Kto wśród nominowanych otrzyma nagrodę? O tym dowiemy się już 13 lutego podczas gali Bestsellery Empiku 2023. Możecie ją oglądać od 19.15 na Facebooku i Youtubie Empiku lub od 20:15 w TVN-ie. Poznajmy nominowanych w kategoriach książkowch.
 

Bestsellery empiku 2023
 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – literatura piękna

„Sydonia. Słowo się rzekło”, Elżbieta Cherezińska

Historia szlachcianki Sydonii von Bork, która w XVII wieku na Pomorzu została stracona za rzekome bycie czarownicą, okazała się niesamowitym materiałem na powieść. Cherezińska sięga do najskrytszych zakamarków historii i rekonstruuje opowieść, która dostarcza wiedzy, porusza i fascynuje jednocześnie.
 

Bestsellery empiku 2023 nominacje  Sydonia
 

„Zanim wystygnie kawa. Tom 2. Opowieści z kawiarni” Toshikazu Kawaguchi

Drugi tom serii, która szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie. Znów powracamy do tokijskiej kawiarni, gdzie poznajemy historię ludzi, którzy chcą zmienić coś w życiu. Kawaguchi ponownie okazał się mistrzem opowiastek, które poruszają, trafiają w samo serce i zostają z nami na długo.
 

Zanim wystygnie kawa 2
 

„Nie mylić z miłością”, Katarzyna Nosowska

Książka jednej z najbardziej uznanych artystek w kraju to prawdziwa gratka dla fanów Nosowskiej. Autorka podejmuje temat miłości i krążących wokół niej emocji. Z właściwą sobie charyzmą i humorem, bezpretensjonalnie, ale ze szczerością podszytą osobistymi doświadczeniami. Trafia w samo serce.
 

Nie mylić z miłością
 

„Cudowne lata”, Valerie Perrin

Wielka opowieść utkana ze splątanych losów grupy przyjaciół – od ich dzieciństwa, aż po dorosłość. Perrin w „Cudownych latach” z gracją balansuje między kameralną historią a uniwersalną opowieścią o ludzkich doświadczeniach i tym, jak potrafią się przenikać. Literatura obyczajowa najwyższej próby.
 

Cudowne lata
 

 „Dawno temu w Warszawie”, Jakub Żulczyk

Kontynuacja słynnego „Ślepnąc od świateł” to kolejna  porcja inteligentnej i rozrywkowej literatury od jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. W „Dawno temu w Warszawie” wracamy do ulubionych bohaterów z poprzedniej części i zanurzamy się w mrocznych odmętach stolicy w stylu Żulczyka.
 

Dawno temu w Warszawie
 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – kryminał i thriller

„Za wszelką cenę”, Harlan Coben

Nowa książka Harlana Cobena to zawsze powód do radości dla fanów sensacji – król światowego thrillera stale udowadnia, że do literackiej emerytury mu daleko. „Za wszelką cenę” najlepiej to potwierdza – autor z ogromną precyzją tworzy historię, która trzyma za gardło i nie puszcza do samego końca.
 

Za wszelką cenę
 

„Kukułcze jajo” Camilla Lackberg

11 tom Sagi o Fjallbace pokazuje, że Camila Lackberg nie powiedziała ostatniego słowa w kwestii ukochanego cyklu. Historia dwóch zazębiających się zbrodni ekscytuje do samego końca. Lackberg sprawnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi, wpisując to w mroczny klimat małego szwedzkiego miasteczka.
 

Kukułcze jajo
 

„Kult”, Camilla Lackberg

Kontynuacja hitowego „Mentalisty” – tym razem towarzyszymy Minie i Vincentowi w śledztwie nad sprawą uprowadzenia pięcioletniego Ossiana. „Kult” to zaprojektowana z chirurgiczną precyzją zagadka kryminalna, którą czytelnik rozplątuje razem z głównymi bohaterami. Pisarski duet ponownie nie zawodzi.
 

Kult Lackberg
 

„Widmo Brockenu”, Remigiusz Mróz

Ósma książka z cyklu o Wiktorze Forście. Komisarz znów wraca w Tatry, by stawić czoła mrocznym tajemnicom, które w końcu musiały wyjść na jaw. Autor podejmuje z czytelnikiem kryminalną grę oraz oczarowuje gęstym klimatem. „Widmo Brockenu” wciąga i intryguje – jak cała twórczość Remigiusza Mroza.
 

Widmo Brockenu Mróz
 

„Uwięziona”, B.A. Paris

Amelie budzi się w pokoju bez okien – nie wie gdzie jest, skąd się tu wzięła i dlaczego ją porwano. A co dziwne, czuje się tu bezpieczniej, niż w domu. „Uwięziona” to spektakularny thriller psychologiczny, który bazuje na najbardziej pierwotnych lękach i robi wrażenie klaustrofobiczną atmosferą.
 

Uwięziona BA Paris
 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – Young Adult

„For sure not you”, Weronika Ancerowicz

Pierwszy tom cyklu „Westwood Academy” łączy w sobie tropy znane z klasycznego romansu, literatury obyczajowej i młodzieżówek. Dwoje bohaterów: ona – perfekcyjna uczennica, on – szkolny buntownik. Ich burzliwy związek to historia emocjonalnych wzlotów i upadków, od której trudno się oderwać.
 

For sure not you
 

„Co wyszeptał nam deszcz”, Joanna Balicka

Rain i Olivia poprzysięgli sobie kiedyś, że będą przyjaciółmi aż do śmierci. Los rozrzucił ich jednak w różne miejsca i stracili kontakt. Gdy spotykają się po latach, są zupełnie innymi osobami – każda z trudną przeszłością. Balicka tworzy wzruszającą powieść YA, która zostaje z czytelnikiem na długo.
 

Co wyszeptał nam deszcz
 

„My Beloved Monster”, Marta Łabęcka

Najnowsza książka Marty Łabęckiej splata ze sobą tematy typowe dla Young Adult i… kryminału. W „My Beloved Monster” śledzimy perypetie Holly Willson, której chłopak wymierzył broń w najlepszych przyjaciół. Co stało za tak straszliwą zbrodnią? I jak poradzić sobie z emocjami w tej sytuacji?
 

My beloved monster
 

„Different. Students. Tom 2”, Aleksandra Negrońska

Główna bohaterka serii „Students” Rosanna musi wybrać między dawnym ukochanym, właśnie opuszczającego mury więzienia lub nowopoznanym chłopakiem, wobec którego zaczyna żywić silne uczucia. Fantastyczny wybór dla czytelników, którzy cenią sobie Young Adult skupione wokół tematyki romansu.
 

Different Ola Negrońska
 

„Rodzina Monet 2. Królewna 1”, Weronika Anna Marczak

„Rodzina Monet” to absolutny fenomen literacki, który podbił serca czytelników i czytelniczek rodzimego Young Adult. Opowieść o Hailie Monet i jej relacji z braćmi jest świetnie poprowadzoną historią wchodzenia w dojrzałość, odkrywania siebie i tego, czego chce się od życia będąc „młodą dorosłą”.
 

Rodzina Monet bestsellery
 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – literatura faktu

„Najlepsze miejsce na świecie”, Jacek Bartosiak

Książka o Rzeczpospolitej od specjalisty zajmującego się kwestiami geopolityki – mocno osadzona w tematach obronności i polityki międzynarodowej. Jacek Bartosiak wychodzi od refleksji nad kulturą strategiczną w naszym kraju i odpowiada na pytania istotne z perspektywy świadomego obywatela.
 

Najlepsze miejsce na świecie
 

„Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”, Aleksander Kaczorowski

Wywiad-rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim to wyjątkowa pozycja nie tylko dla fanów biografii. W rozmowie szerokie konteksty polityczne przeplatają się z prywatnymi. W efekcie dostajemy krajobraz tego, jak kształtowała się współczesna Polska z perspektywy ówczesnej głowy państwa.
 

Prezydent kwaśniewski wywiad rzeka
 

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak

Ważna książka rzucająca nowe światło na polską herstorię i oddająca głos osobom, które do tej pory w historii głosu nie miały. Joanna Kuciel-Frydryszak bierze ponownie na warsztat temat wiejskich kobiet. „Chłopki” imponują na poziomie intelektualnym i wstrząsają na poziomie emocjonalnym.
 

Chłopki książka
 

„Ten drugi”, Książe Harry

Wyjątkowa pozycja dla fanów brytyjskiej monarchii – napisana z perspektywy i przez samego Księcia Harry’ego. Historia jego życia w kontekście rodziny Windsorów. „Ten drugi” daje intymny wgląd w najpotężniejszą rodzinę Wielkiej Brytanii, a szeroki kontekst łączy się tu z bardzo osobistymi przeżyciami.
 

Ten drugi
 

„Cieszę się, że moja mama umarła”, Jennette McCurdy

Dziecięca aktorka, Jennette McCurdy swoją debiutancką książką wstrząsnęła czytelnikami na całym świecie. Głęboko osobista opowieść o stracie matki, wyrzutach sumienia i godzeniu się z żałobą, która pokazuje „od kuchni” mroczną twarz przemysłu filmowego z subiektywnej perspektywy i trudy relacji rodzinnych.
 

Cieszę się, że moja mama umarła
 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – literatura polska dla dzieci

„Sekretna historia ludz… skarpetek tom 2”, Justyna Bednarek

Kolejna część hitowej serii o Niesamowitych Skarpetkach – tym razem weseli bohaterowie zabierają młodych odkrywców do muzeum. Wraz z nimi czytelnicy szybko przekonają się, że podróż przez epoki może być fascynująca. Mądra, napisana z humorem książka, która rozpala w czytelnikach ciekawość świata.
 

Sekretna historia ludz skarpetek tom 2
 

„Magiczne drzewo. Zaginiona para. Tom 13”, Andrzej Maleszka

Kolejny tom jednego z najbardziej kultowych cykli w rodzimej literaturze dziecięcej podbija serca czytelników. Andrzej Maleszka zasłynął już z tworzenia historii, gdzie magia i przygoda łączą się, a całość zamyka mądry morał podany bez sztucznego dydaktyzmu. I wszystko to podlane subtelnym humorem!
 

Magiczne drzewo tom 13
 

„Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, Adam Mirek

Adam Mirek to mistrz tłumaczenia trudnych, naukowych zagadnień w przystępny dla najmłodszych sposób. Tym razem pod lupę wziął ciało człowieka – opowiada, jak działa, dlaczego tak być musi i co w nim zaskakuje „Bebechy” to świetna książka, która udowadnia, że nauka może być zabawą.
 

Bebechy książka
 

„Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra

Duet Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra po raz trzeci zaprasza do zabawy z uroczym Pinkiem. Tym razem głównym tematem historii niebieskiego stworka jest stawianie granic oraz dziecięca asertywność. Autorki podchodzą do młodszego czytelnika z czułością, empatią i zrozumieniem jego potrzeb.
 

Bądź sobą pinku
 

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”, Róża Hajkuś

Świetna książka dla dzieci, w zabawny sposób tłumacząca maluchom sekrety budowy ciała – i w dodatku napisana przez lekarkę-pediatrkę, która najlepiej wie, jak rozmawiać z najmłodszymi o tematyce medycznej. Całości dopełniają fantastyczne ilustracje stworzone przez Pawła Gierlińskiego.
 

Budowa twojego ciała
 

Kto otrzyma Bestsellery Empiku 2023? Przekonamy się już niedługo! Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam