Tajniacy to karciana gra towarzyska, której autorem jest Vlaada Chvátil. Została wydana w 2015 roku przez wydawnictwo Czech Games. W Polsce wprowadziło ją na rynek wydawnictwo Rebel. Gra ta uzyskała prestiżowe tytuły, w tym Gry Roku 2016 w Niemczech oraz w naszym kraju. Wielokrotnie znajdowała się na czele znanych rankingów gier, np. BoardGameGeek.
Standardowa wersja gry Tajniacy jest przeznaczona dla od 4 do 8 graczy. Dzielą się oni na dwa zespoły szpiegów – niebieski oraz czerwony. Każdemu z nich przewodzi szef wywiadu. Szefowie siadają po jednej stronie stołu, a pozostali gracze po drugiej. Następnie zadaniem jednej osoby jest przetasowanie 25 kart z kryptonimami i ułożenie ich na stole w taki sposób, aby utworzyły siatkę składającą się z 5 kolumn oraz 5 rzędów. Jeden z szefów wywiadu losuje w tajemnicy przed szpiegami kartę klucza. Znajdują się na niej niebieskie, czerwone i beżowe kwadraty, a także jeden czarny.
Zadaniem obu zespołów szpiegów jest odgadywanie, pod którym kryptonimem ukrywa się agent w kolorze ich drużyny. Każdy z szefów może im udzielić podpowiedzi, wskazując jednowyrazowe hasło oraz liczbę słów, z którym się mu ono kojarzy. Drużyna konsultuje pomiędzy sobą, o które kryptonimy może chodzić. Szef nie może natomiast dawać im żadnych dodatkowych podpowiedzi – słownych ani pozawerbalnych.
Jeżeli wybór okaże się prawidłowy, wtedy szef zakrywa kryptonim kartą przedstawiającą agenta w kolorze jego zespołu. Gracze mogą również trafić na pole drużyny przeciwnej – wtedy karta zostaje zakryta należącym do niej agentem. Istnieją również pola beżowe, za którymi kryją się obserwatorzy. Wskazanie takiego pola skutkuje przejściem kolejki na drugą drużynę. Na karcie klucza znajduje się ponadto jeden czarny kwadrat – wskazanie odpowiadającego mu kryptonimu skutkuje przegraną i przedwczesnym zakończeniem gry. W innym przypadku wygrywa ten zespół, który jako pierwszy zasłoni wszystkie karty z kryptonimami swoich agentów.
Oprócz podstawowej wersji gry zostały także wydane dodatki, m.in. Tajniacy: Fantastyczne Światy, Tajniacy: Nowi Agenci, Tajniacy: Obcy Agenci, Tajniacy: Bez Cenzury czy Tajniacy: Obrazki. Dzięki nim można wzbogacić grę o nowe, tematyczne kryptonimy.
Zachęć swoich znajomych do wspólnej rywalizacji w grze Tajniacy. Załóżcie dwie siatki szpiegowskie i odgadujcie, pod którymi kryptonimami ukrywają się agenci wywiadu.
ostatnia cena przed obniżką
53,57 zł najniższa cena z 30 dni
ostatnia cena przed obniżką
60,28 zł najniższa cena z 30 dni
Tajniacy – najczęściej zadawane pytania
Tajniacy to jedna z najbardziej znanych i lubianych gier imprezowych na świecie. Swoją popularność z pewnością zawdzięcza dynamicznej rozgrywce oraz łatwym zasadom, które umożliwiają doskonałą zabawę nawet tym osobom, które na co dzień nie grają w planszówki. Tajniacy z powodzeniem sprawdzają się nie tylko w roli gry imprezowej, ale także rodzinnej, która często pojawia się na świątecznych stołach lub po prostu po niedzielnym obiedzie.
Mimo tego, że obecnie na rynku dostępnych jest kilka wersji gry, takich jak Tajniacy Bez Cenzury, Tajniacy Obrazki, Tajniacy XXL czy Tajniacy Disney, podstawowe zasady gry pozostają niezmienne. W każdym z tych tytułów znajdziemy karty z nadrukowanymi po obydwu stronach hasłami (lub obrazkami). Pierwszym krokiem jest rozłożenie losowo wybranych 25. kart w taki sposób, by tworzyły kwadrat o bokach 5 na 5. Karty z hasłami należy ułożyć na stole, lub podłodze, w taki sposób, by każdy miał do nich wygodny dostęp. Następnie osoby biorące udział w zabawie dzielą się na dwie grupy i wybierają spośród siebie kapitana drużyny. Kapitanowie drużyn siadają po jednej stronie przygotowanego z kart pola gry, a pozostali gracze po stronie przeciwległej. Osoby dowodzące drużynami ustalają, która grupa będzie czerwona, a która niebieska.
Ostatnim etapem przygotowania do rozgrywki jest wybór karty klucza, do której wgląd mogą mieć tylko kapitanowie. Na karcie klucza narysowana jest siatka kwadratów o bokach 5 na 5, z których niektóre zaznaczone są kolorem czerwonym, niebieskim oraz beżowym. Zawsze pojawia się też jedno pole czarne. Kwadraty w kolorach niebieskim i czerwonym wskazują, które hasła należą do danej drużyny. Pola beżowe to tzw. osoby postronne, zaś kolor czarny wskazuje zabójcę.
Po rozpoczęciu rozgrywki, kapitan drużyny patrzy na rozmieszczone według klucza hasła swojej drużyny i szuka pomiędzy nimi powiązań i skojarzeń bowiem swoim zawodnikom może udzielić tylko jednosłownej podpowiedzi. To jedno słowo może odnosić się jednak do kilku haseł, dlatego może np. brzmieć „Kopytko 3” co będzie odnosić się do takich haseł jak: koń, obiad, kopać. Zadaniem drużyny jest odgadnąć wszystkie hasła, na które swoją podpowiedzią chce ją naprowadzić kapitan drużyny. Na poprawnie odgadniętym haśle, kapitan kładzie kartę agenta w kolorze swojej drużyny. Jeśli drużyna się pomyli i odgadnie hasło beżowe, wówczas traci możliwość dalszego odgadywania haseł w tej turze, a odgadnięte hasło kapitan zakrywa kartą obserwatora. Odgadnięcie hasła drużyny przeciwnej oznacza z kolei utratę kolejki i zakrycie tego hasła kartą w kolorze przeciwników, co ułatwi im dalsze odgadywanie i przybliży ich do zwycięstwa. Natomiast strzał w hasło znajdujące się na czarnym polu Zabójcy oznacza natychmiastową przegraną.
Drużyna, która jako pierwsza (samodzielnie lub z pomocą przeciwników) zakryje kartami w swoim kolorze wszystkie przewidziane dla niej w kluczu hasła - wygrywa zabawę.
Standardowa wersja gry Tajniacy umożliwia rozgrywkę od dwóch do ośmiu osób. Poza klasyczną rywalizacją drużyn, wersja podstawowa udostępnia więc także drugi wariant gry rozgrywki czyli kooperację dla dwóch osób. Z drugiej strony, na rynku dostępna jest także wersja Tajniacy Duet, która jest typową grą dwuosobową.
Odpowiedź jest bardzo łatwa. Jeśli nie masz w swojej kolekcji jeszcze żadnej gry z serii Tajniacy, wybierz wersję podstawową. Pozwoli ci ona na prowadzenie nie tylko rozgrywek dwuosobowych, ale także na świetną zabawę w dużo większym gronie. Jeśli natomiast doskonale znasz już całą serię lub poszukujesz tytułu typowo dwuosobowego, wybierz Tajniacy Duet, który posiada tylko wariant kooperacyjny, ale zasady rozgrywki zmieniono w nim w taki sposób, by obydwaj gracze byli bardziej zaangażowani w zabawę. Zadaniem obydwu graczy jest tu bowiem zarówno odgadywanie haseł jak i udzielanie wskazówek. Zabawa toczy się przez 9 rund w trakcie których dwuosobowa drużyna wspólnie musi odgadnąć łącznie 18 haseł.