1. Van Gogh zaczął malować dopiero w wieku 27 lat
Van Gogh prowadził dość niespokojne życie. Po serii nieudanych pomysłów i prób realizacji kariery (chciał być handlarzem dziełami sztuki, nauczycielem, pracownikiem księgarni i pastorem), w końcu zaczął malować. Ponieważ za życia nie odniósł sukcesu, stale polegał na wsparciu finansowym swojego brata Theo, który kupował malarzowi farby i pomagał mu się utrzymać.
2. Nowy obraz co 36 godzin
Pomimo, że van Gogh malował tylko przez 10 lat, od 27 roku życia aż do przedwczesnej śmierci w wieku 37 lat, stworzył w tym czasie ponad 900 obrazów. Oznacza to, że mniej więcej co 36 godzin, powstawało nowe jego dzieło!
3. Van Gogh był swoim własnym modelem
Jeszcze nieznany i zubożały van Gogh nie miał pieniędzy na opłacenie profesjonalnych modeli, którzy pozowaliby mu podczas malowania obrazów. Dlatego malarz tak często pozował sam sobie. W ciągu całego swojego życia namalował 38 autoportretów. Van Gogh często nazywany jest królem postmodernistycznych selfies.
4. Najlepsze swoje dzieła stworzył podczas choroby
Van Gogh cierpiał na napady lękowe i nawroty zaburzeń psychicznych. Ale to właśnie wtedy stworzył swoje najbardziej znane dzieła, m.in. „Gwiaździstą noc”. Malarz nie doceniał wówczas swego talentu i uważał, że jego obrazy nie są wiele warte. Za życia sprzedał podobno tylko jedno swoje płótno („Czerwone winnice w Arles”). Tymczasem obraz: „Spokojne Życie, Waza ze Stokrotkami i Makami” jeden z ostatnich jakie namalował artysta, w 2014 roku został sprzedany na aukcji za prawie 62 miliony dolarów.
5. Czemu Van Gohg odciął sobie ucho?
Malarz znany jest nie tylko ze swoich dzieł, ale także z pewnego, chyba najbardziej znanego incydentu w historii sztuki. Dlaczego van Gogh odciął sobie ucho i czy na pewno dokonał tego własnoręcznie – nie wiadomo, ale wielu ekspertów uważa, że stało się to podczas szaleńczej kłótni z kolegą malarzem Paulem Gauguinem. 3 grudnia 1888 roku van Gogh w przypływie wzburzenia, obciął sobie brzytwą ucho i wręczył je miejscowej prostytutce. Niektórzy historycy uważają, że to Gauguin odciął ucho przyjaciela, a oboje umówili się, by winić za to van Gogha, aby Gauguin mógł uciec przed policją.
6. Jak umarł Vincent van Gogh?
Przez wiele lat badacze sądzili, że van Gogh popełnił samobójstwo, bo cierpiał na nawroty choroby psychicznej. Jednak kilka lat temu Steven Naifeh oraz Gregory White Smith, wydali biografię impresjonisty pt. „Van Gogh: Życie”, w której podważyli od dawna przyjętą wersję. Uważają oni, że malarz został (być może) przypadkowo postrzelony przez pewnego nastolatka.
O tym, że nie mogło to być samobójstwo, mają świadczyć także inne dowody: van Gogh strzelił do siebie z broni palnej i ranił w pierś (samobójcy zwykle strzelają sobie w głowę), gdy kula go nie zabiła, nie strzelił ponownie, nigdy też nie odnaleziono broni z której padł strzał, a sam van Gogh w dniu śmierci wybrał się w plener (z farbami i sztalugami), co oznaczałoby, że raczej nie zamierzał targnąć się na swoje życie. Ostatnie słowa, które wypowiedział przed śmiercią do swojego brata brzmiały: „smutek będzie trwał wiecznie”.
7. Inspiracja od ponad wieku
Van Gogh to jeden z największych malarzy w historii i niekończąca się inspiracja dla innych artystów. Jego tragiczna historia życia porwała niezliczonych muzyków, pisarzy i filmowców. Tak jak np. Don’a McLean’a do stworzenia piosenki „Vincent” (1971), czy Dorotę Kobielę i Hugh Welchman’a do stworzenia, nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”.
8. To szwagierka van Gogha uczyniła go sławnym
Za życia van Gogh nie doczekał się sławy i uznania na jakie zasługiwał. Dlatego po jego śmierci, żona jego brata – Johanna, oddała się pracy na rzecz rozsławienia twórczości malarza. Po śmierci Vincenta i Theo (brata artysty i męża Johanny), odziedziczyła setki listów i obrazów, a chęć ich wypromowania wśród szerszej publiczności, stała się jej misją. Johanna często wypożyczała obrazy na rozmaite wystawy, dzięki czemu świat dowiedział się o talencie van Gogha.
9. Pokój van Gogha do wynajęcia
Z okazji wystawy dzieł malarza w Instytucie Sztuki w Chicago, odtworzono słynny pokój artysty uwieczniony na trzech niemal identycznych obrazach pt. „Pokój van Gogha w Arles”. Co więcej tę najsłynniejszą w historii sztuki sypialnię można było wynająć na popularnej platformie Airbnb, a nocleg kosztował tylko 10 dolarów.
Zadbano o zachowanie wszystkich charakterystycznych dla przestrzeni szczegółów: intensywne kolory, te same dodatki, a nawet słomkowy kapelusz malarza wisiał tam dokładnie tak, jak na obrazie. Ci, którym udało się zarezerwować pokój, mogli poczuć się tak, jakby naprawdę mieszkali u van Gogha.
10. Kolory van Gogha
Charakterystyczne dla van Gogha kolory, dzięki którym jego obrazy są rozpoznawalne na całym świecie, prawdopodobnie nie były jego intencją. Chodzi przede wszystkim o odcień koloru żółtego, który w szczególności lubił stosować artysta. Van Gogh jak wielu innych malarzy tamtego okresu, używał niestabilnego pigmentu o nazwie - żółć chromowa, który z biegiem czasu był bardziej podatny na blaknięcie lub brązowienie. Dlatego kolory, które teraz możemy zobaczyć na jego obrazach, nie są w rzeczywistości tym, co artysta chciał uzyskać. Niestety zmiany chemiczne, które zaszły na płótnach są nieodwracalne, więc możemy sobie tylko wyobrazić jaka była pierwsza wersja obrazu.
Co roku rocznica urodzin artysty najhuczniej obchodzona jest w jego ojczyźnie. Ale nie tylko Holendrzy uwielbiają van Gogha. Jego historia pociąga miłośników sztuki na całym świecie, którzy wciąż zgłębiają jego tajemnicze życie i hipnotyzującą twórczość.
Jeśli sami jesteście zainteresowani rozpoczęciem przygody z malowaniem, przeczytajcie nasz artykuł o gwaszach i temperach albo z pomocą drugiego tekstu, wybierzcie pomiędzy farbami akwarelowymi a akrylowymi.
Więcej inspiracji artystycznych, znajdziecie na stronie Magazynu Empik Pasje w dziale „Rysuję”.
Komentarze (2)
Komentarze
W jego dorobku są nie tylko obrazy, ale również akwarele, rysunki i szkice, łącznie ponad 2000 dzieł.
Jeśli namalował 900 obrazów w 10 lat to nowy powstawał co 3-4 dni a nie co 36 godzin.