Tamagotchi do dziś gromadzi nowych fanów i budzi sentymentalne wspomnienia wśród dorosłych, którzy pamiętają tę elektroniczną zabawkę ze swojego dzieciństwa. Pokolenie milenialsów było tym, któremu przypadła rola pierwszych opiekunów wirtualnego stworzonka. Jak na tamte czasy Tamagotchi oferowało naprawdę ciekawe funkcje i otwierało nowe możliwości zabawy. Dziś śmiało można powiedzieć, że elektroniczne jajo to fenomen na skalę światową.

 

Oryginalne tamagotchi  bandai

 

Co to jest Tamagotchi?

  • Kto i kiedy wymyślił Tamagotchi?

Tamagotchi to elektroniczna zabawka zaprojektowana w Japonii przez Akihiro Yokoi oraz Aki Maitę. Swoją premierę miała w 1996 roku, a już w kolejnym pojawiła się w sprzedaży na całym świecie. Oryginalnie wydawana jest przez japońską markę Bandai, ale na rynku można spotkać wiele nieco tańszych zamienników.

  • Jak wygląda zabawka Tamagotchi?

Tamagotchi nie da się pomylić z niczym innym. Ma bowiem kształt jajka z czarno-białym wyświetlaczem i trzema przyciskami. Przyczepiony do niego krótki łańcuszek pozwala bezpiecznie nosić zabawkę zawsze przy sobie. Na przestrzeni lat zmieniał się zewnętrzny wygląd jajka. Pierwsze były z reguły jednokolorowe, najczęściej białe. Dziś mamy do wyboru mnóstwo wersji kolorystycznych i ciekawych wzorów, np. Tamagotchi R2 D2 z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

 

Oryginalne tamagotchi R2-D2

 

  • O co chodzi w zabawie Tamagotchi?

Zabawę Tamagotchi można porównać do gry. Chodzi bowiem o to, by opiekować się elektronicznym stworzonkiem (podobnym do zwierzątka, rośliny lub przedmiotu), wyświetlanym na ekranie. Służą do tego 3 przyciski do sterowania. Cyfrowego stworka trzeba karmić, leczyć, dbać o jego dobrostan psychiczny i fizyczny. Słowem – należy się nim zajmować jak prawdziwym pupilem, od narodzin, aż do śmierci. W nowszych wersjach można wchodzić w interakcje z innymi graczami, a także odbywać spotkania online między podopiecznymi z jajek. To cenna zabawa z punktu widzenia rozwoju umiejętności społecznych i emocji.

  • Jak długo żyje Tamagotchi?

Jeden dzień prawdziwego życia to jeden rok w świecie Tamagotchi. Oznacza to, że 10 dni zabawy przekłada się na wiek stworka, który ma 10 lat. To, jak długo będzie żył, zależy od zainteresowania jego opiekuna. Im lepiej się nim zajmuje, tym dłużej ma szansę żyć – z reguły od 5 do 20 dni (dziesiątego dnia osiąga starczy wiek). Tamagotchi umiera bowiem z zaniedbania. Po jego śmierci wystarczy włączyć odpowiednią kombinację przycisków (A i C), by na ekranie pojawiło się jajko, z którego po kilku minutach wykluje się nowe Tamagotchi. Zabawa zaczyna się od nowa. W wersji V5 Tamagotchi, gdy umiera, odchodzi na zawsze na Tama Planet.

 

Tamagotchi trans blue

 

Tamagotchi na przestrzeni lat

  • Pierwsze Tamagotchi

W 1996 roku pojawiła się pierwsza generacja Tamagotchi (P1, Gen 1). Gra obejmowała realizowanie podstawowych zadań jak karmienie, leczenie, ważenie, zabawa i sprzątanie odchodów pupila. Chodziło wyłącznie o to, by poświęcać mu jak najwięcej czasu. Rok później pojawiła się druga generacja Tamagotchi (P2, Gen 2). Różnica między tą wersją a pierwszą była subtelna, obejmowała dodanie nowej minigry i bohaterów. Pojawiła się też inna ikonka leczenia Tamagotchi – dotychczasową strzykawkę zamieniono na butelkę lekarstwa z łyżeczką.

  • Tamagotchi Connection/Connexion

Początek XXI wieku zainicjował mnóstwo zmian i nowych wersji elektronicznego jajka. W 2004 roku pojawiła się wersja V1, która dała początek nowej serii Tamagotchi Connection (w USA) lub Connexion (w Europie). Największą nowością była możliwość łączenia się z innymi urządzeniami przez podczerwień, by zapoznawać ze sobą różne stworki.

W kolejnej wersji pojawia się waluta świata Tamagotchi (Punkty Gothi). Można je zdobywać w grach dostępnych w elektronicznym jajku i wydawać na swojego podopiecznego w specjalnym sklepiku.

W następnych wersjach pojawiła się możliwość odwiedzania miasteczka Tamatown, w którym czekało mnóstwo rozrywek na Tamagotchi. Z czasem zaczęły pojawiać się nowe aktywności, przedmioty, gry, postacie, zawody, zmiany w wyglądzie dotychczasowych stworków i wiele innych opcji. W wersji V5 (Familitchi) można opiekować się całą rodziną – aż trzema pupilami naraz. Dodano też możliwość oglądania telewizji, w której są 3 kanały do wyboru (np. kanał Travel Show zastąpił funkcję Pause).

W wersji V6 można założyć własny zespół muzyczny i grać na 20 instrumentach. Pojawiło się też 8 nowych gier i 40 postaci.

Tamagotchi dziś

W 2014 roku ukazała się w sprzedaży wersja Tamagotchi Friends, która obowiązuje do dziś. Funkcje elektronicznej zabawki są dostosowane do możliwości, jakie daje XXI wiek. Ekran niezmiennie pozostał czarno-biały, a zabawka ma postać jajka na łańcuszku, ale nowe są postacie o indywidualnych charakterach. Nowością jest także możliwość odbywania spotkań online z innymi stworzonkami w wirtualnym mieście Dream Town.

 

Tamagotchi Pix Party

 

Fenomen elektronicznej zabawki w formie jajka

Tamagotchi bardzo szybko odniosło ogromny sukces na całym świecie. W 2017 roku sprzedano 82 miliony elektronicznych jajek! Do dziś są produkowane i szeroko rozpoznawalne. Tamagotchi swój fenomen po części zawdzięcza elektronice. W latach 90. była to naprawdę atrakcyjna zabawka. Z czasem ewoluowała, dopasowując się do współczesnej, zaawansowanej technologii. Jednak wciąż Tamagotchi pozostaje niezbyt skomplikowanym gadżetem, który daje mnóstwo frajdy. Poza jajkiem dostępne są także liczne gry dla dzieci, serial animowany na oficjalnej stronie Tamagotchi oraz aplikacja na smartfony.

Ile kosztuje Tamagotchi?

Obecnie cena oryginalnego Tamagotchi wynosi ok. 100 zł. Nie jest to wygórowany koszt, zwłaszcza w stosunku do wielu innych współczesnych gadżetów i zabawek. Nieco taniej można kupić podróbkę. Jej ceny wahają się między kilkanaście a kilkadziesiąt złotych. Warto pamiętać, że od początku oryginał jest produkowany wyłącznie przez japońską firmę Bandai.

 

Oryginalne Tamagotchi

 

Do której grupy należysz: sentymentalnych fanów sprzed lat czy aktywnych do dziś graczy Tamagotchi? Daj znać w komentarzu!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.com