Silna postać kobieca. Jak powstaje animowana wersja „Chłopów”?

10 sierpnia rozpoczną się zdjęcia do nowego projektu Doroty Kobieli i jej męża, Hugh Welchmana. Twórcy planują przenieść „Chłopów” Władysława Reymonta na wielkie ekrany w oryginalnej i charakterystycznej dla artystów formie pięknych, malarskich obrazów.

Chłopi animacja malarska - Jagna, screenshot ze zwiastunu
Kadr ze zwiastunu animacji „Chłopi”

 

Pomysł na to, przyszedł do głowy reżyserce już podczas prac nad „Twoim Vincentem”. Nominowana do Oscara animacja była historią o silnych męskich postaciach. W kontrze do niej Dorota Kobiela zaczęła szukać wyrazistej postaci kobiecej. Znalazła ją właśnie w Jagnie, głównej bohaterce „Chłopów” Reymonta. To z perspektywy młodej wdowy będzie opowiedziana cała historia. Kobiela czyta Jagnę jako silną, tragiczną postać kobiecą, która odstaje od wiejskiej społeczności. Bardzo młodo zostaje wdową po zamożnym Borynie, cierpi samotność i nie potrafi się odnaleźć w rodzinnej wiosce. Szuka ukojenia w ramionach kochanków. Gdy jej romanse wychodzą na jaw, zostaje potępiona i wygnana. Żaden z jej partnerów nie staje w jej obronie.

Animacja Chłopi, kadr ze zwiastunu
Kadr ze zwiastunu animacji „Chłopi”

 

4 tomy powieści ukazującej życie mieszkańców fikcyjnej wsi Lipce podczas różnych pór roku będą ujęte w niecałych dwóch godzinach. „Ta książka ma prawie 800 stron. Jej obszerność powoduje, że musimy wyselekcjonować wątki, które zawrzemy w filmie. To duże wyzwanie, aby połączyć to fabularnie i konstrukcyjnie w słuszny sposób” – powiedziała Kobiela dla „Gazety Wyborczej”. Jest trzecią reżyserką filmową, która podejmuje się adaptacji tego klasyka literatury młodopolskiej. Wcześniej „Chłopów” ekranizowali Eugeniusz Modzelewski (klisza filmu niemego zaginęła) oraz Jan Rybkowski (w formie serialu). Pierwszy raz wybór wątków będzie dokonany kluczem kobiecym.

 

36 dni zdjęć, 72 tysiące ręcznie malowanych klatek

Znamy już część obsady filmu. Tragiczną postać Jagny zagra Kamila Urzędowska, znana w roli Sabiny Rybak w serialu Netfliksa „Żmijowisko”. Na planie obecni będą także Mirosław Baka jako Boryna, Robert Gulaczyk jako Antek, Andrzej Konopka jako Wójt, Sonia Mietelica jako Hanka i Ewa Kasprzyk jako Dominikowa.

Zdjęcia potrwają 36 dni, a następnie rozpocznie się żmudna praca malarska. Ponad 50 artystów z Polski, Serbii i Ukrainy ręcznie namaluje około 72 tysięcy klatek. Posłużą się techniką animacji malarskiej, której efekt widzieliśmy już w „Twoim Vincencie” będącym pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Wtedy twórcy naśladowali styl obrazów Van Gogha oraz wkomponowali w kadry około 120 prac tego artysty. Tym razem inspirację dla warstwy graficznej będzie stanowić malarstwo Młodej Polski, głównie obrazy Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Leona Wyczółkowskiego, a prawdopodobnie także Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej oraz Józefa Mehoffera. Na ekran zostaną przeniesione znane obrazy takie jak „Babie lato”, ale to nie one będą prowadzić całą historię, lecz – literatura. Gdy Kobiela słuchała audiobooka „Chłopów”, uświadomiła sobie, jak piękne i obrazowe są zawarte w powieści opisy. To im będą podporządkowane obrazy animacji.

 

Piękne, nowatorskie, poruszające. Muzyka do filmu „Chłopi”

Oprawę muzyczną filmu stworzy raper i kompozytor Łukasz L.U.C. Rostkowski, znany z ciekawych projektów wykorzystujących różne gatunki muzyczne (w tym klasykę oraz jazz). Za inspirację posłuży mu muzyka ludowa z okresu Młodej Polski. Kompozytor wraz z Rebel Babel Film Orchestra zaangażuje do pracy muzyków folkowych i wspólnie stworzą „słowiańskie” kompozycje, w których zabrzmią instrumenty ludowe i tradycyjne śpiewy. „Wiele utworów już powstało – naprawdę są piękne, nowatorskie i poruszające. To nie będzie nienaturalny, zwariowany miks; ta muzyka stworzy z obrazami coś organicznego” – powiedział Welchman dla „Gazety Wyborczej”.

Wszystko wskazuje na to, że „Chłopi” będą niesamowitą, pełną rozmachu opowieścią. Przewidywany koszt produkcji, za którą odpowiada BreakThru Films Studio, to około 21 mln złotych. Premiera ma się odbyć w 2022 r. Dokładna data jeszcze nie jest znana.

 

Twój Vincent, DVD

Twój Vincent (DVD)

Więcej o filmach przeczytasz w naszej Pasji Oglądam.