Kto wśród nominowanych otrzyma nagrodę? O tym dowiemy się już 13 lutego podczas gali Bestsellery Empiku 2023. Możecie ją oglądać od 19.15 na Facebooku i Youtubie Empiku lub od 20:15 w TVN-ie. Poznajmy nominowanych w kategoriach książkowch.
Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – literatura piękna
„Sydonia. Słowo się rzekło”, Elżbieta Cherezińska
Historia szlachcianki Sydonii von Bork, która w XVII wieku na Pomorzu została stracona za rzekome bycie czarownicą, okazała się niesamowitym materiałem na powieść. Cherezińska sięga do najskrytszych zakamarków historii i rekonstruuje opowieść, która dostarcza wiedzy, porusza i fascynuje jednocześnie.
„Zanim wystygnie kawa. Tom 2. Opowieści z kawiarni” Toshikazu Kawaguchi
Drugi tom serii, która szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie. Znów powracamy do tokijskiej kawiarni, gdzie poznajemy historię ludzi, którzy chcą zmienić coś w życiu. Kawaguchi ponownie okazał się mistrzem opowiastek, które poruszają, trafiają w samo serce i zostają z nami na długo.
„Nie mylić z miłością”, Katarzyna Nosowska
Książka jednej z najbardziej uznanych artystek w kraju to prawdziwa gratka dla fanów Nosowskiej. Autorka podejmuje temat miłości i krążących wokół niej emocji. Z właściwą sobie charyzmą i humorem, bezpretensjonalnie, ale ze szczerością podszytą osobistymi doświadczeniami. Trafia w samo serce.
„Cudowne lata”, Valerie Perrin
Wielka opowieść utkana ze splątanych losów grupy przyjaciół – od ich dzieciństwa, aż po dorosłość. Perrin w „Cudownych latach” z gracją balansuje między kameralną historią a uniwersalną opowieścią o ludzkich doświadczeniach i tym, jak potrafią się przenikać. Literatura obyczajowa najwyższej próby.
„Dawno temu w Warszawie”, Jakub Żulczyk
Kontynuacja słynnego „Ślepnąc od świateł” to kolejna porcja inteligentnej i rozrywkowej literatury od jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. W „Dawno temu w Warszawie” wracamy do ulubionych bohaterów z poprzedniej części i zanurzamy się w mrocznych odmętach stolicy w stylu Żulczyka.
Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – kryminał i thriller
„Za wszelką cenę”, Harlan Coben
Nowa książka Harlana Cobena to zawsze powód do radości dla fanów sensacji – król światowego thrillera stale udowadnia, że do literackiej emerytury mu daleko. „Za wszelką cenę” najlepiej to potwierdza – autor z ogromną precyzją tworzy historię, która trzyma za gardło i nie puszcza do samego końca.
„Kukułcze jajo” Camilla Lackberg
11 tom Sagi o Fjallbace pokazuje, że Camila Lackberg nie powiedziała ostatniego słowa w kwestii ukochanego cyklu. Historia dwóch zazębiających się zbrodni ekscytuje do samego końca. Lackberg sprawnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi, wpisując to w mroczny klimat małego szwedzkiego miasteczka.
„Kult”, Camilla Lackberg
Kontynuacja hitowego „Mentalisty” – tym razem towarzyszymy Minie i Vincentowi w śledztwie nad sprawą uprowadzenia pięcioletniego Ossiana. „Kult” to zaprojektowana z chirurgiczną precyzją zagadka kryminalna, którą czytelnik rozplątuje razem z głównymi bohaterami. Pisarski duet ponownie nie zawodzi.
„Widmo Brockenu”, Remigiusz Mróz
Ósma książka z cyklu o Wiktorze Forście. Komisarz znów wraca w Tatry, by stawić czoła mrocznym tajemnicom, które w końcu musiały wyjść na jaw. Autor podejmuje z czytelnikiem kryminalną grę oraz oczarowuje gęstym klimatem. „Widmo Brockenu” wciąga i intryguje – jak cała twórczość Remigiusza Mroza.
„Uwięziona”, B.A. Paris
Amelie budzi się w pokoju bez okien – nie wie gdzie jest, skąd się tu wzięła i dlaczego ją porwano. A co dziwne, czuje się tu bezpieczniej, niż w domu. „Uwięziona” to spektakularny thriller psychologiczny, który bazuje na najbardziej pierwotnych lękach i robi wrażenie klaustrofobiczną atmosferą.
Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – Young Adult
„For sure not you”, Weronika Ancerowicz
Pierwszy tom cyklu „Westwood Academy” łączy w sobie tropy znane z klasycznego romansu, literatury obyczajowej i młodzieżówek. Dwoje bohaterów: ona – perfekcyjna uczennica, on – szkolny buntownik. Ich burzliwy związek to historia emocjonalnych wzlotów i upadków, od której trudno się oderwać.
„Co wyszeptał nam deszcz”, Joanna Balicka
Rain i Olivia poprzysięgli sobie kiedyś, że będą przyjaciółmi aż do śmierci. Los rozrzucił ich jednak w różne miejsca i stracili kontakt. Gdy spotykają się po latach, są zupełnie innymi osobami – każda z trudną przeszłością. Balicka tworzy wzruszającą powieść YA, która zostaje z czytelnikiem na długo.
„My Beloved Monster”, Marta Łabęcka
Najnowsza książka Marty Łabęckiej splata ze sobą tematy typowe dla Young Adult i… kryminału. W „My Beloved Monster” śledzimy perypetie Holly Willson, której chłopak wymierzył broń w najlepszych przyjaciół. Co stało za tak straszliwą zbrodnią? I jak poradzić sobie z emocjami w tej sytuacji?
„Different. Students. Tom 2”, Aleksandra Negrońska
Główna bohaterka serii „Students” Rosanna musi wybrać między dawnym ukochanym, właśnie opuszczającego mury więzienia lub nowopoznanym chłopakiem, wobec którego zaczyna żywić silne uczucia. Fantastyczny wybór dla czytelników, którzy cenią sobie Young Adult skupione wokół tematyki romansu.
„Rodzina Monet 2. Królewna 1”, Weronika Anna Marczak
„Rodzina Monet” to absolutny fenomen literacki, który podbił serca czytelników i czytelniczek rodzimego Young Adult. Opowieść o Hailie Monet i jej relacji z braćmi jest świetnie poprowadzoną historią wchodzenia w dojrzałość, odkrywania siebie i tego, czego chce się od życia będąc „młodą dorosłą”.
Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – literatura faktu
„Najlepsze miejsce na świecie”, Jacek Bartosiak
Książka o Rzeczpospolitej od specjalisty zajmującego się kwestiami geopolityki – mocno osadzona w tematach obronności i polityki międzynarodowej. Jacek Bartosiak wychodzi od refleksji nad kulturą strategiczną w naszym kraju i odpowiada na pytania istotne z perspektywy świadomego obywatela.
„Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”, Aleksander Kaczorowski
Wywiad-rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim to wyjątkowa pozycja nie tylko dla fanów biografii. W rozmowie szerokie konteksty polityczne przeplatają się z prywatnymi. W efekcie dostajemy krajobraz tego, jak kształtowała się współczesna Polska z perspektywy ówczesnej głowy państwa.
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak
Ważna książka rzucająca nowe światło na polską herstorię i oddająca głos osobom, które do tej pory w historii głosu nie miały. Joanna Kuciel-Frydryszak bierze ponownie na warsztat temat wiejskich kobiet. „Chłopki” imponują na poziomie intelektualnym i wstrząsają na poziomie emocjonalnym.
„Ten drugi”, Książe Harry
Wyjątkowa pozycja dla fanów brytyjskiej monarchii – napisana z perspektywy i przez samego Księcia Harry’ego. Historia jego życia w kontekście rodziny Windsorów. „Ten drugi” daje intymny wgląd w najpotężniejszą rodzinę Wielkiej Brytanii, a szeroki kontekst łączy się tu z bardzo osobistymi przeżyciami.
„Cieszę się, że moja mama umarła”, Jennette McCurdy
Dziecięca aktorka, Jennette McCurdy swoją debiutancką książką wstrząsnęła czytelnikami na całym świecie. Głęboko osobista opowieść o stracie matki, wyrzutach sumienia i godzeniu się z żałobą, która pokazuje „od kuchni” mroczną twarz przemysłu filmowego z subiektywnej perspektywy i trudy relacji rodzinnych.
Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – literatura polska dla dzieci
„Sekretna historia ludz… skarpetek tom 2”, Justyna Bednarek
Kolejna część hitowej serii o Niesamowitych Skarpetkach – tym razem weseli bohaterowie zabierają młodych odkrywców do muzeum. Wraz z nimi czytelnicy szybko przekonają się, że podróż przez epoki może być fascynująca. Mądra, napisana z humorem książka, która rozpala w czytelnikach ciekawość świata.
„Magiczne drzewo. Zaginiona para. Tom 13”, Andrzej Maleszka
Kolejny tom jednego z najbardziej kultowych cykli w rodzimej literaturze dziecięcej podbija serca czytelników. Andrzej Maleszka zasłynął już z tworzenia historii, gdzie magia i przygoda łączą się, a całość zamyka mądry morał podany bez sztucznego dydaktyzmu. I wszystko to podlane subtelnym humorem!
„Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, Adam Mirek
Adam Mirek to mistrz tłumaczenia trudnych, naukowych zagadnień w przystępny dla najmłodszych sposób. Tym razem pod lupę wziął ciało człowieka – opowiada, jak działa, dlaczego tak być musi i co w nim zaskakuje „Bebechy” to świetna książka, która udowadnia, że nauka może być zabawą.
„Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Duet Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra po raz trzeci zaprasza do zabawy z uroczym Pinkiem. Tym razem głównym tematem historii niebieskiego stworka jest stawianie granic oraz dziecięca asertywność. Autorki podchodzą do młodszego czytelnika z czułością, empatią i zrozumieniem jego potrzeb.
„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”, Róża Hajkuś
Świetna książka dla dzieci, w zabawny sposób tłumacząca maluchom sekrety budowy ciała – i w dodatku napisana przez lekarkę-pediatrkę, która najlepiej wie, jak rozmawiać z najmłodszymi o tematyce medycznej. Całości dopełniają fantastyczne ilustracje stworzone przez Pawła Gierlińskiego.
Kto otrzyma Bestsellery Empiku 2023? Przekonamy się już niedługo! Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
Komentarze (0)