Głosowanie na Twórców Roku w kategorii Pisarka/Pisarz oraz Artystka/Artysta Muzyczny będzie odbywało się w aplikacji mobilnej Empiku od 5 do 13 lutego. Oddając głos na wybranego twórcę uzasadnijcie swoją nominację. Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy. Do wygrania są: rejsy Stena Line do Szwecji, drukarki Instax do zdjęć ze smarftona oraz eKarty prezentowe Empik.
Bestsellery Empiku – nominowani do nagrody Twórca Roku w kategorii: Pisarka/Pisarz
-
Elżbieta Cherezińska
Teatrolożka i zdobywczyni literackich nagród, która swoje serce oddała powieści historycznej – nieważne, czy pisze o Norwegii w X wieku, czy o średniowiecznej Polsce. Twórczyni trzech dużych cykli książkowych, w których świetnie umie wyważyć głęboki research z lekkością literatury rozrywkowej.
-
Toshikazu Kawaguchi
Dramaturg, producent i dyrektor grupy teatralnej – Toshikazu Kawaguchi to twórca unikający zaszufladkowania. Jego cykl „Zanim wystygnie kawa” łączy tropy znane z fantastyki z literaturą piękną. Pełna emocji, a jednocześnie dopracowana i kameralna – jakby stworzona z myślą o scenie.
-
Katarzyna Nosowska
Piosenkarka, pisarka, artystka – obecna na polskiej scenie od lat, z każdym kolejnym dziełem definiuje się na nowo. Jej felietony zostały wydane w trzech książkach. Jako autorka słynie z lekkości pióra, podszytej humorem ironii oraz celnych komentarzy społecznych, pozbawionych zadęcia.
-
Valerie Perrin
Francuska pisarka, scenarzystka i fotografka – Valerie Perrin jest twórczynią o szerokich zainteresowaniach artystycznych. Debiutancką „Zapomnianą niedzielą” podbiła francuski rynek wydawniczy, a kolejne powieści przyniosły jej międzynarodową sławę. Jej książki to apoteoza radości.
-
Jakub Żulczyk
Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy – słynący z mocnego stylu i bezkompromisowego spojrzenia na świat. Zasłynął jako twórca thrillerów, ale nieobcy mu też klasyczny kryminał, fantastyka i szeroko pojęte dziennikarstwo. Seriale na kanwie jego powieści biją rekordy popularności.
-
Harlan Coben
Międzynarodowy król kryminałów i jeden z najpopularniejszych pisarzy gatunkowych na świecie. Od debiutu w 1995 roku pisarz nie zwalnia tempa i wciąż dostarcza swoim fanom klimatyczne powieści sensacyjne. Coben wsławił się niezwykle przemyślanymi zagadkami kryminalnymi i pełną napięcia atmosferą.
-
Camilla Läckberg
Pisarka, ekonomistka i feministka – często określana jako „szwedzka Agatha Christie”. Camilla Läckberg zasłynęła na świecie z rozrywkowych powieści kryminalnych o dusznej, pełnej tajemnic atmosferze. Jej książki to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów szeroko pojętych kryminałów.
-
Remigiusz Mróz
Jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnej literatury polskiej, autor m.in. kultowej już serii z Joanną Chyłką czy „Behawiorysty”. Remigiusz Mróz to tytan pracy pisarskiej, który romansuje z różnymi gatunkami literackimi i nie boi się poruszać trudnych tematów.
-
B.A. Paris
Angielska pisarka specjalizująca się w thrillerach i kryminałach, której udało się osiągnąć sukces także poza Wielką Brytanią – jej „Terapeutka” otrzymała Bestseller Empiku 2021. W swojej twórczości bazuje na lękach czytelników i buduje przed nimi kryminalne zagadki, które wciągają do ostatniej strony.
-
Weronika Ancerowicz
Od lat związana z pisaniem i pracą nad tekstem – szlify zbierała na Wydziale Filologicznym UW oraz jako redaktorka i copywriterka. Autorka cykli „Pod przykrywką” i hitowego „Westwood Academy” oraz innych książek spod znaku Young Adult. Na równi z literaturą młodzieżową sięga po romans.
-
Joanna Balicka
Młoda pisarka, która trzy lata od debiutu może poszczycić się ogromną grupą fanów. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana – od płomiennego romansu aż po słodko-gorzką powieść o przyjaźni, czyli „Co wyszeptał nam deszcz?”. Balicka daje czytelnikom w swojej twórczości pełne spektrum emocji.
-
Marta Łabęcka
Pisarka książek z gatunku young adult, która pierwsze kroki w literackim świecie stawiała na Wattpadzie. Pokaźne grono czytelników przyniosła jej seria „Flaw(less)”. W najnowszej książce „My Beloved Monster” autorka wychodzi poza schemat i mierzy się z elementami typowymi dla kryminału.
-
Aleksandra Negrońska
Świeżo upieczona debiutanka, gdyż pierwszą książkę wydała w 2022. Największą popularność przyniósł jej cykl „Students” składający się z czterech rozchwytywanych przez fanów powieści. Jej twórczość wywodzi się z literatury obyczajowej, ale zawiera też elementy romantyczne i typowe dla Young Adult.
-
Weronika Anna Marczak
Jedno z największych nazwisk polskiego Young Adult, co przez ten rok udowodniły tłumy fanów i fanek pojawiających na spotkaniach. Kolejne tomy „Rodziny Monet” okazały się gigantycznym sukcesem wśród czytelników. Zdobywczyni nagrody Pisarki Roku na Bestsellerach Empiku 2022.
-
Jacek Bartosiak
W kontekście konfliktów zbrojnych, szczególnie dziejących się tuż obok, warto zadbać o stan swojej wiedzy na temat ewentualnych konsekwencji oraz szerzej – strategii. Jacek Bartosiak, specjalista od geopolityki, bez wątpienia swoimi publikacjami przyczynia się do zwiększenia świadomości.
-
Aleksander Kaczorowski
Wieloletni dziennikarz i tłumacz. Serce oraz swój warsztat literacki oddał Czechom, ale między Hrabalem a Havlem znalazło się miejsce dla byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksandra Kwaśniewskiego. Rozmowa dwóch Aleksandrów K. to arcyciekawa podróż do wspomnień z czasów prezydentury.
-
Joanna Kuciel-Frydryszak
Odczarowała mit o „starych, dobrych czasach” i dała głos tym, które w milczeniu doświadczały wielu krzywd. Babcie oraz prababcie pochodzące ze wsi w końcu doczekały się swojego szczerego portretu. Joanna Kuciel-Frydryszak nie uprawia chłopomanii, tylko przywraca kobiety na karty historii.
-
Jennette McCurdy
Dziecięce gwiazdy dorastają na oczach widzów, ich dzieciństwo właściwie nie istnieje. Jeśli jako dorośli zostają w showbiznesie, oznacza to, że nie znają innej rzeczywistości niż blask fleszy. Jennette McCurdy opowiedziała o bardzo mrocznym aspekcie sławy w młodym wieku – toksycznej relacji z mamą.
-
Justyna Bednarek
Ilustratorka i autorka literatury dziecięcej, zdobywczyni nagrody Bestsellery Empiku 2022 w kategorii Literatura dla dzieci. W tym roku powraca z drugą częścią „Sekretnej historii ludz… skarpetek”, którą czytelnicy pokochali za humor i nietuzinkowe podejście do nauki.
-
Andrzej Maleszka
Pisarz, scenarzysta i reżyser, który swoją twórczość kieruje przede wszystkim do młodszych odbiorców. Autor bestsellerowej serii dla dzieci „Magiczne drzewo”, która doczekała się też popularnej ekranizacji. Jego książki przenoszą do magicznego świata, w którym nie brakuje uniwersalnych prawd.
-
Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Duet Młodnicka-Waligóra nie zawodzi. Ich seria o Pinku podbiła serca dzieci i ich rodziców. Uroczy niebieski stworek nauczył się sporo o szacunku do siebie, odwadze oraz przyjaźni. Od niedawna jest także asertywny – a wraz z nim uczą się mali czytelnicy!
-
Róża Hajkuś
Autorka książek dla dzieci, influencerka i pediatrka. Róża Hajkuś w swojej działalności łączy bezpretensjonalny luz z ogromną medyczną wiedzą, dzięki czemu potrafi dotrzeć zarówno do najmłodych, jak i całkiem dorosłych odbiorców. Udowadnia, że o poważnych tematach można mówić prosto i mądrze.
-
Natalia de Barbaro
Psycholożka, wykładowczyni, trenerka społeczna i autorka poradników – Natalię de Barbaro zna każdy, kto choć trochę interesuje się tymi tematami. Przez lata współpracowała jako felietonistka z czołowymi polskimi czasopismami. Jej „Czuła przewodniczka” i „Przędza” cieszą się ogromną popularnością.
-
Izabela Janiszewska
Zadebiutowała w 2020 roku książką „Wrzask” i z miejsca stała się jedną z najciekawszych współczesnych autorek polskiego kryminału. Debiut szybko zamienił się w trylogię książek, a Janiszewska dała się poznać jako twórczyni prozy mocnej, wciągającej i pełnej niejednoznacznych moralnie bohaterów.
-
Alicja Sinicka
Popularna autorka powieści sensacyjnych, ale stawiała też kroki w literaturze dziecięcej. Od debiutu w 2015 w zgrabny sposób łączy wątki typowe dla klasycznych thrillerów jak i powieści romantycznych. Jej opowieści w dużej mierze bazują na strachu wynikającym z pozbawienia poczucia bezpieczeństwa.
Bestsellery Empiku – nominowani do nagrody Twórca Roku w kategorii Artystka/Artysta Muzyczny Roku
-
Kwiat Jabłoni
Folkowo popowa scena bardzo dużo im zawdzięcza. Z płyty na płytę dostrzegamy artystyczny rozwój Kasi i Kuby Sienkiewiczów oraz z ochotą wsłuchujemy w coraz ciekawsze propozycje muzyczne. Ostanie wydawnictwo duetu, czyli „Pokaz Slajdów” to przede wszystkim miraż gatunkowy, co tylko podsyca apetyt słuchaczy.
-
Kortez
Szerokie wykształcenie muzyczne, wielki talent producencki oraz melancholia w głosie – cechy charakterystyczne Korteza predestynują go do tworzenia wyjątkowych materiałów. W tym roku cieszyliśmy się osobistym i refleksyjnym albumem „Naucz mnie tańczyć” i czekamy na więcej.
-
Lana Del Ray
Charakterystyczny kontraltowy wokal, eksperymentowanie z tekstem, łączenie różnych gatunków w ramach jednego albumu – Lana Del Rey ma wiele do zaoferowania. Mało któremu słuchaczowi jest obojętna. Siła jej głosu dorównuje sile osobowości oraz pomysłowości przy tworzeniu konceptów na albumy.
-
sanah
To jedna z najbardziej zapracowanych gwiazd polskiej muzyki i oby tak zostało, bo chcemy słuchać jej piosenek na okrągło. Z każdą kolejną płytą objawia nam się jakaś nowa wersja sanah, co bez wątpienia świadczy o niestrudzonym poszukiwaniu przez artystkę nowych, ekscytujących nurtów.
-
Daria Zawiałow
Śpiewa, pisze teksty, komponuje muzykę, ma doświadczenie dziennikarskie i dubbingowe, kiedyś tańczyła taniec towarzyski. Kobieta-sztuka można powiedzieć, chociaż teraz to raczej „Dziewczyna Pop”. Muzyczne podróże z Darią to nie tylko okazja do zwiedzania dalekich zakątków świata, ale także duszy artystki.
-
Avi
Do niedawna Avi pracował z producentem Louisem Villanem, co owocowało świetnymi albumami. Raper wydał w tym roku pierwszą solową płytę, której tytuł, zawartość oraz brzmienie raper zawdzięcza w dużej mierze terapii. Dzięki temu materiał jest osobisty i trochę inny od poprzednich pozycji.
-
Polska wersja
Jano i Hinol debiutowali dwadzieścia lat temu płytą „Powrót do przeszłości”, a ich ostatni materiał to „Na waszych oczach”, który pokrył się podwójną platyną. Rok 2023 był dla duetu pracowity – koncerty promujących krążek, huczne urodziny jednego z twórców w formie imprezy dla fanów. Działo się!
-
PRO8L3M
Warszawski tandem debiutował w 2013 roku i od tego czasu wydał cztery długogrające płyty, trzy mixtape’y oraz dwa minialbumy. Krążki pokrywały się platyną, nominacje i nagrody spływały wartkim strumieniem. Styl Piotra „DJ Steeza” Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego jest nie do podrobienia.
-
ReTo
Pierwsze muzyczne kroki stawiał na scenie udergroundowej i za sprawą mixtape’ów zdobył niemałą popularność. Ugruntował ją w 2017 roku. Wtedy premierę miał jego oficjalny album „KRUK”. Najnowsza płyta „STYXXX” to nie tylko zapowiedź artystycznych rewolucji, ale także zmiany artysty.
-
Taco Hemingway
Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia – tak sam o sobie rapuje w kawałku „Wosk” pochodzącym z płyty o tym samym tytule. Materiał wyszedł w 2016 roku i od tego czasu nastąpiła rewolucja na trackach Taco. Teraz Fifi ma do powiedzenia dużo o sobie i świecie, jaki go otacza.
-
Depeche Mode
Piętnaście albumów studyjnych, dziesiątki singli, setki koncertów, roszady w składzie, kilka mrocznych historii. Depeche Mode to encyklopedyczny przykład gwiazd rocka, które niewątpliwie mają swoje miejsce w kanonie muzycznym. Płyta „Memento Mori” to znak, że nie wyśpiewali jeszcze ostatniego słowa.
-
Måneskin
Pochodzą z Rzymu, ich nazwa zaczerpnięta jest z języka duńskiego, a trzeci około europejski motyw niech stanowi zwycięstwo podczas 65. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Zespół Måneskin ma na koncie trzy longplaye i rzeszę fanów, którzy absolutnie zakochali się w glam rockowych kompozycjach.
-
Metallica
Debiutowali w 1981 roku, czyli ponad czterdzieści lat temu – w tym czasie wydali dwanaście długogrających albumów studyjnych. Pierwszym krążkiem był „Kill ’Em All”. Dziś uznaje się ich za prekursorów thrash metalu i nadal chętnie słucha. Najnowsze dzieło kapeli to płyta „72 Seasons”.
-
Męskie Granie
Trasy koncertowe spod znaku Męskiego Grania to w tej chwili najsilniejsze zjawisko na polskiej scenie. Inicjatywa rozpoczęła się w 2010 i dostarczyła nam wielu niezapomnianych utworów. Sporo osób swoje plany wakacyjne układa w taki sposób, by móc pojawić się na widowni tego corocznego wydarzenia.
-
The Rolling Stones
Swoją drogę na szczyt popularności rozpoczęli w 1962 roku. Liczne zmiany w obrębie składu kapeli, które miały miejsce już na samym początku artystycznej działalności świadczą o burzliwej relacji twórców z muzyką. To ma swoje odzwierciedlenie w postaci genialnych kawałków.
Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje!
Komentarze (0)