Czy warto kupować etui na tablet?

Tablet w dużej mierze przypomina smartfon. Jego tylna część składa się z obudowy, zazwyczaj wykonanej z tworzywa sztucznego, a przednia to szklany wyświetlacz. Dlatego też tablet wymaga dokładnie takiej samej ochrony, co telefon.

Listę możliwych szkód otwiera wyszczerbienie narożnika, a zamyka popękanie szybki wraz z „rozlaniem się” wyświetlacza. Często dochodzi do zalania elektroniki. Nawet kilka kropel kawy, które dostaną się do slotu ładowania lub głośnika, może wywołać zwarcie. Biorąc pod uwagę ceny etui na tablety oraz koszt wymiany uszkodzonych części, można stwierdzić, że zdecydowanie warto wyposażyć się w funkcjonalny pokrowiec.

Co więcej, poszczególne futerały nie tylko przejmują na siebie część siły ewentualnego uderzenia, obciążenia, upadku lub zalania, ale także zwiększają komfort użytkowania sprzętu. Zwykle mają wbudowane stojaki, dzięki którym można wygodnie postawić tablet na stoliku np. podczas oglądania serialu. Na co zwracać uwagę, wybierając pokrowiec?

Jakie etui na tablet wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli etui na tablet. Dlatego, by kupić najlepszy pokrowiec, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, najważniejszą jest rodzaj tego akcesorium.

Etui na tablety – rodzaje

Etui zamykane

Jeden z najpopularniejszych pokrowców na tablety, nazywany także książkowym. Składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów, które przypominają przednią i tylną okładkę książki. Jedna część chroni obudowę urządzenia, a druga wyświetlacz. Może być zamykane krótkim paskiem wsuwanym do szlufki albo za pomocą magnesu lub gumki.

 

Etui na tablet ET181K, 7" - Esperanza

 

Etui ze stojakiem

Przednia strona jest wyposażona w magnesy na całej powierzchni i składa się z trzech równych części, możliwych do złożenia w trójkąt. Tym sposobem, po otwarciu można uzyskać wygodną podpórkę, do łatwiejszego korzystania z tabletu.

 

Etui na tablet LENOVO TAB M10 - Tech-Protect

 

Etui plecki

Case, który działa dokładnie tak samo, jak popularne „plecki” do smartfonów. Osłania wyłącznie obudowę oraz brzegi tabletu, wymaga zatem dokupienia szkła hartowanego na wyświetlacz, by zapewnić urządzeniu pełną ochronę. Plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności każdorazowego otwierania pokrowca, bo  ekran ciągle pozostaje odkryty. Co więcej, takie etui na tablet jest wyjątkowo tanie, można je kupić za mniej niż 20 zł.

 

Etui na tablet Lenovo Tab M8, Slim Case - Hurtel

 

Etui wsuwane

To zwykle materiałowe pokrowce z zamkiem błyskawicznym. Nie ochronią urządzenia przed zalaniem, jednak materiał został zaprojektowany w taki sposób, by chronić urządzenie przed upadkiem. Tego typu etui są często wyposażone w przydatne kieszonki, np. na kabel USB do ładowania sprzętu.

 

Etui na tablet Mussel, 10" - Natec

 

Etui torba

Materiałowa torba o niewielkich rozmiarach, wyposażona w rączkę do przenoszenia urządzenia oraz kieszenie na dodatkowy sprzęt: ładowarkę, smartfon lub mały notes. Taki futerał z pewnością przyda się w podróży.

 

Etui na tablet BMINIT, 10" - Tucano

 

Etui z klawiaturą

A raczej klawiatura z zamykanym etui magnetycznym. To model dla osób, które planują przy pomocy tabletu pracować, pisać ze znajomymi czy tworzyć dokumenty tekstowe, np. w podróży. Jak sugeruje nazwa, jest ono wyposażone w klawiaturę, która łączy się przez Bluetooth lub kabel z urządzeniem.

 

Etui na tablet z klawiaturą APPLE IPAD 10.2 7 / 8 GEN. 2019 2020 - EAM Electronics

 

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując pokrowiec na tablet?

Rodzaj to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę wybierając etui. Tablety różnią się między sobą wielkością, dlatego należy dobrać pokrowiec do ich wymiarów. Wystarczy kierowanie się calami – case musi mieć ich minimum tyle, co urządzenie.

Warto też sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane etui, które wpadło ci w oko. „Plecki” bardzo dobrze absorbują uderzenia, gdyż są z silikonu albo TPU, czyli termoplastycznego poliuretanu. Z kolei modele wsuwane, składane oraz torby mogą być skórzane, z eko-skóry, specjalnej pianki, tworzywa sztucznego czy bawełny. Dwa pierwsze, prezentują się bardzo elegancko, z kolei piankowe występują często w ciekawych wzorach i kolorach oraz są bardzo miękkie. Tworzywo sztuczne jest zwykle wykorzystywane przy modelach magnetycznych, a z bawełny powstają futerały wsuwane lub torby dobrze absorbujące uderzenia i wstrząsy.

Przed zakupem warto porównać kilka modeli, by wybrać ten najlepszy.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock