków, kolejno wyjmując je z niższych poziomów. Przegrywa ten, kto przewróci wieżę podczas wyciągania klocka. To idealna gra na spotkania towarzyskie. Grać może dowolna liczba osób i jak się okazuje, ta zabawa może trwać godzinami.

 

Jenga empik gra

 

  1. Tajniacy – gra szpiegowska

Jeśli szukasz gry dla większej liczby osób, Tajniacy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ta gra towarzyska doskonale sprawdza się na rodzinnych imprezach, ponieważ im więcej graczy, tym lepiej. W dodatku nieskomplikowane zasady nie powinny nikogo zniechęcić. To gra idealna również dla początkujących osób, które nigdy wcześniej nie miały z nią do czynienia. Być może z tych powodów stała się światowym hitem i zgarnęła nagrodę Złotego Geeka w kategoriach gier rodzinnych oraz  imprezowych. Na czym polega? Wszyscy gracze dzielą się na dwie drużyny agentów, którym przewodzą szefowie wywiadu. Ich zadaniem jest skontaktowanie się ze swoimi agentami za pomocą haseł, które są związane z widocznymi dla wszystkich kryptonimami. Z kolei drużyna musi odgadnąć, o które kryptonimy chodzi. Uwaga! Jeden z nich należy do zabójcy, a pozostałe do agentów przeciwnej drużyny. Podczas gry jest mnóstwo śmiechu, ponieważ hasła i skojarzenia ich z poszczególnymi kryptonimami bywają wieloznaczne. Aż 200 kart z 400 hasłami to gwarancja świetnej zabawy przez długi czas.

 

„Tajniacy” Rebel gra

 

  1. Rush Hour – gra logiczna

Jeśli lubicie gry logiczne, to Rush Hour będzie dla was idealne. Gra polega na wydostaniu się z wyjątkowo skomplikowanego korka ulicznego. Jak zacząć? Wybierz kartę, na której znajduje się obrazek, przedstawiający ustawienie kilku lub kilkunastu kolorowych aut, tworzących korek. W ten sam sposób ułóż je na specjalnej planszy. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie czerwonego samochodu do wyjścia – wtedy wygrywasz! Aby to było możliwe, musisz ruszyć szare komórki i zastanowić się, w jaki sposób przesuwać blokujące auta, by przejazd był możliwy. Podczas gdy ty będziesz łamać głowę nad zadaniem, reszta rodziny może ci kibicować i zastanawiać się, jaki kolejny ruch wykonać.

 

Ravensburger, gra logiczna Rush Hour

 

  1. Redraw – alternatywna wersja kalambury

Znasz kalambury? To doskonała gra towarzyska dla całej rodziny! A co powiesz na nieco inną wersję tej słynnej zabawy? Redraw to gra, która daje możliwość uwolnienia artystycznych talentów oraz wyobraźni. Mechanika jest oczywiście zbliżona do wspomnianego klasyka, ale twórcy postanowili utrudnić graczom zadanie. Hasła podane na kartkach należy przedstawić za pomocą rysunku, jednak nie zawsze chodzi o stworzenie czegoś od zera. Może okazać się, że musimy dokończyć wizję innej osoby albo dorysować coś do istniejącej ilustracji.

 

„Redraw” Trefl

 

  1. Ryby mają głos – spełnianie marzeń o pierwszym akwarium

Wiele dzieci bardzo chciałoby zacząć przygodę z posiadaniem pupila właśnie od kolorowych rybek. Może zanim wybierzecie się do sklepu akwarystycznego, spróbujcie swoich sił „na sucho”. Przepięknie zilustrowana, rodzinna gra planszowa „Ryby mają głos” to okazja, żeby poznać rozmaite gatunki ryb i spędzić trochę czasu przy jednym stole z najbliższymi. Rozgrywka jest oparta o mechanikę zbierania punktów, które rozpisano na poszczególnych kartach. Talię rozkładamy tak, żeby każdy widział rysunki. Następnie należy zapełnić akwarium wybranymi przez siebie rybkami. Karty mają dodatkowe atuty oraz premie, dzięki czemu można w ciekawy sposób wykorzystywać tę synergię. To też sprawia, że gra karciana „Ryby mają głos” ma całkiem przyzwoity poziom regrywalności.

 

„Ryby mają głos” Granna

 

To co, masz ochotę na wieczorną rozgrywkę w rodzinnym gronie? Wybierzcie najciekawszą grę i do dzieła!

Więcej artykułów o planszówkach i nie tylko znajdziesz w naszym dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock