Woda jest niezbędna do życia wszystkim żywym organizmom. Kupowanie dużych ilości butelkowanej wody w marketach ma jednak swoją ciemną stronę: generuje się przy tym sporą ilość nieekologicznych odpadów. W trosce o zdrowie swoje i planety warto zdecydować się na dzbanki filtrujące.
Jak działają dzbanki filtrujące? Co możemy zyskać, korzystając z nich?
Korzystanie z dzbanka znacznie poprawia nie tylko smak, ale także zmniejsza twardość wody z kranu. Przefiltrowana, będzie zawierała mniej kamienia czy chloru dodawanego podczas jej uzdatniania. Dzięki temu zyskuje się zdrowszą, smaczniejszą i bardziej miękką wodę.
Filtry są też w stanie zatrzymać niektóre zawarte w wodzie szkodliwe pierwiastki, zapewniając nam bezpieczeństwo i pewność, że woda kranowa jest nie tylko smaczniejsza, ale także zdrowa. Oprócz tego, stosowanie wody z dzbanka pomoże ograniczyć odkładanie się kamienia w czajniku czy garnkach, dzięki czemu przedłuża ich żywotność.
Korzystanie z dzbanków filtrujących to oszczędność na zakupach. Raz wydana kwota stanowi inwestycję, która szybko się zwróci. Zaoszczędzisz przede wszystkim na konieczności ciągłego kupowania wody butelkowanej, częstszego wymieniania lub czyszczenia czajnika oraz przyczynisz się do mniejszego zużycia plastiku.
Jaki dzbanek filtrujący najlepiej wybrać? Przegląd dostępnych produktów
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele firm produkujących dzbanki. Każdy z nich, choć podobny, może różnić się drobnymi elementami, wpływającymi na codzienną wygodę użytkowania. Można także wyróżnić wiele modeli urządzeń filtrujących, nie tylko klasyczne dzbanki, które warto dopasować do własnych preferencji, np. szklane karafki, przenośne butelki z dzióbkiem, czajniki ze wbudowanym filtrem, a nawet nakładki na kran z systemem oczyszczającym i spieniającym wodę. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka?
Dzbanek filtrujący Dafi – wady i zalety produktu
Dafi to jedna z popularniejszych marek, mocno kojarzona właśnie z produktami przeznaczonymi do filtracji wody. Jednym z nich jest dzbanek filtrujący szklany Crystal, który wyróżnia się spośród innych dostępnych filtratorów elegancją i stylowym designem. Idealna propozycja dla osób preferujących szkło ponad plastik oraz ceniących możliwość wykorzystania go jako oryginalnej ozdoby na stole.
Wykonany z wysokiej jakości szkła, wytrzymały, ergonomiczny, niereagujący w żaden sposób ze znajdującą się w nim wodą. Posiada specjalny indykator LED sensor, wskazujący na termin wymiany filtra. Pojemność zbiornika to 1 l. Dla niego przeznaczone są filtry Dafi pH+ oraz Mg+.
Kolejny dzbanek Dafi, na który warto zwrócić uwagę, to model Luna MI, który w gotowym zestawie, oprócz samego dzbanka, posiada również wkład oraz bidon do wygodnego zabierania wody ze sobą poza dom. Jest on również nieco większy, może za jednym „cyklem filtracji” uzyskać więcej czystej wody, bo aż 1,5 l. Do idealna ilość, gdy chcesz wykorzystać dobrej jakości wodę do czajnika czy garnka z zupą.
Dzbanek filtrujący Brita – czy sprawdzi się przy codziennym użytkowaniu?
Ciekawym modelem oferowanym przez markę Brita jest dzbanek o nazwie Marella. Oferuje on elegancki i praktyczny pojemnik, zaprojektowany w taki sposób, by mieścił się na półce przy drzwiach lodówki (dzięki czemu zyskujesz możliwość chłodzenia napoju, tak jak lubisz). Zastosowane przy produkcji materiały są bezpieczne, posiadają również atest PZH.
Dzbanek jest niezwykle wygodny w użyciu, dzięki ergonomicznemu uchwytowi oraz uchylnej klapce do nalewania wody. Posiada również specjalny elektroniczny wskaźnik informujący o zbliżającej się konieczności wymiany filtra – nie musisz się już przejmować pamiętaniem, kiedy umieściłeś poprzedni.
Pojemność wody przefiltrowanej wynosi 1,4 l. Sam dzbanek można myć w zmywarce w temperaturze do 50°C, co gwarantuje wygodę i przyjemność użytkowania. Dzbanek wykorzystuje filtry Brita Maxtra.
Jeżeli zależy ci na nieco większym produkcie filtrującym, który na raz będzie w stanie oczyścić dużą ilość wody, wówczas idealny będzie dla ciebie model siostrzany, czyli Marella XL. To praktycznie ten sam dzbanek, różniący się jedynie wielkością pojemnika na przefiltrowaną wodę. Często dostępny jest już w zestawie z zapasem odpowiadających mu filtrów.
Dzbanek filtrujący wodę Aquaphor – specyfikacja
Dzbanek Provence to jeden z polecanych dzbanków filtrujących marki Aquaphor. Można go kupić w zestawie z wkładami magnezowymi. Produkt ten został wykonany z tritanu. Tez niezwykły kopoliester nowej generacji jest całkowicie bezpieczny i nadaje się do kontaktu z żywnością, nie zawiera bisfenolu i związków pochodnych, ftalanów, siarki, azotu czy ołowiu.
Charakteryzuje się także zwiększoną wytrzymałością na stłuczenia i uderzenia, jest trwały (może więc służyć ci przez wiele lat), lekki i przejrzysty, co wpływa na wygodę i przyjemność użytkowania.
Dopasowane do niego wkłady występują również w wersji magnezowej, która wzbogaca przefiltrowywaną wodę w tenże minerał, uzupełniając jego braki w organizmie.
Jednym z najtańszych, lecz bezpiecznych dzbanków filtrujących na rynku jest model Dalia + B100-5 marki Aquaphor. Posiada pokrywkę, którą można uchylać ruchem kciuka, dzięki czemu wodę z kranu można nalewać, używając jednej ręki. Do produkcji wykorzystano tworzywo sztuczne pozbawione BPA.
Zamiast dzbanka – czajnik filtrujący! Jak działa?
Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zakup czajnika ze wbudowanym filtrem do oczyszczania kranówki. To połączenie gwarantuje szybkie i wygodne przegotowywanie wody, dając pewność, że herbata czy kawa będzie miała idealny, niezmieniony smak, a sam czajnik będzie bezpieczny od kamienia i osadów, które skracają jego żywotność.
Tego typu rozwiązanie zastosowano w czajniku do filtrowania wody Clarity firmy Russell Hobbs. Produkt ten powstał we współpracy z marką Brita – to właśnie ich filtr wykorzystano we wnętrzu szklanej obudowy.
Podsumowanie
Dzbanek do filtrowania wody to zakup, który zadba o twój portfel, zdrowie oraz środowiska Dzięki niemu znacząco ograniczysz ilość zużywanego jednorazowego plastiku. Pamiętaj, by wlewać do dzbanka wodę przeznaczoną do celów gospodarczych – filtracja to nie to samo, co system uzdatniania wody!
Sprawdź inne artykuły z kategorii Poradniki.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)