Źródła czerpania wody 

Jeszcze do niedawna jednym z nielicznych źródeł wody pitnej był kran. Niestety wypływająca z niego woda bardzo często nie ma dobrego smaku i zapachu. Co więcej, w dużych miastach bywa twarda, przez co traci swoje właściwości. Alternatywą dla wielu ludzi stało się więc jej wcześniejsze przegotowanie (w celu poprawienia jakości) lub udanie się do sklepu po wodę butelkowaną. Jednak na dłuższą metę oba te rozwiązania bywają uciążliwe – na zagotowanie wody trzeba bowiem czekać, a jej zakup w plastikowych butelkach nie jest korzystny dla środowiska.

Z tego też względu miejskie wodociągi coraz częściej podejmują szereg działań, aby wypływająca z kranu woda była zdatna do spożycia. Jednak czasem nie wystarczy to, aby użytkownik mógł cieszyć się jej dobrym smakiem i zapachem – wpływają na to m.in. nie zawsze zadbane rury wodociągowe. Dlatego też dobrą alternatywą dla wody z kranu, przegotowanej i mineralnej w butelkach plastikowych jest dzbanek filtrujący.

 

Dzbanek filtrujący BRITA Marella XL

 

Jak działa dzbanek filtrujący? 

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa dzbanek filtrujący. Formą przypomina on bowiem klasyczny plastikowy dzbanek na napoje. Zazwyczaj ma bardzo prostą, wykonaną z tworzywa sztucznego konstrukcję, składającą się z zewnętrznego i wewnętrznego pojemnika oraz zainstalowanego między nimi filtra węglowego. To właśnie on jest odpowiedzialny za filtrowanie wody.

Cały proces polega na napełnieniu cieczą z kranu górnego pojemnika. Zamontowany filtr węglowy usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia i niweluje przykry zapach, a następnie przepuszcza ją do wewnętrznej komory. Tak przefiltrowana woda może być spożywana bezpośrednio z dzbanka. Ponadto z racji szczelnej konstrukcji w żadnym momencie nie dochodzi do mieszania się wód.

Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe? 

Niektórzy odwlekają w czasie zakup tego sprzętu, zastanawiając się, czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa. Głównym zadaniem tego przyrządu kuchennego jest poprawa smaku i jakości cieczy. Zamontowany filtr wyłapuje nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Z tego też względu woda ta zostaje pozbawiona wielu niepożądanych substancji (np. rdzy). Co więcej, przyczynia się również do zmniejszenia ilości kamienia, osadzającego się na dnie czajnika.

 

Dzbanek filtrujący szklany Dafi Crystal LED +1 filtr Classic (grafitowy)

 

Na tym etapie warto również wspomnieć o konstrukcji dzbanka. Zazwyczaj jest on wykonany z tworzywa sztucznego, jednak jest to plastik wysokiej jakości. Wykorzystane materiały są wolne od bisfenolu-A, dzięki czemu otrzymywana woda jest w pełni zdatna do spożycia i nie wpływa negatywnie na zdrowie, ponieważ nie wchodzi w niepożądane reakcje z plastikiem, z którego dzbanek jest zrobiony. Na kupowanych produktach warto szukać oznaczenia BPA-free.

Woda z kranu a dzbanek filtrujący 

Odpowiedź na powyższe pytanie może stanowić także opis zawartości wody kranowej – czyli substancji, które zostają przefiltrowane, gdy trafia ona do dzbanka. Przede wszystkim usuwany jest chlor oraz nadmiar magnezu i wapnia, które przyczyniają się do twardnienia wody. Warto także pamiętać, że dużą rolę odgrywa sam środek transportu cieczy – rury wodociągowe. To właśnie w nich mogą gromadzić się bakterie, które następnie są spożywane wraz z wodą kranową. Co więcej, do organizmu trafia także zgromadzony w nich muł czy osad z kamienia. Obecna jest także rdza, która bywa wyczuwalna w cieczy – szczególnie gdy chodzi o jej smak. Filtr z węglem aktywnym zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, chlor używany do dezynfekcji rur wodociągowych, pestycydy, niektóre metale ciężkie czy zanieczyszczenia organiczne. Ponadto mogą spożywać ją dzieci już od pierwszego roku życia!

Jak korzystać z dzbanka filtrującego? 

Warto jednak zaznaczyć, iż powyższe zastosowanie zostanie spełnione wyłącznie wtedy, gdy domownicy będą prawidłowo korzystać z urządzenia. Niezmiernie ważna jest tutaj wymiana filtra węglowego. Najczęściej jeden taki wkład wystarcza na ok. 150 litrów wody (czyli mniej więcej 4 tygodnie użytkowania). Pod tym względem należy jednak dostosować jego wymianę do indywidualnej eksploatacji. Dzbanki bardzo często wyposażone są we wskaźnik, który informuje o zużyciu filtra, dlatego zapamiętanie daty poprzedniej wymiany wkładu nie powinno sprawiać problemu.

 

Dzbanek filtrujący AQUAPHOR Provence, czarny + wkład magnezowy A5 Mg

 

Rodzaje filtrów do wody 

Istnieje wiele rodzajów filtrów. Przede wszystkim różnią się one kształtem, dlatego też przed zakupem należy dobrze zapoznać się z modelem posiadanego dzbanka filtrującego. Koszt takiego wkładu to zazwyczaj ok. 15-20 zł. Niemniej to niejedyna różnica, jaką można zaobserwować wśród filtrów. Bardzo często są one bowiem dodatkowo wzbogacone.

Najpopularniejszą opcją są wkłady, które uzupełniają filtrowaną wodę w magnez (od kilkunastu do kilkudziesięciu mg/l). Istnieją również takie, które alkalizują wodę, czyli podnoszą jej odczyn pH. Użytkownicy mogą skorzystać również z wkładu o zwiększonym usuwaniu twardości, pomagającym zmiękczyć wodę kranową.

Jaki dzbanek filtrujący kupić? 

Dzbanki filtrujące do wody są coraz bardziej popularne. Z tego też względu produktów tych stale przybywa na rynku akcesoriów kuchennych. W Polsce wśród najpopularniejszych producentów w dalszym ciągu znajduje się Brita – pionier w tworzeniu dzbanków filtrujących. Na wyróżnienie zasługuje także Aquaphor czy Dafi. Każdy z nich ma w swojej ofercie urządzenia o różnorodnym kształcie czy kolorze.

Decydując się na zakup, warto dobrać produkt do swoich potrzeb. Z tego względu niezbędna jest analiza parametrów. Szczególnie ważna jest pojemność dzbanka – najlepiej, by była ona większa niż 1,5 litra. Obecnie produkowane urządzenia do filtrowania wody mogą umożliwiać przefiltrowanie nawet 4 litrów wody! Rozwiązanie to jednak o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny.

 

Dzbanek z filtrem BRITA Marella MXplus, biały + 3 wkłady

 

Dzbanki filtrujące są ekologiczną, ekonomiczną i wygodną alternatywą dla wody mineralnej w plastikowych butelkach. Korzystając z nich odpowiednio, czyli wymieniając regularnie wkłady, filtrując wyłącznie zimną wodę i spożywając ją do 12 godzin po przefiltrowaniu, nie należy się obawiać, że dzbanki te nie są zdrowe. Z pewnością podnoszą one jakość oraz poprawiają smak spożywanej wody, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dzbanek filtrujący oraz wkłady.

Sprawdź inne artykuły z kategorii Poradniki.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock