Filtruj
Kategorie
Wiek
Płeć
Bohater
Cena

Gra Tajniacy

Tajniacy to karciana gra towarzyska, której autorem jest Vlaada Chvátil. Została wydana w 2015 roku przez wydawnictwo Czech Games. W Polsce wprowadziło ją na rynek wydawnictwo Rebel. Gra ta uzyskała prestiżowe tytuły, w tym Gry Roku 2016 w Niemczech oraz w naszym kraju. Wielokrotnie znajdowała się na czele znanych rankingów gier, np. BoardGameGeek.

Zasady gry imprezowej Tajniacy

Standardowa wersja gry Tajniacy jest przeznaczona dla od 4 do 8 graczy. Dzielą się oni na dwa zespoły szpiegów – niebieski oraz czerwony. Każdemu z nich przewodzi szef wywiadu. Szefowie siadają po jednej stronie stołu, a pozostali gracze po drugiej. Następnie zadaniem jednej osoby jest przetasowanie 25 kart z kryptonimami i ułożenie ich na stole w taki sposób, aby utworzyły siatkę składającą się z 5 kolumn oraz 5 rzędów. Jeden z szefów wywiadu losuje w tajemnicy przed szpiegami kartę klucza. Znajdują się na niej niebieskie, czerwone i beżowe kwadraty, a także jeden czarny.

Zadaniem obu zespołów szpiegów jest odgadywanie, pod którym kryptonimem ukrywa się agent w kolorze ich drużyny. Każdy z szefów może im udzielić podpowiedzi, wskazując jednowyrazowe hasło oraz liczbę słów, z którym się mu ono kojarzy. Drużyna konsultuje pomiędzy sobą, o które kryptonimy może chodzić. Szef nie może natomiast dawać im żadnych dodatkowych podpowiedzi – słownych ani pozawerbalnych.

Jeżeli wybór okaże się prawidłowy, wtedy szef zakrywa kryptonim kartą przedstawiającą agenta w kolorze jego zespołu. Gracze mogą również trafić na pole drużyny przeciwnej – wtedy karta zostaje zakryta należącym do niej agentem. Istnieją również pola beżowe, za którymi kryją się obserwatorzy. Wskazanie takiego pola skutkuje przejściem kolejki na drugą drużynę. Na karcie klucza znajduje się ponadto jeden czarny kwadrat – wskazanie odpowiadającego mu kryptonimu skutkuje przegraną i przedwczesnym zakończeniem gry. W innym przypadku wygrywa ten zespół, który jako pierwszy zasłoni wszystkie karty z kryptonimami swoich agentów.

Dodatki do gry karcianej Tajniacy

Oprócz podstawowej wersji gry zostały także wydane dodatki, m.in. Tajniacy: Fantastyczne Światy, Tajniacy: Nowi Agenci, Tajniacy: Obcy Agenci, Tajniacy: Bez Cenzury czy Tajniacy: Obrazki. Dzięki nim można wzbogacić grę o nowe, tematyczne kryptonimy.

Zachęć swoich znajomych do wspólnej rywalizacji w grze Tajniacy. Załóżcie dwie siatki szpiegowskie i odgadujcie, pod którymi kryptonimami ukrywają się agenci wywiadu.

więcej

Tajniacy – najczęściej zadawane pytania