Kategoria Pop&rock

„Królowa Dram”, Sanah

Płyta „Królowa Dram” jest pierwszym studyjnym wydawnictwem Sanah. Wielokrotnie nagradzane single („Siebie zapytasz”, „Idź”, „Proszę pana”), radiowe hity jak „Szampan”, „Melodia” również znajdują się na tym longplayu, co zapewne cieszyło najbardziej oddanych fanów artystki oraz tych, którzy jej twórczość postanowili dzięki temu albumowi poznać.

 

Królowa dram sanah

 

„Męskie Granie 2020”

Trasa koncertowa „Męskie Granie” to od lat jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych.Jednak w ubiegłym roku odbył się tylko jeden koncert. Dlatego krążek ma niebanalne znaczenie dla tych, których ominęła okazja wysłuchania na żywo niezwykłych aranżacji. Wśród wielu artystów, którzy realizowali projekt są między innymi: Kasia Nosowska, Daria Zawiałow, Król oraz Bass Astral x Igo.

 

Męskie Granie 2020

 

„Pol'And'Rock Festival 2019”

Występ zespołu Kult podczas „Pol’And’Rock Festival 2019” został uwieczniony w postaci albumu CD oraz zapisu na DVD. Nic w tym dziwnego – pod sceną padł festiwalowy rekord jeśli chodzi o liczbę widzów, którzy postanowili posłuchać najlepszych kawałków legendarnej formacji. Na trackliście znalazły się także mniej znane utwory oraz numery napisane całkiem niedawno.

 

Live Pol'And'Rock Festival 2019

 

„Power Up”, AC/DC

Siedemnasty studyjny album w dorobku legendarnego zespołu to wielki powrót AC/DC i hołd dla Malcolma Younga – nieżyjącego założyciela formacji. Fani i krytycy po premierze krążka byli niezwykle zgodni. Nie tylko zachwycili się materiałem muzycznym, ale także docenili energię, z jaką Angus Young i reszta ekipy nowy materiał prezentowała.

 

Power Up

 

„Zaraza”, Kazik

I znowu Kazik Staszewski, tym razem z koncepcyjnym projektem solowym. Muzyka na tym albumie to zapis przemyśleń, obserwacji i krytycznego spojrzenia na świat artysty – analizuje on scenę polityczną, wydarzenia związane z pandemią COVID-19 i prześwietla społeczeństwo. Jaki obraz maluje nam się przed oczami po wysłuchaniu płyty? Sprawdźcie sami!

 

Zaraza kazik

 

Kategoria Hip-hop

„100 dni do matury”, Mata

Co dzieje się na sto dni przed egzaminem dojrzałości? Z tego co pamiętamy, życie kręci się wokół nauki. Mata w swoich wersach również o niej wspomina, ale robi to inaczej, niż mają w zwyczaju piątkowi uczniowie renomowanych ogólniaków. To na tym albumie znalazł się utwór, który w 2020 roku zrobił niemałe zamieszanie - „Patointeligencja”.

 

100 dni do matury

 

„Art Brut 2”, PRO8L3M

 „Art brut 2” to portret przełomu wieków i słodko-gorzka opowieść o dorastaniu w innej rzeczywistości. Ten zapis wspomnień okraszony jest melodiami, które zsamplowane są w sposób niezwykle nowatorski, ale jednocześnie dobrze znany wiernym słuchaczom PRO8L3Mu.

 

Art Brut 2 PRO8L3M

 

„Gniew”, O.S.T.R.

To już chyba powoli staje się tradycją, że wśród nominowanych do nagrody Bestsellery Empiku bardzo dużo jest płyt będących ważnymi powrotami. Album „Gniew” trafił bowiem w ręce i uszy słuchaczy po 9 latach przerwy, jaką Ostry im zgotował. Na trackliście znalazły się kawałki bardzo dla rapera charakterystyczne: osnute mocnym beatem i okraszone dosadnymi słowami.

 

Gniew ostr

 

 „Nadciśnienie”, Paluch

Najnowszy projekt Palucha nie miał przed sobą łatwego zadania. Wcześniejsze krążki rapera, jeden za drugim, pokrywały się platyną i zyskiwały aprobatę słuchaczy oraz krytyków muzycznych. „Nadciśnienie” jest bardzo udaną mieszanką utworów energetycznych i bardziej stonowanych.

 

Nadciśnienie

 

„Romantic Psycho”, Quebonafide

Zapowiedzi dotyczące krążka „Romantic Psycho” elektryzowały fanów Quebo. Z jednej strony raper dużo mówił o terapeutycznych właściwościach wynikających z tworzenia osobistych utworów, a z drugiej zaczął pojawiać się w zaskakująco skromnym wizerunku, pokazując dużo mniej zwariowane oblicze. I słuchacze to – oraz oczywiście samą muzykę – docenili.

 

Romantic Psycho

 

Kategoria Streaming w Empik Music

„BUBBLETEA”, Quebonafide feat. Daria Zawiałow

Gościnny występ artystki na płycie „Romantic Psycho” Quebonafide to wielka gratka dla fanów obu gwiazd. Utwór „Bubbletea” zyskał miano viralowego hitu, który świetnie sprawdził się w roli singla promującego cały projekt. Na uwagę zasługuje ze względu na świetną kompozycję harmoniczną oraz przepiękny klip.

 

 

„Szampan”, Sanah

Utwór „Szampan” to pierwszy singiel, który miał za zadanie promować wydawnictwo „Królowa dram”. Nie tylko świetnie się w tej roli sprawdził, ale przyniósł także sukces wokalistce. Piosenka otrzymała status „diamentowego singla”.

 

 

„Melodia”, Sanah

Drugi singiel promujący „Królową dram” również został niezwykle ciepło przyjęty przez fanów i krytyków. Nie tylko okrył się poczwórną platyną, ale również zagwarantował Sanah zwycięstwo w konkursie „Od Opola do Opola” podczas 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 

 

„Polskie Tango”, Taco Hemingway, Lanek

Albumy „Jarmark” i „Europa” były zapowiadane właśnie przez utwór „Polskie Tango”, dzięki czemu mogliśmy przygotować się na klimat całego krążka, a ten nie był lekki i przyjemny. Taco w gorzkich słowach przedstawił swoją wizję Polski, która nie jest według niego wymarzonym miejscem do życia.

 

 

„Świt”, Męskie Granie Orkiestra feat. Daria Zawiałow, Król, Igo

Singiel „Świt” debiutował 1 lipca 2020 roku i promował 11. edycję Męskiego Grania. Energetyczny kawałek zadziałał jak miód na serca fanów festiwalu, którzy w minionym roku nie mieli możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu na żywo. Obok Darii Zawiałow świetny występ zaliczyli Błażej Król (Król) i Igor Walaszek (Igo), który jest współtwórcą projektu Bass Astral x Igo.

 

 

Jak myślicie, kto zwycięży tegorocznym plebiscycie Bestsellery Empiku 2020 w muzycznych kategoriach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. A jeśli chcecie sprawdzić pozostałe nominacje, zajrzyjcie na stronę wydarzenia.