TOP

Sydonia. Słowo się rzekło (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 34,70 zł

34,70 zł
54,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono:

To jest stare jak Bork i diabeł?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
ID produktu: 1331708984
Tytuł: Sydonia. Słowo się rzekło
Autor: Cherezińska Elżbieta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 592
Numer wydania: I
Data premiery: 2023-02-21
Rok wydania: 2023
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 223 x 37 x 140
Indeks: 44475581
średnia 4,9
5
49
4
2
3
2
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
15 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
08-03-2023 o godz 16:39 przez: asiul11 | Zweryfikowany zakup
świetna książka, jak zawsze Cherzińska na swoim poziomie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-03-2023 o godz 21:28 przez: dorota sekretarska | Zweryfikowany zakup
Książka, Jak wszystkie Pani Elżbiety, fantastyczna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-03-2023 o godz 23:16 przez: ajs | Zweryfikowany zakup
Zakochana od pierwszych zdań tej powieści.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-03-2023 o godz 18:10 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Niezwykła i pochłaniajaca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-03-2023 o godz 20:58 przez: malgochakinik61 | Zweryfikowany zakup
jeszcze nie czytalam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
05-03-2023 o godz 13:23 przez: Marcin | Zweryfikowany zakup
Wyśmienita
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-03-2023 o godz 23:42 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-03-2023 o godz 13:36 przez: Małgorzata Murańska | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-02-2023 o godz 19:57 przez: Lady Margot
ZACHWYCAJĄCA! PERFEKCYJNA! JEDNA NA MILION! *** Przychodzi taki moment w życiu każdego, mam nadzieję, czytelnika, że trafia on na „powieść nad powieściami”. Pozycję, która pojawia się na rynku wydawniczym raz na kilka lat - o ile ma szczęście - a może jeszcze rzadziej. Zachwyca się nią tak mocno, przeżywa tak intensywnie, że nie wyobraża sobie, jak wyglądać będzie jego codzienność po skończonej lekturze. *** I oto, po latach oczekiwania, trafiła w moje dłonie właśnie taka wybitna, totalna „nadksiążka”, niemożliwa do ocenienia „Sydonia. Słowo się rzekło” autorstwa Królowej Powieści Historycznej, Elżbiety Cherezińskiej. W jaki sposób napisać mam o czymś tak wspaniałym, wybornym, tak dopracowanym pod każdym możliwym względem, do bólu perfekcyjnym, porywającym, fascynującym, zapierającym dech? Nieśmiało spróbuję. Oto poznajemy historię kobiety ze słowiańskiej legendy, Sydonii von Berk, oskarżonej o czary, twarzy wielu jej podobnych, które jako czarcie pomioty, w imię Boga i wszechwładnego, nieomylnego Kościoła, straciły życie z powodu swych „magicznych”, niezrozumiałych zdolności. To historia silnej, niezłomnej kobiety z krwi i kości, tak doskonale niedoskonałej. Autorka nie tylko znakomicie naszkicowała postać Sydonii, ale przede wszystkim z niezwykłym kunsztem odwzorowała klimat epoki: polityczne układy, zależności, dworskie intrygi, wpływ religii na rządy. Z Elżbietą Cherezińską nie ma żartów. Kiedy ta wybitna autorka i znawczyni historii, zabiera się konstruowanie powieści, nie bierze jeńców. Nie unika kwestii niewygodnych, nie wybiela, nie łagodzi. Tak też jest w „Sydonii”, książce, na którą czekałam ponad trzy lata (tak, tyle czasu minęło od publikacji ostatniego tomu cyklu „Odrodzone królestwo”). Nie umiem ubrać w słowa szaleńczego bicia serca, która wyrywało mi się z piersi podczas lektury. Nie umiem wyrazić bezbrzeżnego zachwytu nad stylem, fabułą, aryciekawą XVI-wieczną historią. Proszę, błagam, przeczytajcie tę wybitną powieść. Miłośnicy słowiańskości - stracicie głowę!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
19-03-2023 o godz 11:58 przez: Anonim
„Jak zielsko rosną w nas widziadła, które nam zasiano do głów”. Pani Cherezińska przenosi nas do Księstwa Pomorskiego, przełom XVI i XVII wieku. Przez Europę, nie oszczędzając Polski i Pomorza, przetacza się niszczycielska fala polowań na czarownice. Żadna kobieta, która mieszka sama i ma odwagę wyrazić głośno swoje myśli, nie może czuć się bezpiecznie. W Szczecinie mieszka szlachcianka Sydonia von Bork, zostaje przedstawionych jej kilka zarzutów, w tym spowodowanie śmierci panującego księcia. Na oskarżenie jej o czary nie trzeba długo czekać. Proces trwa długo, przez prawie rok kobieta zacięcie się broni. W końcu pod wpływem tortur przyznaje się do zarzucanych win, niebawem je odwołuje. Jednak wyrok i kara może być tylko jedna, w 1620 roku zostaje stracona. Po jej śmierci zaczynają umierać książęta z panującego rodu... Czyżby Sydonia rzuciła na nich klątwę? Wielowarstwowa, wielowątkowa, złożona, a przy tym bardzo spójna opowieść. Całkowicie przykuła moją uwagę, im bardziej zagłębiałam się w fascynujący świat stworzony przez autorkę, tym trudniej było mi, choć na chwilę ją odłożyć. Pani Elżbieta pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje, jest bardzo bogaty, płynny, plastyczny, pełen licznych porównań. Autorka oprócz ogromnej wiedzy historycznej posiada też niesamowitą wyobraźnię. Nakreśla nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Korzystała z dokumentów, które jakimś cudem przetrwały, w tym zapiski samej Sydonii. Okoliczności, warunki, otoczenie, konteksty, myśli i uczucia. Przez co wzbogaca i jednocześnie dodaje niesamowitego uroku i klimatu całości. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są atutem powieści. Wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości, ukazane ich prawdziwe oblicze. Postacie autentyczne i wymyślone przez autorkę, na potrzeby utkania wciągającej fabuły. Historia Sydonii jest tak samo porywająca, jak skomplikowana, to kobieta z krwi i kości. Jej postać zrobiła na mnie ogromne, pozytywne wrażenie. Jako kobieta nie miała żadnych praw. Razem z siostrą musiały się poddać woli i opiece brata. Nieustannie walczyła o siebie, była silna, odważna, nieugięta, chciała być wolna, była inteligentna, zbyt inteligentna jak na swoje czasy. Nieustanna tułaczka od jednego krewnego do drugiego, ciągnący się proces o odzyskanie należnego jej majątku. Życie ludzi, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Dworskie intrygi, polityczne zależności, układy. Wszechobecny, niemylny, bezwzględny Kościół, którego wpływy sięgały bardzo daleko. W całość intrygująco została wplątana szczypta magii i fantastyki. Fascynująca, wybitna, napisana z rozmachem epicka opowieść. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Niesamowite wrażenia i odczucia. Dla mnie rewelacja! Była to fascynująca, pełna niespodzianek przygoda, o której nie da się zapomnieć. Bardzo polecam, Tatiasza i jej książki :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-03-2023 o godz 09:27 przez: Oliwia
"Sydonia" Elżbiety Cherezińskiej to wciągająca powieść historyczna, która zagłębia się w tragiczną historię Sydonii von Bork, kobiety oskarżonej o czary i straconej w 1620 roku w Szczecinie. Portret Sydonii w wykonaniu Cherezińskiej to przejmująca i chwytająca za serce opowieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę i żyła w społeczeństwie nietolerującym jej niezależnego i intelektualnego umysłu. Akcja powieści rozgrywa się w czasie, gdy szalały polowania na czarownice, a kobiety były postrzegane jako gorsze i intelektualnie niezdolne do samodzielnego myślenia. Sydonia jest członkinią jednego z najstarszych rodów szlacheckich na Pomorzu, ale jej życie przybiera tragiczny obrót, gdy zostaje oskarżona o uprawianie czarów i spisek w celu zabicia księcia rządzącego Pomorzem. Cherezińska w mistrzowski sposób oddaje istotę epoki, przedstawiając żywy kontekst społeczny, kulturowy i polityczny tamtych czasów. Zanurza czytelnika w świat intryg, walki o władzę i przesądów, ożywiając postaci i wydarzenia, które ukształtowały życie Sydonii i doprowadziły do jej tragicznego końca. To, co wyróżnia "Sydonię" to umiejętność Cherezińskiej do płynnego łączenia faktów historycznych i fikcji, tworząc porywającą narrację, która jest zarówno pouczająca, jak i zabawna. Autorka umiejętnie równoważy historyczną dokładność wydarzeń z żywą wyobraźnią, która ożywia bohaterów, sprawiając, że czytelnik czuje się tak, jakby był świadkiem wydarzeń rozgrywających się na jego oczach. Jej proza jest elokwentna, a opowiadanie silne, wywołujące u czytelnika szereg emocji, od współczucia i empatii po gniew i frustrację. Szczególnie przejmujące jest przedstawienie przez Cherezińską Sydonii jako bohaterki feministycznej. Podkreśla ona walkę kobiet w patriarchalnym społeczeństwie, gdzie ich głos jest uciszany, intelekt lekceważony, a życie sprowadzane do roli przedmiotu pożądania lub narzędzia manipulacji. Poprzez historię Sydonii, Cherezińska obnaża okrucieństwo i niesprawiedliwość polowań na czarownice oraz dynamikę władzy, która rządzi życiem kobiet we wczesnonowożytnej Europie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
13-03-2023 o godz 14:56 przez: niepoczytalna
Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem kompozycję powieści, która podzielona jest na króciutki prolog (którego akcja dzieje się w XI wieku) oraz dwie części (dziejące się w latach 1566-1620), z czego część pierwsza zdecydowanie stanowi główny człon powieści, a nie do końca opowiada o tytułowej bohaterce. Oczywiście wszystkie części w mniejszym lub większym stopniu łączą się z postacią Sydonii (a bardziej rodem Borków, sięgając do jego korzeni), ale zbyt mocno w przejściach między wątkami widać szwy. Jeśli zaś chodzi o samą Sydonię, to przez dwie trzecie książki nie dowiadujemy się o niej wiele więcej oprócz tego, że była kłótliwa, arogancka i miała ogromny talent do zrażania do siebie ludzi. Oczywiście była również inteligentna, w miarę możliwości wykształcona, ale za to całkowicie pozbawiona instynktu samozachowawczego. Nie dość, że tytułowa bohaterka jest postacią raczej antypatyczną, to na dodatek (i jest to znacznie poważniejszy zarzut) Elżbiecie Cherezińskiej nie udało się jej “ożywić”. O ile wcześniej Sydonia była dla mnie postacią ze źródeł historycznych i zajęć na studiach o procesach o czary w Polsce w XVII – XVIII (czyli brutalnie ujmując – materiałem badawczym), o tyle po lekturze powieści wcale nie stała się dla mnie ani odrobię bardziej “żywa”. Jest to o tyle szokujące i rozczarowujące, że przecież Elżbieta Cherezińska wielokrotnie kreowała ludzkie oblicza dużo bardziej znanych historycznie postaci. Natomiast sama Sydonia nieco mniej “papierowa” staje się dopiero w ostatniej części, dotyczącej jej procesu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
13-03-2023 o godz 14:55 przez: niepoczytalna
Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem kompozycję powieści, która podzielona jest na króciutki prolog (którego akcja dzieje się w XI wieku) oraz dwie części (dziejące się w latach 1566-1620), z czego część pierwsza zdecydowanie stanowi główny człon powieści, a nie do końca opowiada o tytułowej bohaterce. Oczywiście wszystkie części w mniejszym lub większym stopniu łączą się z postacią Sydonii (a bardziej rodem Borków, sięgając do jego korzeni), ale zbyt mocno w przejściach między wątkami widać szwy. Jeśli zaś chodzi o samą Sydonię, to przez dwie trzecie książki nie dowiadujemy się o niej wiele więcej oprócz tego, że była kłótliwa, arogancka i miała ogromny talent do zrażania do siebie ludzi. Oczywiście była również inteligentna, w miarę możliwości wykształcona, ale za to całkowicie pozbawiona instynktu samozachowawczego. Nie dość, że tytułowa bohaterka jest postacią raczej antypatyczną, to na dodatek (i jest to znacznie poważniejszy zarzut) Elżbiecie Cherezińskiej nie udało się jej “ożywić”. O ile wcześniej Sydonia była dla mnie postacią ze źródeł historycznych i zajęć na studiach o procesach o czary w Polsce w XVII – XVIII (czyli brutalnie ujmując – materiałem badawczym), o tyle po lekturze powieści wcale nie stała się dla mnie ani odrobię bardziej “żywa”. Jest to o tyle szokujące i rozczarowujące, że przecież Elżbieta Cherezińska wielokrotnie kreowała ludzkie oblicza dużo bardziej znanych historycznie postaci. Natomiast sama Sydonia nieco mniej “papierowa” staje się dopiero w ostatniej części, dotyczącej jej procesu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-02-2023 o godz 11:52 przez: Anonim
Ważna, wspaniała i niezwykle ciekawa powieść, która zachwyci nie tylko osoby lubujące się w historii, ale i te, które lubią mocne, żeńskie postaci, których historie nie kończą się happy endem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-02-2023 o godz 14:56 przez: anonymous
To powieść nie tylko o Sydonii, to powieść o Pomorzu. Rewelacja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Elżbieta Cherezińska

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego