W tym roku w nominacjach filmowych znalazłay się te filmy polskie oraz familijne, które najchętniej kupowali klienci empik.com na nośniku dvd oraz te, które najchętniej oglądali klienci Empik Premium w sieci kin Multikino.

 

Bestsellery Empiku 2023 - nominacje w kategorii Kino polskie

  • „Chłopi”, reż. DK Welchman i Hugh Welchman

Nie oszukujmy się, powieść Władysława Reymonta wielu z nas kojarzy się z nudną lekturą. Jednak na dużym ekranie została zamieniona w porywającą opowieść o emocjach, rozterkach i porywach, które rządzą życiem wsi. A to wszystko w oryginalnej technice filmowej DK Welchman i Hugh Welchmana.

 

  • „Uwierz w Mikołaja”, reż. Anna Wieczur

W Mikołaja przestajemy wierzyć w szkole, ale w dorosłym życiu chcielibyśmy do tego wrócić. Co możemy zrobić? Uwierzyć chociaż w magię świąt. Niezależnie czy jak filmowi bohaterowie utkniemy w odciętej od świata chatce, spędzimy skromną wigilię czy będziemy opiekować się grupą szalonych staruszków.

 

  • „Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland

Film, który wzbudził najwięcej kontrowersji w 2023 roku. Reżyserka Agnieszka Holland przedstawiła początek kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej z kilku perspektyw: tych, którzy uciekają, pomagają jako aktywiści, okoliczni mieszkańcy, ale też tych, którzy strzegą granicy i wykonują rozkazy.

 

  • „Teściowie 2”, reż. Kalina Alabrudzińska

Tym razem bohaterowie (a raczej większość z nich) znani nam z pierwszej części, jadą do hotelu nad morze, bo ich dzieci robią drugie podejście do ślubu. Dostajemy żarty oparte na różnicach klasowych, przekonaniu o słuszności własnej wersji życia, ale też próbę porozumienia pomimo dzielących różnic.

 

  • „Filip”, reż. Michał Kwieciński

Film zainspirowany książką i życiem Leopolda Trymanda ze świetną tytułową rolą Eryka Kulma jr.

Oglądamy nietypowy obraz II Wojny Światowej: nie ma tu heroizmu, patetycznej walki, scen batalistycznych; są za to bale, spryt i niemal zwierzęca walka o przetrwanie w paszczy lwa.

 

 

Bestsellery Empiku 2023 - nominacje w kategorii Kino familijne

  • „Kot w butach: ostatnie życzenie”

Koty mają dziewięć żyć. A co się stanie, kiedy Kot w butach dowiaduje się, że przed nim już tylko jedno, ostatnie życie? Może próbować się odmłodzić przez nową stylizację brody, jednak czy to wystarczy? Wciągająca zabawa, która przyciąga przez ekran całe rodziny.

 

  • Super Mario Bros. Film”

Czy niepozorny hydraulik może zmienić świat? Rezolutny wąsacz przekonuje, że nie można się tego bać i trzeba próbować. Film docenili zarówno zapaleni gracze, jak i ci, którzy ze światem Mario Bros spotkali się po raz pierwszy.

 

  • „Między nami żywiołami”

Mieszkańcy Miasta Żywiołów to Wietrzni, Glebiarze, Wodniści i Ogniści. Na co dzień żyją w zgodzie, bo przestrzegają podstawowej zasady: żywioły się nie łączą. Co jednak, gdy ognistej Iskrze wpadnie w oko wodnisty Wodek? Uroczy film o pierwszej miłości i szukaniu siebie.

 

  • „Spider-Man: poprzez muliwersum”

15-letni Miles Morales jest Spider-Manem. Ale nawet moc superbohatera nie uchroni go przed dylematami wieku dojrzewania – w którym kierunku pójść, jakim być człowiekiem, jak wytyczyć swoją drogę? Film zachwycający widzów smaczkami na wielu poziomach.

 

  • „Wonka”

Pojawił się w kinach w grudniu, a mimo to znalazł się wśród najchętniej oglądanych filmów 2023 roku.

Zachwycający Timothée Chalamet w tytułowej roli, przezabawny i pomniejszony Hugh Grant jako Umpa-Lumpa oraz bajkowy świat czekolady, który wciąga od pierwszej chwili. To receptura tego sukcesu.

 

 

Więcej informacji o Bestsellerach znajdziecie na: www.empik.com/bestselleryempiku