Spis treści:

  1. HDMI czy DisplayPort – który kabel do monitora 144 Hz będzie odpowiedni?
  2. HDMI – jaką ma maksymalną przepustowość?
  3. DisplayPort – jaką oferuje maksymalną przepustowość?
  4. Jakim kablem podłączyć monitor 144 Hz do komputera: HDMI czy DisplayPort?

 

HDMI czy DisplayPort – który kabel do monitora 144 Hz będzie odpowiedni?

Kabel HDMI i DisplayPort to dziś najchętniej wybierane złącza wideo. Nic dziwnego, umożliwiają bowiem przesył nie tylko wizji, ale także fonii (czyli po prostu dźwięku), na dodatek w bardzo wysokiej jakości i o doskonałej przepustowości. To właśnie przepustowość ma ogromny związek z tym, jakim kablem uda się bezstratnie podłączyć monitor 144 Hz do komputera, na samym początku należy więc zrozumieć, czym jest ten parametr.

Przepustowość to rzeczywista, czyli naprawdę możliwa do osiągnięcia, szerokość zakresu przesyłanych częstotliwości. Mianem tym określa się także maksymalną liczbę danych, które uda się przesłać danym kanałem. Najprościej będzie zrozumieć tę definicję na przykładzie, w którym „w rolę” przepustowości wciela się kran umywalkowy, a woda odzwierciedla przesyłane częstotliwości (dane, informacje). Im większa średnica kranu, tym więcej wody wypłynie w ciągu sekundy.

Podobnie jest właśnie z przepustowością przewodów – szersza prześle więcej informacji w danym czasie, co przekłada się na ogólną efektywność kabla, w tym dotyczącą skutecznej obsługi danej częstotliwości odświeżania ekranu. A jaką przepustowość oferują kable HDMI oraz DisplayPort?

 

Kabel HDMI SAVIO CL-05, 2 m

 

HDMI – jaką ma maksymalną przepustowość?

Nazwa HDMI odnosi się do całej „rodziny” przewodów. Interfejs ten występuje zatem w przeróżnych rodzajach wtyków oraz, co istotniejsze dla omawianego zagadnienia, generacjach. Im nowsza, tym większe stają się możliwości danego przewodu (oraz wejścia), w tym dotyczące przepustowości. To kolejno:

  • HDMI 1.0, 1.1 oraz 1.2 – maksymalna przepustowość video sięga 3,96 Gbit/s.
  • HDMI 1.3 i 1.4 – przepustowość wzrosła do 8,16 Gbit/s.
  • HDMI 2.0 – maksymalna przepustowość wynosi 14,40 Gbit/s.
  • HDMI 2.1 – przepustowość osiąga już 42,6 Gbit/s.

A która z tych wersji okazuje się odpowiednio efektywna, by bezstratnie obsłużyć częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz? „Na styk” sprawdzi się HDMI 1.3 oraz 1.4 oferujące 144 Hz przy zachowaniu jakości Full HD obrazu. Warto jednak zdecydować się na HDMI 2.0 lub 2.1, które zapewniają obsługę aż do 240 Hz w Full HD.

 

Kabel HDMI HAMA High Speed, 3 m, czarny

 

DisplayPort – jaką oferuje maksymalną przepustowość?

W przypadku złączy DisplayPort jest dokładnie tak samo, jak przy HDMI – występują w przeróżnych generacjach, które oferują między innymi gorszą lub lepszą przepustowość. To więc:

  • DisplayPort 1.0 i 1.1 – maksymalna przepustowość video wynosi 10,8 Gbit/s.
  • DisplayPort 1.2 – przepustowość osiąga 17,28 Gbit/s.
  • DisplayPort 1.3 i 1.4 – przepustowość urosła do 32,4 Gbit/s.
  • DisplayPort 2.0 – maksymalna przepustowość to już 77,37 Gbit/s.

A jak wygląda osiąganie częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz w przypadku tej „rodziny” złączy? Każda z wersji DisplayPort będzie w stanie przesyłać sygnał z częstotliwością odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz. Pierwsze, a więc 1.0 i 1.1 oferują dokładnie 144 Hz przy rozdzielczości Full HD, z kolei wersje od 1.2 do 2.0 skutecznie przekazują sygnał z częstotliwością odświeżania do 240 Hz.

 

Kabel DisplayPort LANBERG, 1.8 m

 

Jakim kablem podłączyć monitor 144 Hz do komputera: HDMI czy DisplayPort?

Jak wynika z powyższych akapitów, zarówno przewody HDMI, jak i DisplayPort mogą bezstratnie obsługiwać monitor 144 Hz. Jeżeli zdecydujesz się na kabel HDMI do monitora, to pamiętaj, by wybrać go w wersji minimum 1.3, przy czym najbardziej efektywna będzie 2.1. Z kolei w przypadku DisplayPort nie musisz się zastanawiać nad generacją złącza – bez względu na to, który kabel wybierzesz, bez kłopotu obsłuży on częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie tych minimum 144 Hz.

W rozwiązaniu dylematu dotyczącego tego, jakim kablem podłączyć monitor 144 Hz do komputera, mogą pomóc dodatkowe parametry obu tych rodzajów złączy. Jedną z najbardziej znaczących kwestii jest maksymalna długość przewodu, którą możesz wykorzystać, by nie stracić na jakości obrazu. W przypadku HDMI jakiekolwiek straty zaczynają się powyżej 10 metrów długości, natomiast DisplayPort oferuje pełną przepustowość do 3 metrów.

 

Kabel HDMI - DisplayPort QOLTEC 50441, 2 m

 

Na korzyść DisplayPort przemawia z kolei stosunek częstotliwości odświeżania do rozdzielczości obrazu. Jeśli tylko pozwolisz sobie na stratę tej pierwszej do poziomu 120 Hz, to będziesz mógł korzystać z 4K już w wersji 1.4; HDMI daje taką możliwość dopiero przy drugiej generacji (od 2.1).

W ogólnym rozrachunku przyjmuje się zatem, że złącza DisplayPort są lepszym wyborem (od HDMI) dla osób, którym zależy przede wszystkim na najlepszej częstotliwości odświeżania.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock