Co to jest saturator?

Dla starszego pokolenia saturator nie jest niczym nowym. W czasach PRL-u syfon był niezwykle popularny na ulicach miast, gdzie można było kupić szklankę schłodzonej wody sodowej z odrobiną słodkiego syropu, zwykle malinowego lub cytrynowego. Szczególnie w upalne letnie dni ustawiały się do niego długie kolejki. Saturator, tak jak dzisiaj, służył do nagazowania zwykłej wody. Jednak swoim wyglądem w niczym nie przypominał współczesnych kompaktowych sprzętów. Dawniej był to duży wózek z butlą wypełnioną dwutlenkiem węgla. Z czasem pojawiła się też domowa wersja syfonu do wody sodowej w postaci metalowej butelki ze specjalnym mechanizmem. Obecnie saturatory są mniejsze niż domowe ekspresy do kawy i z łatwością mieszczą się nawet na niewielkim kuchennym blacie. Niektóre są stylizowane na designerskie PRL-owskie domowe syfony.

Jak działa saturator do wody?

Saturator do wody gazowanej służy do nasycenia wody dwutlenkiem węgla (CO2), którym wypełniony jest nabój. To najprostszy i najszybszy sposób na zamianę zwykłej wody w taką z bąbelkami. To, ile litrów uda się przygotować z jednego naboju, zależy od stopnia nasycenia wody gazem (ilość przyciśnięć guzika) oraz specyfikacji samego urządzenia.

Ze względu na sposób korzystania, można rozróżnić dwa rodzaje saturatorów:

  • ekspres do gazowania wody,
  • syfon do wody sodowej (gazowanej) w postaci butelki.

W obu przypadkach otrzymujemy to samo, czyli wodę z bąbelkami. Rzadko zdarza się, aby którakolwiek urządzenie wymagało dostępu do prądu. Różnica polega na tym, że saturator w formie ekspresu składa się z trzech elementów: samego ekspresu, zamontowanej w nim wymiennej butli z CO2 (cylinder) oraz butelki na wodę. Aby z niego skorzystać, należy napełnić zwykłą wodą, najlepiej kranową (może być filtrowana), butelkę dołączoną do zestawu. Następnie wystarczy wpiąć ją do ekspresu, kilka razy nacisnąć guzik i gotowe! Dwutlenek węgla z naboju zostaje wtłoczony pod ciśnieniem do butelki z wodą.

Na koniec można dolać do niej smakowy syrop do saturatora, sok owocowy, cukier – wszystko, co pozwoli stworzyć ulubiony gazowany napój. W ten sposób da się przygotować nawet colę! Co ważne, pusty nabój w formie butli można napełnić CO2 w wyznaczonych miejscach (często są to markety AGD) albo zamówić darmowego kuriera, który zabierze od nas pustą butlę i dostarczy nową od producenta, u którego kupiliśmy ekspres. Płaci się tylko za napełnienie jej gazem.

Natomiast syfonem do wody sodowej najczęściej określa się saturator w postaci butelki ze specjalnym mechanizmem. Do stworzenia bąbelków służą niewielkie naboje z CO2. W tym przypadku wodę wlewa się bezpośrednio do saturatora-butelki. Następnie wystarczy nacisnąć przycisk, by nasycić wodę gazem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarówno butelkę ze specjalnym mechanizmem, jak i ekspres nazywać tak samo: saturatorem lub syfonem do wody sodowej/gazowanej.

 

Saturator syfon do wody QUICK SODA

 

Zalety używania domowego saturatora

Korzyści związane z używaniem saturatora do wody gazowanej są ogromne. Przede wszystkim:

  1. Jedno urządzenie zastępuje tysiące plastikowych butelek z wodą (przykładowo: 1 pełny nabój do ekspresu jednego z producentów pozwala przygotować maksymalnie 60 litrów wody, co jest równe ok. 40 sklepowym butelkom o pojemności 1,5 litra);
  2. Zrezygnowanie z wody butelkowanej to większa oszczędność pieniędzy, ponieważ koszt regularnego korzystania z syfonu jest niższy niż w przypadku kupowania sklepowej wody;
  3. Domowy saturator do wody gazowanej pozwala żyć bardziej ekologicznie, ze względu na zdecydowanie mniejszą ilość generowanych plastikowych odpadów;
  4. To wygodne rozwiązanie, ponieważ można cieszyć się smakiem gazowanej wody zawsze wtedy, kiedy ma się na nią ochotę, bez konieczności wychodzenia do sklepu;
  5. Sprzyja zdrowym nawykom, zachęcając miłośników bąbelków do częstego picia wody i ułatwiając dostęp do niej.

Jedyną wadą może okazać się cena. Za pełny zestaw domowego saturatora do wody gazowanej zapłacimy kilkaset złotych. Jednak w dalszej perspektywie koszt szybko się zwraca, zwłaszcza jeśli ktoś regularnie pije duże ilości wody gazowanej.

 

Butelki SODASTREAM Fuse Plants

 

Jaki saturator wybrać?

Domowy saturator do wody sodowej cieszy się coraz większą popularnością, dlatego producenci oferują wiele różnych modeli tych urządzeń. Przy wyborze warto kierować się:

  • wydajnością naboju,
  • możliwością przygotowania wody o różnym stopniu nagazowania: lekko, średnio lub mocno gazowanej,
  • pojemnością butelki na wodę,
  • rodzajem butelki, która może być szklana (elegancka, bardziej eko, ale może się stłuc) lub plastikowa (trwalsza, ale mniej ekologiczna),
  • wyglądem – można wybrać np. designerki nowoczesny saturator albo stylizowany w klimacie retro,
  • dodatkowym wyposażeniem, np. zapasowa butelka na wodę, dwie butelki o różnych pojemnościach czy większa liczba nabojów w zestawie.

Zastanawiając się nad tym, jaki saturator do wody gazowanej wybrać, weź pod uwagę, ile osób będzie z niego korzystać. Może się okazać, że lepiej wybrać domowy saturator w zestawie z minimum dwiema butelkami na wodę oraz z nabojem o dużej wydajności. Jeśli planujesz zabierać przygotowaną przez siebie wodę gazowaną, np. do pracy, postaw na plastikową butelkę, która będzie lżejsza i trwalsza. Z kolei szklana to must have dla osób prowadzących ekologiczny styl życia. Najbardziej popularne marki produkujące domowe saturatory to SodaStream, Wessper i Philips. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock