Każda technika malarska wymaga zastosowania odpowiedniego podkładu. Nawet doświadczony artysta nie stworzy trwałego obrazu na źle przygotowanym podobraziu. Można posiłkować się gotowymi rozwiązaniami dostępnymi w sklepach plastycznych, ale można też samodzielnie przygotować podobrazie malarskie. Ta druga metoda zdecydowanie lepiej pozwoli dopasować parametry podkładu do potrzeb i oczekiwań artysty.

 

Zestaw farb akrylowych, Liquitex Basics, 24 kolory
Zestaw farb akrylowych, Liquitex Basics, 24 kolory LIQUITEX
4.5/5
90,99 zł
Promocja
94,99 zł  najniższa cena

94,99 zł  cena regularna

Happy Color, Farby akrylowe, 24 sztuki, 12 ml
Happy Color, Farby akrylowe, 24 sztuki, 12 ml Happy Color
4.7/5
44,99 zł
Promocja
44,26 zł  najniższa cena

52,33 zł  cena regularna

Van Gogh Zestaw farb akrylowych, 10x40ml
Van Gogh Zestaw farb akrylowych, 10x40ml Talens
5/5
134,83 zł
Promocja
152,59 zł (-11%)  najniższa cena

202,25 zł (-33%)  cena regularna

Farby olejne Artea 18ml - Zestaw nr 1
Farby olejne Artea 18ml - Zestaw nr 1 Astra
4.7/5
102,99 zł
Promocja
114,19 zł  najniższa cena

114,19 zł  cena regularna

Zestaw farb gwasze, 24 kolory
Zestaw farb gwasze, 24 kolory Talens
5/5
81,61 zł
Promocja
53,89 zł  najniższa cena

122,42 zł  cena regularna

 

Gotowe podobrazie

W sklepach plastycznych z łatwością można znaleźć gotowe podobrazia. To produkty dobre zwłaszcza na początku przygody z malowaniem. Niedoświadczony artysta nie ma jeszcze dużych wymagań, więc fabrycznie zagruntowane podłoże malarskie powinno być dla niego wystarczające.

Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest oszczędność czasu, ale już niekoniecznie pieniędzy. Najlepszej jakości gotowe podobrazia dużo kosztują. Taniej można je zrobić samemu. Z samodzielnym przygotowywaniem podobrazia wiąże się jeszcze jedna zaleta. Mianowicie, można je idealnie dopasować do swoich planów i potrzeb artystycznych, zarówno jeśli chodzi o wymiary, jak i rodzaj gruntu.

 

 

Gruntowanie podobrazia – dlaczego to takie ważne?

Od rodzaju gruntu wiele zależy, przede wszystkim trwałość obrazu, jego faktura oraz intensywność kolorów. Gruntowanie podobrazia poprawia jakość i przyczepność płótna. Inne właściwości ma grunt przygotowany pod farby olejne, a inne pod akrylowe. Wszystko to wpływa na większą satysfakcję zarówno podczas malowania, jak i po skończonej pracy, gdy z dumą można spojrzeć na swoje dzieło.


Warto wiedzieć!

Choć farbami akwarelowymi maluje się na specjalnym papierze, to można już dostać grunty, które zamieniają różne powierzchnie w podkład akwarelowy.


Rodzaje płótna malarskiego

Przy wyborze płótna zwracaj uwagę na jego gramaturę. Tradycyjnie podaje się ją w gramach na metr kwadratowy lub w uncjach na jard kwadratowy (sposób anglosaski). Im wyższa gramatura, tym większa gęstość nitek, a to przekłada się na większą trwałość obrazu. Płótna o niskiej gramaturze są bardzo rozciągliwe, dlatego najczęściej używa się ich tylko do ćwiczeń.

 

 

Nie tylko gramatura, ale też rodzaj płótna wpływa na efekt obrazu. Najpopularniejsze jest:

  • płótno lniane – uznawane jest wśród artystów za najlepsze i najtrwalsze, ponieważ raz naciągnięte na krosna nie traci sztywności, jest odporne na uderzenia pędzla, jego faktura jest widoczna nawet pod kilkoma warstwami farby, a oleje znajdujące się we włóknach lnu działają jak naturalny impregnat,
  • płótno bawełniane – tańsza alternatywa dla lnianego płótna, minusem jest zanikanie faktury splotu włókien pod kilkoma warstwami farby, co sprawia, że obraz staje się jakby plaski i zatraca się jego charakter.

Jak przygotować podobrazie w 3 krokach

Do własnoręcznego przygotowania podobrazia malarskiego potrzebne będą: drewniany młotek, kątownik, linijka, zszywacz tapicerski, nożyczki, listwy, płótno oraz grunt malarski i pędzel.

  • Krok 1: Budowa blejtramu

Blejtram, czyli krosno to drewniana rama z fazowanych listew, na którą naciąga się płótno malarskie. Podczas budowania blejtramu bardzo ważne jest dokładne odmierzenie kątów prostych w narożnikach. Listwy należy łączyć w taki sposób, aby fazowanie znajdowało się z przodu (krawędź listwy nie będzie odbijać się na płótnie). Przyda się do tego drewniany młotek.

Protip: Podobrazia o wymiarach większych niż 80x100 cm wymagają zamontowania dodatkowej poprzeczki między najdłuższymi bokami.

 

jak przygotować podobrazie: budowa blejtramu

 

  • Krok 2: Naciąganie płótna

Podczas napinania płótna należy uważać, aby go nie rozerwać. Najwygodniej naciąga się je przy pomocy specjalnych szczypiec, a przypina do drewnianej ramy zszywkami. Pamiętaj, że płótno dobrane do wymiarów krosna powinno mieć uwzględniony margines.

Protip: Do przycinania płótna najlepiej używać nożyc z ząbkami. Dzięki nim tkanina nie będzie się strzępić.

 

jak przygotować podobrazie: naciąganie płótna

 

  • Krok 3: Gruntowanie podobrazia

Na początek przygody z malarstwem warto zdecydować się na gotowy grunt olejny lub akrylowy, w zależności od wybranej techniki malarskiej. Naciągnięte na ramie płótno należy dwukrotnie pomalować gruntem, przy pomocy pędzla. Płynne pociągnięcia pędzla w jednym kierunku zapewnią jednolite krycie.

Protip: Do przygotowania podobrazia pod farby olejne należy uwzględnić etap, jakim jest przeklejenie, czyli rozprowadzenie na płótnie cienkiej warstwy kleju jeszcze przed gruntowaniem. Dzięki temu zakleją się pory tkaniny i olej z farb oraz gruntu nie będzie wsiąkał w podłoże.

 

jak przygotować podobrazie: gruntowanie podobrazia

 

Teraz już wiesz, jak przygotować podobrazie malarskie, by stworzyć, być może, dzieło życia. Pochwal się efektami swojej pracy! A po więcej kreatywnych inspiracji zaglądaj do działu Rysuję.